Pieczenie domowego chleba zaliczam do najprzyjemniejszych i najzdrowszych uzależnień, z których nie trzeba się leczyć. Zapewne wiecie o czym mówię. Z każdym upieczonym bochenkiem można zapadać się coraz głębiej, i głębiej, aż pewnego dnia ze zdumieniem spostrzegamy, że funkcjonujemy w rytmie przygotowywania chleba :).
Chleby na zakwasie uważam za najlepszy na Świecie! Trzymając się tej wersji dziś żytnio-orkiszowy z dodatkiem czarnego sezamu, pestek dyni i melasy z trzciny cukrowej, która nadaje pieczywu ciemny kolor i lekko łagodzi kwasowość zakwasu.
Czas przygotowania:
ciasto - 2 dni
pieczenia - 50 minut
Składniki:
Zaczyn:
- 250 g zakwasu żytniego* (dokarmionego 8 godz. wcześniej),
- 200 g mąki orkiszowej ciemnej,
- 170 g mąki żytniej 720,
- 300 ml letniej wody do ciasta
- 150 ml gorącej wody do namoczenia ziaren,
- 60 g czarnego sezamu,
- 40 g pestek dyni.
Ciasto właściwe:
- 200 g mąki żytniej 720,
- 2 łyżki melasy z trzciny cukrowej,
- 15 g soli,
- kilka łyżek sezamu i/lub pestek dyni do posypania foremek.
* Jak przygotować zakwas żytni (tu przepis)
Przygotowanie:
I etap:
- Zakwas wymieszać z wodą, dodać obie mąki, wymieszać, przełożyć do miski posmarowanej oliwą i nakryć folią. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 12-13 godzin (najlepiej zrobić to wieczorem).
- Ziarna zalać wrzącą wodą, odstawić na noc.
II etap - dzień później:
Ciasto:
- przygotowany zaczyn,
- 200 g mąki żytniej 720,
- 120 ml letniej wody,
- 15 g soli,
- odsączone ziarna.
- Do miski w której będzie wyrabiane ciasto przełożyć zaczyn. Sól rozpuścić w wodzie, dodać do zaczynu, dokładnie wymieszać.
- Do zaczynu dodać odsączone ziarna i mąkę, wyrabiać hakiem 10 minut.
- Keksówki posmarować oliwą, dno posypać ziarnami. Jeśli używacie foremek silikonowych nie trzeba ich smarować. Ciasto przełożyć do foremek, nakryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania na 3-4 godziny.
- Piekarnik nagrzać do 220 stopni w trybie "dół-góra" bez termoobiegu, na górnej półce można postawić naczynie napełnione wrzącą wodą (1/4 szklanki). Piec 30 minut, później zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec dalej 25 minut. Upieczony chleb wydaje głuchy odgłos przy stukaniu palcem w spód.
- Upieczone chlebki wyjąć z foremek i wystudzić na kratkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz