Potrawa przygotowana na konkurs "Przepis Godny Mistrza" przy pomocy narzędzi dostępnych na stronie Hendi.
Ozór cielęcy, smaczny, delikatny i soczysty kawałek mięsa, dawniej często goszczący na stołach, dziś ciągle niedoceniany, choć odpowiednio przygotowany i podany może być prawdziwym rarytasem.
Moja propozycja to serwowane na zimno “ravioli” z soku z kiszonego ogórka nadziane siekanym ozorem cielęcym z żółtkiem souse vide, podane z sałatką z nasturcji i szczawiu krwistego z wędzonym majonezem i galaretką z wina Marsala. Do sałatki dodałam także krążki szalotki opalone palnikiem do kremu brulee.
Znakomitym uzupełnieniem całej kompozycji i struktury serwowanych składników będą chrupiące grzanki z ciabatty.
Ponieważ przez cały rok gromadzę i przetwarzam dziko rosnące rośliny więc jak najczęściej dodaje je do przygotowywanych potraw. W tym przepisie znajdziecie domowy ocet z kwiatów czarnego bzu, który równie dobrze możecie kupić w sklepie oraz suszone płatki chabrów bławatków, które można dodać do galaretek.
Nasturcję (u nas jeszcze rośnie w ogródku) możesz zastąpić rukolą.
Nasturcję (u nas jeszcze rośnie w ogródku) możesz zastąpić rukolą.
Porcje: 4
Ozory cielęce
- 2 ozory cielęce
- 120 g soli kuchennej
- 40 g cukru trzcinowego
- 1 łyżka ziół prowansalskich
- 1 trawa żubrowa
- 1 ząbek czosnku
- ½ łyżeczki płatków chili
- 1,5 l wody
- Składniki solanki doprowadź do wrzenia i wystudź. Ozorki włóż do worków, zalej solanką, zamknij próżniowo, odstaw w zimne miejsce na 24 godziny.
- Ozory wypłukaj w zimnej wodzie, zapakuj do czystych worków i ponownie zamknij próżniowo. Gotuj 2 godz. w kąpieli wodnej o temp. 64°C. Jeszcze ciepłe ozory obierz ze skóry, wystudź, posiekaj w drobną kostkę.
Wędzony majonez
- 120 g szalotek
- 250 g oleju z pestek winogron
- 1 żółtko (temperatura pokojowa)
- 2 łyżeczki musztardy Dijon
- 1 łyżeczka ocet z kwiatów czarnego bzu
- Sól i pieprz do smaku
- Rozgrzej piekarnik do 160°C. Szalotki przekrój na pół, smaż na mocno rozgrzanej patelni na odrobinie oleju na ciemny kolor aż do zwęglenia, dopiecz w piekarniku do miękkości.
- Szalotki obierz i pokrój na mniejsze kawałki, zalej olejem, szczelnie zamknij i odstaw na 24 godziny. Przecedź przez gęste sitko.
- Żółtko połącz z musztardą, octem i solą, ubijaj stopniowo dodając olej, dopraw do smaku.
Ravioli z kiszonego ogórka
- 1 łyżeczka agaru
- 200 ml soku z kiszonych ogórków
- 150 ml wody
- 4 jajka
- Posiekane ozory
- Odrobina wędzonego oleju
- Sól i pieprz do smaku
- Płatki bławatka (opcjonalnie)
- Jajka ugotuj w kąpieli wodnej w temp. 62°C przez 2 godziny, wystudź.
- Agar wymieszaj z wodą, sokiem z kiszonych ogórków i szczyptą soli, zagotuj mieszając, dopraw do smaku. Wylej na płaskie talerze warstwę 2-3 mm, połowę posyp płatkami kwiatów (opcjonalnie). Odstaw na blat do zastygnięcia. Przy pomocy ringów cukierniczych w dwóch rozmiarach wytnij koła z galaretki.
- Posiekane ozory wymieszaj z odrobiną wędzonego oleju i dopraw do smaku. Na talerzu do serwowania umieść większy “placek” z kiszonego ogórka, przy pomocy mniejszego ringu na wierzchu połóż porcję ozorów. Na środku zrób wgłębienie, połóż żółtko dokładnie oczyszczone z białka, przykryj mniejszym płatem galaretki.
Sałatka z nasturcji, szczawiu krwistego i wędzonego majonezu
- ½ l nasturcji (małe listki, kwiaty, pączki)
- ½ pęczka szczawiu krwistego
- 140 ml wina Marsala
- 120 ml wody
- 4 łyżeczki soku z limonki
- ½ łyżeczki agaru
- Wędzony majonez
- Agar wymieszaj z winem, wodą i sokiem z limonki, zagotuj, wylej do kwadratowej formy, odstaw do zastygnięcia, pokrój w kostkę różnych rozmiarów.
- Obok ravioli z ozorkami rozsmaruj pasek wędzonego majonezu, na majonezie rozłóż nasturcję, szczaw, paloną szalotką i kostki galaretki Marsala z limonką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz