2/28/2015

Dorada w migdałach

Dorada w migdałach
Ryba z piekarnika faszerowana pomidorami, pod przyjemnie chrupiącymi migdałami. 

Polecam :) 






























2/27/2015

Weekendowe śniadanie - placki z ricottą i chia

Weekendowe śniadanie - placki z ricottą i chia

Przed nami weekend. Najczęściej zaczynasz go od standardowego zestawu kanapek na śniadanie, może jajecznicy albo serka wiejskiego z kubeczka. 

Od jakiegoś czasu obiecujesz sobie, że więcej uwagi poświęcisz temu co jesz, zaczniesz się zdrowo odżywiać, i że tym razem to na pewno będzie inaczej! Jednak weekend ma swoje prawa. Ciężko pracujesz przez cały tydzień, wreszcie możesz się wyspać, odpocząć, poleżeć w łóżku, nieśpiesznie zacząć dzień wylegując się z kawą przed telewizorem... aż w pewnym momencie, znienacka, atakuje cię głód. Kto by się wtedy zastanawiał nad komponowaniem wymyślnego śniadania?! Biegniesz do lodówki po kubek dietetycznego jogurtu, odrywasz kawałek chałki lub zabierasz garść ciasteczek do łóżka - będą idealne do kawy ;). W końcu jest sobota, masz odpoczywać a nie katować się wyrzutami sumienia, przecież możesz zacząć od jutra!
Jednak w niedzielny poranek twój hart ducha, jakoś dziwnie osłabiony, nie może nawiązać nici porozumienia z ciałem i powielasz sobotni scenariusz. 

Jeśli interesuje Cię zdrowy styl życia może warto zacząć od śniadania. Czy wiesz, że powinno być zjedzone w ciągu 30 minut po przebudzeniu? W przeciwnym wypadku nasz mózg dostaje informację o zbliżającym się kataklizmie głodu i uruchamia centrum zarządzania kryzysowego, którego celem jest jak najszybsze zgromadzenie zapasów tłuszczu, potrzebnych do wytwarzania energii i utrzymania całego organizmu przy życiu. Alarm został uruchomiony i nie zostanie wyłączony po zjedzeniu śniadania. Oczywiście Ty doskonale wiesz, że nie grozi Ci żaden głód, jednak nie wiążesz większych porcji i częstszego podjadania w ciągu dnia ze swoim śniadaniem.  
Na prośbę zapracowanych znajomych od dziś na blogu będą publikowane pomysły na proste śniadania. Pierwsza propozycja to placuszki z ricottą z dodatkiem chia domowego cukru pudru różanego, który możecie zastąpić każdym innym. Do podania z waszymi ulubionymi dodatkami lub sosem malinowo-kokosowym.

Podobne placki, przygotowane z mąki kukurydzianej, możecie zjeść w Gwatemali i w Peru przy granicy z Boliwią. Najczęściej podawane ze smażonymi bananami.

Smacznego :)  




2/25/2015

Domowe curry z królika

Domowe curry z królika
Królik, jak już wspominałam w przepisie Królik w sosie musztardowym z suszonymi śliwkami, to wyjątkowe i bardzo chude mięso. Najczęściej ląduje w zawiesistych sosach ze śmietaną, masłem i mąką gubiąc swoje dietetyczne właściwości.

Zamiast kalorycznego sosu można przygotować domowe curry pełne aromatów i smaków (kolejna inspiracja kuchnią tajską ;) ). W sezonie do przygotowania ze świeżych pomidorów, poza sezonem lepsze będą te ze słoika lub puszki.
   




2/24/2015

Szybka kawa piernikowa

Szybka kawa piernikowa
Dzień dobry! Kawa do łóżka, a może naturalne dopalacze do pracy? 

Przyprawy wzbogacają nasze dania o nowy smak, aromat i cenne dla naszego organizmu składniki. Weźmy np. taki niepozorny i ogólnie dostępny cynamon - poprawia dopływ krwi do mózgu w efekcie czego łatwiej się koncentrujemy i zapamiętujemy, rano pomoże szybko dojść do siebie, a w ciągu dnia rozjaśni umysł.
Skutecznie zwalcza grzyby i bakterie oraz działa przeciwzapalnie. Polepsza trawienie, przyśpiesza przemianę materii i reguluje pracę nerek, dzięki czemu wspomaga odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Daje też wrażenie słodyczy, a przez to możemy zmniejszyć ilość używanego cukru.

Podobne właściwości posiada imbir, który dodatkowo może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy przy bólach miesiączkowych, łagodzący mdłości (wchodzi w skład leków przeciw chorobie lokomocyjnej), obniżający ciśnienie i poziom cholesterolu. Polepsza krążenie krwi i tak jak cynamon jest uważany za afrodyzjak.
    
W przeciwieństwie do syropów smakowych ten zestaw przypraw jest niskokaloryczny. Będzie dobrze smakował z kawą, herbatą, czekoladą i kakao. Wzbogaci shake, smoothie i każdy inny koktajl, zwłaszcza fit pity wiosną na detoksie.

Zamiast pić w pracy kolejną nudną kawę ożyw ją własną mieszanką przypraw. Wystarczy zmieszać je w odpowiadających Ci proporcjach, zamknąć w słoiczku i dosypywać do gorącego napoju. 




2/23/2015

Leniwe jaglane z suszonymi pomidorami i bazylią

Leniwe jaglane z suszonymi pomidorami i bazylią

Leniwe jaglane z kozim (lub krowim) twarogiem i aromatycznym sosem z suszonych pomidorów i świeżej bazylii. Najlepsze prosto z wody, można je podać też następnego dnia np. przyrumienione na maśle.





2/22/2015

Dietetyczny pasztet drobiowo-warzywny

Dietetyczny pasztet drobiowo-warzywny

Jeśli czasami macie ochotę na lżejszą wersje tradycyjnych potraw, ten przepis jest dla Was :)

Na horyzoncie wiosna, temperatura za oknem rośnie i już nie potrzebujemy tłustych i ciężkostrawnych potraw podnoszących temperaturę ciała. Instynktownie zaczynamy się rozglądać za lżejszym jedzeniem i wpadamy w pułapkę pięknych, kolorowych, tekturowych, sztucznie pędzonych nowalijek. Swoje życie zaczynają wygrzewając się w promieniach żarówek w szklarniach i tunelach foliowych. Zapakowane w foliowe torebki podróżują na nasz koszt po świecie, zwiedzają magazyny, chłodnie, hurtownie sklepy i stragany, żeby w końcu trafić na nasze talerze z minimalną ilością witamin, których potrzebujemy, i ze zwiększoną ilością związków chemicznych, których powinniśmy unikać.

Prostszym i tańszym sposobem na zdrowe jedzenie fit na wiosnę może być wyhodowanie własnej zieleniny na parapecie i jedzenie krajowych warzyw korzeniowych. Po dodaniu chudego mięsa można wyczarować pyszne jedzonko, choć niektórzy uważają, że nie jest to możliwe bez boczku, słoniny, podgardla lub innych tłuszczów będących nośnikami smaku. Zaprzeczeniem tej teorii jest kuchnia tajska, jedna z lepszych na świecie, smaczna, aromatyczna i dietetyczna.    

Odchudzony pasztet drobiowo-warzywny przygotowałam z podudzi kurczaka wolno gotowanych z włoszczyzną i dodatkiem przypraw do zupy pho. Gorąco polecam.




2/19/2015

Ciemny chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie

Ciemny chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie

Pieczenie domowego chleba zaliczam do najprzyjemniejszych i najzdrowszych uzależnień, z których nie trzeba się leczyć. Zapewne wiecie o czym mówię. Z każdym upieczonym bochenkiem można zapadać się coraz głębiej, i głębiej, aż pewnego dnia ze zdumieniem spostrzegamy, że funkcjonujemy w rytmie przygotowywania chleba :). 

Chleby na zakwasie uważam za najlepszy na Świecie! Trzymając się tej wersji dziś żytnio-orkiszowy z dodatkiem czarnego sezamu, pestek dyni i melasy z trzciny cukrowej, która nadaje pieczywu ciemny kolor i lekko łagodzi kwasowość zakwasu.





2/17/2015

Hummus z suszonymi pomidorami

Hummus z suszonymi pomidorami

Hummus przygotowany wg. podstawowego przepisu wystarczy zmiksować z suszonymi pomidorami, posypać tymiankiem i czarnym sezamem żeby otrzymać pastę w stylu śródziemnomorskim. Polecam :)





2/16/2015

Jaglane kluseczki z sosem malinowym i migdałami

Jaglane kluseczki z sosem malinowym i migdałami
Kluseczki na bazie jaglanej pozostałej z obiadu, z dodatkiem mąki gryczanej. Wyjdzie nam szybka przekąska lub ciepła kolacja, do podania z pysznym sosem malinowym lub innym ulubionym.





2/15/2015

Sernik cytrynowe latte chia z gorącym chutneyem

Sernik cytrynowe latte chia z gorącym chutneyem

Macie ochotę na sernik? Ja dość często ;) zwłaszcza jak mogę wprowadzić do przepisu domowe nalewki, likiery lub konfitury. Dziś właśnie taki sernik cytrynowe latte podany z chutneyem jabłkowo-cytrynowym. 

Zaczęło się dość prozaicznie od przegladania zdjeć z wyjazdu do Włoch. Najpierw na Święta i karnawał powstało włoskie Limoncello, które pózniej w prosty sposób przez dodanie mleka skondensowanego przeobraziło się w Crema di Limoncello. Obydwa likiery, równie smakowite, podbiły serca gości i rodziny. Jednak wszystko szło w złym kierunku. Przygotowane zapasy drastycznie malały, aż została mała porcja, zbyt mała by obdzielić gości, i tak ten pyszny likier dostał swoje ostatnie 5 minut. Zabłysnął w towarzystwie jabłek w prostym sosie, znakomitym jako dodatek do deserów o podobnych nutach smakowych. 

Tym razem wybór padł na pieczony sernik, który od jakiegoś czasu miałam zamiar połączyć z nasionami chia i powstał pyszny, bardzo lekki sernik z ciekawą fakturą nadaną przez nasiona szałwi. Wadą tego sernika jest dość długi czas oczekiwania na finał bo sernik musi swoje odstać, ale zapewniam warto czekać.



2/12/2015

Marynowana cukinia z prosciutto i serem pleśniowym

Marynowana cukinia z prosciutto i serem pleśniowym

Pomysł na szybką przekąskę lub nieskomplikowaną kolację. Jeśli naleśniki usmażycie dzień wcześniej będziecie mogli przygotować w pełni wartościowe śniadanie w ciągu kilku minut, kiedy parzycie kawę.




2/11/2015

Bomba witaminowa, natka pietruszki, grejpfrut i chia

Bomba witaminowa, natka pietruszki, grejpfrut i chia

Prosty sposób na dostarczenie dużej dawki naturalnej witaminy C, a jeśli ktoś nie przepada za natką pietruszki ten koktajl kompletnie zmieni Wasz punk widzenia.
Rewelacyjny, orzeźwiający i wspomagający odporność - bezcenne ;)  



2/09/2015

Som tam - sałatka z zielonej papai

Som tam - sałatka z zielonej papai
Czasami można znaleźć w sklepie zieloną papaję, czasami to znakomicie :). W Azji zielona papaja jest uważana za warzywo, przygotowuje się z niej znakomitą Som tam - ostrą sałatkę, bardzo popularna w Tajlandii, gdzie w zależności od regionu ma wiele wariantów. Może być podawana z zieloną fasolą wężową, białą kapustą, suszonymi krewetkami, solonym krabem, grillowanymi owocami morza, tamaryndowcem itd. 

Przeczytaj także Jak zjeść papaję.




2/09/2015

Hummus z awokado i kolendrą

Hummus z awokado i kolendrą

Hummus w zielonej odsłonie z awokado, limonką, kolendrą i olejem rzepakowym tłoczonym na zimno, przygotowany na bazie przepisu na gładki hummus (tu przepis). Pyszny jak zawsze :)





2/07/2015

Na walentynki podaruj zdrowie. Chlebek chia.

Na walentynki podaruj zdrowie. Chlebek chia.

Za pewne za sprawą św. Walentego, patrona zakochanych i wariatów, w walentynki ogrania nas swego rodzaju amok :). 
Z każdej strony atakują nas czerwone serduszka, pluszowe misie i kwiatuszki. Z półek sklepowych znikają bombonierki, ciasteczka a nawet lizaki (jeśli tylko przypominają serduszka). Perfekcyjne panie domu z zapałem mieszają w rondlach, a przedsiębiorczy panowie rezerwują stoliki w romantycznych knajpkach (lub mieszają w garnkach :)). Mnożą się randki, kolacyjki i wszelkiego rodzaju imprezki, których celem jest wyjątkowe przeżycie tego jednego dnia w roku. 

Jeśli ludzie potrzebują kartki w kalendarzu, żeby mieć powód do obdarzania się uczuciami, to JA JESTEM ZA! w końcu pozytywnych emocji nigdy za wiele. Jednak przyznam trochę zmęczyło mnie komercyjne podejście do tego święta. Postanowiłam więc zmienić jego formułę i wylansować idee "Prezent od serca dla serca" :).

Do tej pory w myśl zasady "czasami można sobie pofolgować" obdarowywałam lub byłam obdarowywana wymyślnymi "smakołykami" nafaszerowanymi różnymi dziwnymi składnikami, których na co dzień zazwyczaj nie brałam do ust. Genialnie prostym rozwiązaniem tego problemu okazał się domowy chleb. Nie bez znaczenia były moje wspomnienia z dzieciństwa, chleby na liściach chrzanu wypiekane przez babcię i mamę, magiczny zapach pieczonego chleba wypełniający wszystkie zakamarki domu i rumiane bochenki gromadzące rodzinę przy stole. Wystarczył dodatek zimnego masła *HOMEMADE*, rozpływający się po ciepłych kromkach, żeby poczuć błogie szczęście ;). 

Zamiast biec do sklepu po prezenty zakasuję rękawy i piekę domowe chlebki ze zdrowymi dodatkami. Tym razem chlebek chia, żytnio-orkiszowy na zakwasie. Trzy rodzaje mąki, nasiona chia, pestki dyni, słonecznika i sezamu oraz płatki czosnku niedźwiedziego. Znakomity z oliwą, do kanapek, rewelacyjny z hummusem, różnymi pastami i pasztetami. Rezygnując z czosnku mam chlebek uniwersalny, który stworzy duet idealny z domowymi konfiturami (np. z pomarańczowo-imbirową lub z czeremchy i czekolady). 

Gorąco polecam :)

























2/06/2015

Azjatycki rosół na dorszu

Azjatycki rosół na dorszu

Tajska kuchnia to proste składniki i kreatywność kucharzy. W zależności od prowincji te same dania mogą inaczej wyglądać i smakować, ale zawsze są proste, aromatyczne, smaczne i zrównoważone. Niezależnie od tego czy są to dania łagodne czy piekielnie ostre w każdym znajdziemy harmonijne połączenie kwaśnego, słodkiego, słonego i ostrego. W praktyce jest to limonka, słodkie mleczko kokosowe, wszechobecny sos rybny (Tajowie nie używają soli do doprawiania potraw) i pikantne chili. Potrawy są serwowane w małych porcjach, stąd w tradycyjnej kuchni tajskiej do jedzenia używa się łyżki i widelca, czasami pałeczek do jedzenia makaronów.
Tajowie mają obsesję na punkcje jedzenia, które jest dość tanie i nie opłaca się go przygotowywać w domu. Od rana do późnych godzin nocnych można je kupić w ulicznych jadłodajniach. Śniadanie można zjeść w drodze do pracy kupując z garkuchni na wózku kawę, zupę, deser ryżowy lub świeżo po porcjowane owoce, wszytko obowiązkowo podane w foliowej torebce.

Bardzo popularne są zupy, które są dobre na każdy dzień i jada się je na śniadanie, obiad, kolację oraz w między czasie :) Są to aromatyczne wywary mięsne, rybne i/lub warzywne, do których można samodzielnie skomponować dodatki (zazwyczaj bezpłatnie), takie jak grzyby, zioła, zieleninę, przyprawy, kiełki fasoli mung, sosy itp.
Tajskie zupki, proste jedzenie ale niezwykle smaczne i o właściwościach leczniczych, z łatwością można wprowadzić do domowego menu. Jeśli nie uda się kupić orientalnych składników, zawsze można je zstąpić rodzimymi zamiennikami lub samodzielnie wyhodować w zacienionym kącie garażu lub piwnicy (np. shitake), jeśli takim miejscem dysponujecie. 

Słowo na dziś: kreatywność! :D 

Azjatycki rosół na dorszu to wyjątkowa zupa, znakomite lekarstwo na przeziębienie, inspirowana kursem gotowania w Asia Scenic Thai Cooking School w Chiang Mai (www.asiascenic.com).





























2/02/2015

Konfitura pomarańcza z imbirem i czerwonym pieprzem

Konfitura pomarańcza z imbirem i czerwonym pieprzem

Zima to znakomity czas na robienie przetworów z cytrusów, na które sezon w pełni, a przez to wysoka jakość owoców i atrakcyjna cena. Do moich ulubionych należy pomarańcza z imbirem i marynowanym czerwonym pieprzem. Słodycz pomarańczy przełamana dodatkiem soku z cytryny, rozgrzewający imbir i pieprz, a na końcu lekko wyczuwalna goryczka. Znakomity dodatek do gorących grzanek lub bułeczek na śniadanie, nadzienie do wypieków lub dodatek do herbaty podanej do łóżka w walentynkowy poranek ;). 
Konfiturę można przygotować z dodatkiem pektyny jabłkowej, ograniczając czas przygotowań do godziny, lub wysmażyć ją do odpowiedniej konsystencji, co trwa ok. 30 minut jednego dnia + 1,5 godziny następnego dnia. W obydwu przypadkach otrzymamy ciekawy produkt, choć dłuższe smażenie daje bogatszy smak i aromat.  




2/01/2015

Crema di limoncello

Crema di limoncello

Jeśli zasmakowaliście w limoncello ten aksamitny cytrusowy likier także przypadnie wam do gustu. Crema di limoncello możecie przygotować w ciągu 5 minut korzystając z własnych zapasów. Jeśli nie macie domowego limoncello musicie zacząć od przepisu podstawowego, który jest również bardzo prosty, ale na efekt finalny trzeba poczekać 7-10 dni. 
Crema di limoncello oczaruje was swoim smakiem, jest także znakomitym dodatkiem do deserów.



Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger