3/31/2015

Na tropie dobrego smaku - sałatka jajeczna

Na tropie dobrego smaku - sałatka jajeczna
W poszukiwaniu oryginalnych smaków w wakacje zawitaliśmy do Sztokholmu, gdzie gwiazdkami Michelin świecą restauracje na kulinarnym firmamencie, i nie zawsze trzeba czekać tygodniami na rezerwację, żeby móc spróbować specjałów z Nowej Kuchni Nordyckiej. Czasami wystarczy pójść do "tylnej kieszonki" - tańszej wersji gwiazdkowej restauracji i na własne oczy i kubki smakowe sprawdzić jak z prostych, sezonowych i lokalnych składników, często przyniesionych z lasu i łąki, wyczarowuje się kulinarne arcydzieła
Trend kulinarny zapoczątkowany w 2004 roku, promujący czerpanie z natury oraz wyższość kuchni lokalnej i sezonowej nad międzynarodową skutkuje tym, że chwasty przyniesione z pola są obsadzane w roli gwiazdy i z powodzeniem występują w towarzystwie trufli, karczochów i innych wyszukanych frykasów. Jego propagatorów można znaleźć w wielu miejscach, np. w restauracji Gastrologik, którą prowadzi dwóch młodych, zdolnych i utytułowanych :) Jacob Holmström i Anton Bjuhr.
Jak grzyby po deszczu wyrastają restauracyjne ogródki, gdzie każdy dostępny kawałek ziemi (w doniczkach również) obsiewa się ziołami i warzywami, żeby móc się cieszyć naturą i maksymalnie skrócić czas podróży jedzenia na talerz. Już nikogo nie dziwi szef kuchni zbierający w lesie pastorały (jadalne pędy orlicy), ani krzaki pomidorów rosnące przed wejściem do restauracji. 
Znakomitym uzupełnieniem dobrej kuchni i skandynawskiej estetyki okazały się wysokiej jakości tkaniny z naturalnych włókien, towarzyszące na stole serwowanym potrawom w postaci obrusów, serwetek i innych dodatków. Znalazłam je później w jednym ze sztokholmskich "kolorowych" sklepów, ze zdumieniem odkrywając ileż to odcieni i nazw może mieć jeden kolor. Kilka dni temu przeglądając świąteczną ofertę polskich sklepów w poszukiwaniu ciekawych dekoracji stołowych, które nie skończą swojego żywota zaraz po świętach, z wielką radością ponownie odkryłam markę Kardelen. Wiedziona oczami wyobraźni i radością, że nie muszę specjalnie jechać do Sztokholmu (skądinąd pięknego miasta :) ) pośpiesznie nabyłam kilka kolorowych zestawów. 
Na świątecznym stole nie może zabraknąć jajek, ale sięgając do Natury Kuchni Polskiej (jak to robi Wojciech Amaro, póki co jedyna polska gwiazdka Michelin) można je serwować w prosty i niebanalny sposób. Ja proponuję jajka przepiórki marynowane 12 godzin w kwasie z buraka podane z popcornem z polskiej kaszy gryczanej, a zamiast majonezu aromatyczna galaretka z kwasu buraczanego i świeże zioła. Plejada kolorów, smaków i faktur. Bardzo oryginalne jajka, chrupiący popcorn i rozpływająca się w ustach galaretka. 

Smacznie polecam :)  



3/28/2015

Makaron z małżami w 15 minut

Makaron z małżami w 15 minut
Szybkie, zdrowe i kolorowe, takie powinny być wiosenne posiłki, żeby zostało nam więcej czasu i ochoty na podziwianie przyrody budzącą się do życia ;)  

W zestawie prostych i szybkich potraw nie powinno zabraknąć makaronu, bo wystarczy kilka smacznych dodatków, żeby wyczarować coś pysznego i nie skomplikowanego. Dziś proponuję połączenie czarnego makaronu naturalnie barwionego atramentem z kałamarnicy z małżami, chrupiącą fasolką szparagową i mozzarellą z mleka bawolego, lub serem pleśniowym w wersji ostrzejszej. W trakcie gotowania małże puszczą sok, który w połączeniu z sokiem z pomidorków, cytryną, cebulą, czosnkiem oraz z winem da nam przepyszny sos otulający makaron. Małże sercówki można zastąpić innymi owocami morza, znakomicie smakuje też z polskimi rakami.




3/27/2015

Świąteczna galaretka z kwasem buraczanym

Świąteczna galaretka z kwasem buraczanym
Już jest! dość krótko oczekiwany (5-7 dni) pyszny, aromatyczny, gęsty i w bardzo intensywnym kolorze - kwas z buraków :)

O właściwościach zdrowotnych już pisałam w poście o kiszeniu buraków, ale jeśli jeszcze kogoś nie przekonałam do kwasu zachęcam do stosowania go jako przyprawy podnoszącej walory smakowe i estetykę przygotowywanych potraw. 

Przykłady na to, jak przygotować ciekawe potrawy nie tracąc przy tym cennych właściwości kwasu znajdziecie w najbliższych postach.
Dziś pierwszy: dietetyczna świąteczna galaretka - rewelacyjnie smakuje, pięknie wygląda, nie wymaga zdolności kulinarnych i zbyt wiele czasu na przygotowanie (o walorach zdrowotnych już nie wspominając :) ). Może być samodzielną przystawką lub dodatkiem do zimnych przekąsek np. zamiast majonezu, i tanim sposobem na urozmaicenie świątecznego stołu. Można ją przygotować w dowolnych naczyniach, ja potrzebowałam małych porcji więc wykorzystałam foremki do lodu.

Baza galaretki, kwas buraczany, ma słodko-kwaśny smak i nuty przypraw, które dodacie podczas kiszenia buraków. Doprawiacie ją wg. własnych upodobań, sami też ustalacie proporcje kwasu i bulionu, w przepisie podaję tylko przykład.


  

3/26/2015

Weekendowe śniadanie - świąteczne jaja

Weekendowe śniadanie - świąteczne jaja
Jajka - znakomity temat świąteczny i śniadaniowy :), kilka ciekawych past np. zielona, czerwona i żółta, a każdy kęs może smakować inaczej. 


3/25/2015

Polędwiczka wieprzowa pieczona w cieście

Polędwiczka wieprzowa pieczona w cieście
Prosta i szybka przekąska, będzie dobrze wyglądała na stole świątecznym ale sprawdzi się też przy niezapowiedzianych gościach, bo można ją przygotować w 30 minut. Wystarczy polędwiczka wieprzowa, duże opakowanie ciasta francuskiego i jakieś owoce do nadziewania: suszone śliwki, figi, żurawina, brzoskwinie z puszki... w tym przepisie świeże daktyle.  



3/24/2015

Chleb z mielonymi ziarnami - gryka, jagła, len, dynia, słonecznik

Chleb z mielonymi ziarnami - gryka, jagła, len, dynia, słonecznik
Chlebek samo zdrowie z chrupiącą skórką z każdej strony :), zachowujący świeżość i wilgoć przez kilka dni, bez dodatku pszenicy.
Zestaw zmielonych ziaren (gryka, len, dynia, słonecznik, jagła) wzbogaca każdą kromkę o dużą porcję witamin i cennych minerałów.

Pestki dyni: fosfor, magnez, cynk, mangan i dużo witaminy B3.
Gryka - źródło łatwo przyswajalnego białka, fosforu, magnezu, miedzi, cynku, żelaza, niklu, kobaltu i jodu, oraz witamin kojących nasze nerwy: B1, B2, PP i P.
Jagła - podobnie jak kasza gryczana jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, żelaza i miedzi oraz witamin z grupy B.
Len - uważany za super pokarm, z bardzo dużą zawartością lignanów - związków chemicznych zwalczających nowotwory, obniżających poziom cholesterolu i zmniejszających ryzyko chorób serca. Duża zawartość błonnika, wapnia i kwasów omega-3. Zmielone nasiona są łatwostrawne i łatwiej przyswajalne przez organizm.
Słonecznik - duże ilości fosforu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi, cynku, manganu i selenu oraz cała plejada witamin: E, grupa B, A, K, C i kwas foliowy. 

Chlebek jest bardzo prosty w przygotowaniu, a do wyrobienia wystarczy tylko łyżka.



3/23/2015

Rogaliki z cynamonem, pomarańczą i czerwonym pieprzem

Rogaliki z cynamonem, pomarańczą i czerwonym pieprzem
Rogaliki przygotowane na bazie przepisu na rogaliki z czeremchą, przed zrolowaniem posmarowane masłem z cynamonem i nadziane konfiturą pomarańczową z imbirem i czerwonym pieprzem.

Miły dodatek do kawy lub herbaty :).



3/22/2015

Wiosenny obiad w 20 minut.

Wiosenny obiad w 20 minut.
Kolejne pyszne i zdrowe danie oraz pomysł na szybki obiad lub kolację. Brak czasu lub ochoty na stanie przy rondlach nie musi wykluczać zdrowego odżywiania. Wystarczy, że poświęcisz 5 minut na wymieszanie fasolki szparagowej już przygotowanej na parze z komosą ryżową, ajwarem oraz tartym cheddarem. Zapieczesz w piekarnika przez 15 minut i w ekspresowym tempie przygotujesz samo robiący się posiłek dla całej rodziny :)  



3/21/2015

Ajwar, domowa pasta nie tylko do pieczywa

Ajwar, domowa pasta nie tylko do pieczywa
Ajwar to pyszna pasta warzywna bardzo popularna na Bałkanach. Przygotowuje się ją w różnych kombinacjach, najbardziej popularne zestawienie to papryka, bakłażan, pomidory, czosnek i chili. Najlepiej przygotowywać ją w sezonie, jednak pasta cieszy się dużym uznaniem wśród domowników i często znika z półek spiżarni w zawrotnym tempie. 

Całe szczęście potrzebne składniki są dostępne przez cały rok i zawsze można sobie doprodukować potrzebną ilość ;). 
Świetnie pasuje do kanapek i zapiekanek, mięsa, ryb, serów i gotowanych warzyw.



3/20/2015

Weekendowe śniadanie - nowe życie gofra

Weekendowe śniadanie - nowe życie gofra
Do niedawna uważałam gofrownicę za zbędny gadżet w mojej kuchni, no bo jak często można jeść gofry z bitą śmietaną, dżemem, owocami lub cukrem pudrem? Trochę to nudne i nie do końca zdrowe. Na nowo odkryłam ją podczas warsztatów kulinarnych Villa Park MED & SPA w Ciechocinku, organizowanych przez firmę MPM, polskiego producenta sprzętu AGD.

Gofrownice tej firmy znalazłam na hotelowym bufecie śniadaniowym, tuż obok wagi elektronicznej, na której można było dokładnie odmierzyć składniki śniadania (taki mały gadżet a zapewne ucieszy osoby na diecie i sportowców skrupulatnie wyliczających porcje i składniki).
Gotując z szefem kuchni hotelowej poznałam ciekawe sposoby na przygotowanie zdrowych potraw przy użyciu gofrownicy, pojawiły się pomysły na nienudne śniadania i przekąski, no i chęć posiadania tego prostego w obsłudze i niedrogiego urządzenia.
W moim kuchennym laboratorium lubię używać sprzętów prostych w obsłudze i niezawodnych oraz takich, które mają odpowiednią moc, żebym nie musiała stąpać z nogi na nogę w oczekiwaniu na finał.

Wybór nie był trudny, od dziś gotuje ze mną gofrownica MGO-13 firmy MPM :) Moc 1400 W z regulacją temperatury, szybkie nagrzewanie, jednoczesne przygotowywanie 2 gofrów, teflonowa powierzchnia zapobiegająca przywieraniu i ułatwiająca wyjmowanie gofrów. Urządzenie przetestowane przeze mnie osobiście podczas warsztatów kulinarnych i przez kuchnię hotelową obsługującą tłumy małych i dużych gofrożeróc... więc w mojej kuchni też da radę :). 
Kształt nieco modernistyczny i uniwersalna kolorystyka (stalowy z czarnym) dobrze komponują się z pozostałym wyposażeniem mojej minimalistycznej kuchni. Jednak (nie żebym się czepiała ;)), trochę czasu zajęło mi ustalenie ilości idealnej porcji ciasta na jednego gofra. Niezwykle praktyczna okazała się miarka kuchenna o pojemności 100 ml - idealna porcja, nabieram, wylewam, zamykam i piekę. Szybko i nic się nie rozlewa na boki, a gofry maja odpowiednią wielkość. Szkoda, że producent nie pomyślał, żeby taką plastikową miareczkę dołączyć do urządzenia, koszt znikomy a klient mógłby być mile zaskoczony :).

Pierwsze gofrowanie: wiosenne gofry ze szpinakiem, bazylią, natką pietruszki i mielonymi pestkami dyni - już sam kolor nastraja pozytywnie, a dzieci szaleją na ich punkcie, nawet te notorycznie odmawiające jedzenia. 
W tym przepisie podane z sosem/serkiem chorizo, szczypiorkiem i marynowaną ośmiornicą, które możecie zamienić na inne ulubione dodatki.    
Zielone gofry można też przygotować w wersji na słodko, używając do przygotowania ciasta tylko szpinaku i nie dodając bazylii i pietruszki, które nadają gofrom wyraźny, ziołowy charakter. 

Kolorowego weekendu :)


3/19/2015

Ośmiornica marynowana w oliwie

Ośmiornica marynowana w oliwie
Ośmiornica, nieodłączny element diety śródziemnomorskiej, najczęściej podawana jako przekąska. Można się w niej zakochać od pierwszego kęsa lub znienawidzić (to zazwyczaj z powodu jej egzotycznego wyglądu ;) ). W brew pozorom jest dość łatwa do przygotowania, a ugotowanego głowonoga można serwować na wiele sposobów. Najprostszy to ośmiornica marynowana w oliwie i przyprawach, do podania na ciepło lub zimno.




3/18/2015

Kwas buraczany - wiosenna odnowa

Kwas buraczany - wiosenna odnowa
Wiosną, kiedy z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych promieni słońca i oznak budzącej się przyrody nasze wymęczone zimą organizmy jadą już na oparach paliwa. Cera jakaś szara, włosy wypadają, paznokcie też zostawiają wiele do życzenia. Boli każda komórka naszego ciała. Dobija zmienna pogoda i skoki ciśnienia. Wszystko nas drażni i najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka. 

Syndrom zmęczenia wiosennego, popularnie zwany przesileniem wiosennym, dopada nas kiedy musimy przestawić się na większe obroty, a nie przygotowała nas do tego zimowa dieta, uboga w witaminy i minerały, oraz krótkie dni bez słońca. 

Profesor James Waternhouse z Wydziału Fizjologii Uniwersytetu w Manchesterze uważa, że powinniśmy żyć zgodnie z naszym zegarem biologicznym i w tym trudnym okresie wiosennym, w marcu i kwietniu, odpoczywać na urlopie. Tylko kto może sobie na to pozwolić? :)

Sposobów na wiosenne przesilenie jest wiele. Proponuję sięgnąć po kwas buraczany - sprawdzony i łatwo dostępny środek, do przygotowania w ciągu tygodnia. Znajdziemy w nim duże ilości witaminy C (wytworzonej jak w każdej kiszonce podczas procesu fermentacji), kwasu foliowego, oraz całą plejadę pierwiastków mineralnych: magnez, wapń, miedź, sód, fluor, molibden, chlor, cynk, bor, lit, kobalt, rubid i cez.
Biorąc pod uwagę koszt 1 kg buraków płacimy niewielką cenę za całe to dobro :).

Kwas buraczany można przechowywać klika miesięcy w lodówce. Jedna szklanka surowego kwasu wypita dziennie może zdziałać cuda. Jest też znakomitym produktem do przygotowania czerwonego barszczu bez gotowania, tzn. dodajemy go do wcześniej przygotowanego wywaru/zupy i serwujemy. Z ukiszonych buraków można wycisnąć sok w sokowirówce, są też świetnym dodatkiem do sałatek, i mają znacznie więcej substancji odżywczych od buraków gotowanych i pieczonych. 



3/17/2015

Sernik grejpfrutowy na jaglano-słonecznikowym spodzie

Sernik grejpfrutowy na jaglano-słonecznikowym spodzie
Sernik grejpfrutowy to fajny wiosenny deser. Puszysta i lekko kwaskowata (wg. upodobań) masa serowa kontrastuje ze słodkim i kruchym spodem upieczonym z kaszy jaglanej i zmielonego słonecznika. Znakomicie ożywi świąteczny stół i to nie tylko kolorem :). Polubią go też osoby na diecie bezglutenowej, a w wersji wegetariańskiej wystarczy zamienić żelatynę na agar.

Do przygotowania masy serowej w tym uwodzicielskim kolorze użyłam czerwonych grejpfrutów i syropu barmańskiego o smaku grenadina.



3/16/2015

Rybny przekładaniec

Rybny przekładaniec
Nie od dziś wiadomo, że ryby są zdrowe i warto je jeść kilka razy w tygodniu, ale ryby to także znakomity środek upiększający. Za sprawą kwasów z rodziny omega-3 oraz witaminy A i E wpływają na zdrowy wygląd skóry i wygładzają zmarszczki, a witaminy z grupy B przyśpieszają metabolizm, zapobiegają chorobom skóry i koją nasze nerwy... Warto dbać o to, by być szczęśliwą kobietą ;)

Rybny przekładaniec to prosta zapiekanka z orientalną nutą, w tym przepisie z dorszem i łososiem.



3/13/2015

Rogaliki z czeremchą

Rogaliki z czeremchą
Przed nami weekend i nasze myśli mimo woli zaczynają krążyć wokół łóżka i tych przyjemnie rozleniwionych chwil, które będziemy w min mogli spędzić, nie musząc zrywać się do pracy skoro świt, stać w korkach, przeciskać się w zatłoczonych autobusach i tramwajach... brrrrr. A może oczami wyobraźni widzisz już tacę z aromatyczną kawą i różnymi pysznościami, która ląduje na twojej kołdrze razem z bonusem: "Dzień dobry Kochanie"?

Potrzebujesz tylko kilku machnięć łyżką i pociągnięć wałkiem, żeby sobie osłodzić i uprzyjemnić poranek, no i będzie czym zapełnić tą tacę ;). W tym tygodniu na weekendowe śniadanie polecam przepyszne wege burgery z batatów i czerwonej fasoli (pokochają je także mięsożercy ;), zwłaszcza ci uprawiający sporty). Rogaliki z konfiturą czeremchową są tylko słodkim dodatkiem. Robi się je w kilka minut więc na pewno się przy nich nie napracujecie, idealny przepis na koniec męczącego tygodnia.  

Do nadzienia rogalików użyłam przepysznej domowej konfitury z czeremchy i czekolady, ale sprawdzi się każda inna gęsta konfitura lub dżem, które znajdziecie w domu.



3/12/2015

Mus z białej czekolady i zielonej herbaty

Mus z białej czekolady i zielonej herbaty
Był już na blogu mus z gorzkiej czekolady, tym razem proponuję białą czekoladę w połączeniu z zieloną herbatą. Do tego dowolne owoce i mamy pyszny i efektowny deserek w 15 minut.  



3/11/2015

Hotel od kuchni. Wrząca kuchnia w sennym Ciechocinku, czyli warsztaty kulinarne z firmą MPM

Hotel od kuchni. Wrząca kuchnia w sennym Ciechocinku, czyli warsztaty kulinarne z firmą MPM
Na fali "Przepisu na sukces", konkursu kulinarnego zorganizowanego przez firmę MPM AGD S.A., w pierwszy weekend marca zawitaliśmy do sennego poza sezonem, zimnego i deszczowego Ciechocina. Pierwsze wrażenie nie zapowiadało aż tak intensywnego weekendu, wysokiej temperatury w kuchni i innych atrakcji, przygotowanych przez organizatora.
  
MPM AGD S.A. to polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i właściciel dwóch hoteli Villa Park MED & SPA w Ciechocinku oraz Głęboczek Vine Resort & SPA, więc nie dziwi, że jeden z nich został wybrany na miejsce kursu kulinarnego podsumowującego konkurs, tym bardziej, że regularnie odbywają się w nim pokazy Live Cooking Show. Dla mnie najmilszym zaskoczeniem była ekipa kulinarna z ww. hoteli, która została postawiona w stan gotowości bojowej i do dyspozycji uczestników kursu.  



Jak się gotuje w profesjonalnej kuchni pokazywali nam m.in. Rober Kołakowski szef kuchni z Villa Park MED & SPA w Ciechocinku i Marian Frankowski szef kuchni z Głęboczek Vine Resort & SPA, gdzie tworzy autorskie menu w restauracji Morellino, od 2014 r. z rekomendacją Slow Food. 

3/11/2015

Wege burgery z czerwonej fasoli i batatów

Wege burgery z czerwonej fasoli i batatów
Na wiosnę, kiedy temperatura otoczenia wzrasta i instynktownie zmniejszamy spożycie tłustych, ciężkostrawnych i rozgrzewających potraw warto sięgać po warzywa mrożone, w puszkach i słoiczkach, które zapakowano w pełni sezonu u szczytu ich rozkwitu. Ciekawą propozycją są warzywa już przygotowane na parze. Zachowują swoje cenne składniki, nie tracą żywych kolorów, znakomicie prezentują się na talerzu i pozwalają szybko przygotować zdrowe posiłki dla całej rodzin.   

Aromatyczne burgery z czerwonej fasoli gotowanej na parze i batatów to dietetyczna bomba białkowa, naszpikowana witaminami i składnikami odżywczymi dbającymi o nasze zdrowie. W przeciwieństwie do mięsa nie zawierają cholesterolu i wpływają na obniżenie jego poziomu w naszym organizmie. Są też bogatym źródłem witamin z grupy B, działających antydepresyjnie. Nieocenione wsparcie, kiedy dopada nas przesilenie wiosenne. 

Burgery można podać z różnymi dodatkami, w pieczywie, z ryżem, kaszami... Szczególnie polecam! w absolutnie wyjątkowym zestawieniu: domowa niskosłodzona konfitura z czeremchy z miętą i estragonem, pieczony burak, kremowe awokado i świeża kolendra.

UWAGA! może uzależniać :)  

Jeśli nie zabezpieczyliście sobie zapasów konfitury z czeremchy jesienią, możecie zastąpić ją konfiturą pomarańczową z imbirem i czerwonym pieprzem lub konfiturą z papryki, do przygotowania o każdej porze roku. Sprawdzi się też karmelizowana czerwona cebula. 

Burgery są chrupiące na zewnątrz z miękkim, lekko orientalnym środkiem. Można jeść je na ciepło i na zimno, na śniadanie, obiad i kolacji. 
Jest to też moja kolejna propozycja z cyklu "weekendowe śniadanie".



3/10/2015

Pomarańczowa tarta z batatów na jaglanym spodzie

Pomarańczowa tarta z batatów na jaglanym spodzie
Drugie życie Kremu batate, czyli bataty i pomarańcze tym razem w formie tarty na kruchym jaglano-orkiszowym spodzie. Do podania z plastrami świeżej pomarańczy lub sosem owocowym.




3/09/2015

Chleb żytnio-jaglany z ziarnami

Chleb żytnio-jaglany z ziarnami
Domowy chleb na zakwasie z mąki żytniej razowej, jaglanej i orkiszowej z dodatkiem płatków owsianych i ziaren (w tym przepisie czarnuszka, kminek i słonecznik).




3/09/2015

Rillettes z gęsi z nutą macierzanki i pomarańczy

Rillettes z gęsi z nutą macierzanki i pomarańczy
Rillettes z gęsiej piersi z dodatkiem macierzanki i pomarańczy to przepyszne smarowidło, idealne do pieczywa, zwłaszcza tego domowego pieczonego na zakwasie. 

Rillettes jest przygotowane tylko z tłuszczu gęsiego i powinno być przechowywane w lodówce. W temperaturze pokojowej zaczyna się topić, po schłodzeniu ponownie stężeje. 



3/08/2015

Kawa z zieloną herbatą matcha

Kawa z zieloną herbatą matcha

Nie możesz się zdecydować kawa czy herbata? Może kawa z zieloną herbatą matcha? Kawowo-herbaciane zestawienie ciekawie smakuje na ciepło, jako kawa mrożona lub szybki deser.



3/07/2015

Weekendowe śniadanie - jajka zapiekane w szynce

Weekendowe śniadanie - jajka zapiekane w szynce
Proste i efektowne śniadanie, które samo się robi w trakcie parzenia kawy lub herbaty :). Można je podać z różnego rodzaju sałatami i surówkami. Świetnie smakują z grzankami czosnkowymi. Kromki chleba lub bułki nacieramy przekrojonym ząbkiem czosnku, skrapiamy oliwą lub smarujemy cienką warstwą masła i zapiekamy razem z jajami. 



3/05/2015

Pomarańczowy krem batatee

Pomarańczowy krem batatee
Krem batatee to moja wariacja nt. kremu brulee. Przygotowuję go z wyjątkowych i zdrowych batatów, które tworzą intensywnie pomarańczowe zestawienie z pomarańczą. Dla kontrastu sos wiśniowy z dużymi kawałkami owoców z dodatkiem wiśniówki (alkohol odparuje w trakcie gotowania). Agar-agar, roślinny środek żelujący, pozwala przygotować znakomity deser wegetariański. 

Puree z wcześniej upieczonych batatów pozwali zachować intensywnie pomarańczowy kolor, nie do uzyskania przy puree gotowanym.  





3/04/2015

Krewetki na szałwiowym puree z kalafiora

Krewetki na szałwiowym puree z kalafiora
Proste i szybkie danie z krewetkami, które są też znakomitą dekoracją. Można je podać jedynie z cząstkami cytryny lub pójść dalej i przygotować sałatkę.




3/01/2015

Sieję w mieście - jak przetrwać przedwiośnie

Sieję w mieście - jak przetrwać przedwiośnie

Witaminy bez konserwantów i aromat świeżych ziół są zawsze mile widziane w każdej kuchni. Małe roślinki w intensywnych kolorach mogą tchnąć ducha świeżości w prozaiczne dania i zabić te wytworne, jeśli przesadzimy z ich ilością. Chętnie sięgamy po nie latem i jesienią, kiedy są w pełni swojego rozkwitu oraz ogólnie dostępne w sklepach, na straganach lub w ogródku. Gorzej jest zimą i wiosną. Oferta w sklepach robi się znacznie uboższa, a te dostępne często pozostawiają wiele do życzenia. Dobrym rozwiązaniem może być ekologiczna uprawa roślin w domu, na wiosnę jak znalazł ;). Na przedwiośnie możemy zacząć się przygotowywać już latem poprzedniego roku ale czasami wystarczy zaledwie kilka dni żeby sobie pomóc. 
Kilka przykładów jak to zrobić znajdziecie poniżej.

Przełom zimy i wiosny to dość trudny czas, kiedy dopada nas przesilenie. Czujemy się wtedy zmęczeni i senni, spada aktywność fizyczna i psychiczna organizmu, towarzyszy nam rozdrażnienie, ciągłe bóle głowy oraz mięśni. Jednym ze sposobów na przesilenie wiosenne jest odpowiednia dieta bogata w witaminy i sole mineralne. 



Gynostemma (Jiaogulan) - ziele długowieczności

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger