9/21/2015

Powidła z głogu z cynamonem

W tym roku do przepisu na pyszne konfitury z owoców dzikiej róży i głogu z kokosową nutą dorzucamy powidła z głogu z cynamonem.
To prawda, trochę trzeba się przy nich napracować :) ale zachęcamy do korzystania z darów natury o wyjątkowych walorach zdrowotnych. Głóg ozdobny (dwuszyjkowy głóg pośredni o czerwonych kwiatach) jest pozbawiony tych właściwości więc zrywajcie owoce z drzew, które wiosną obsypują się białymi lub bladoróżowymi kwiatami.
Przetwory z głogu, bogate w związki flawonoidowe, wspomagają pracę serca i obniżają ciśnienie, są też źródłem witaminy C, A i witamin z grupy B.


Składniki:
 • 2 kg owoców głogu,
 • 300 - 600 g brązowego cukru,
 • 3 jabłka,
 • 1 szklanka wody,
 • sok z jednej cytryny,
 • sok z jednej pomarańczy,
 • 2 kawałki po 10 cm kory z cynamonu,
 • 4 goździki.

Przygotowanie:
 1. Owoce głogu umyć, osuszyć, włożyć do zamrażarki na min. jeden dzień.
 2. Rozmrozić, ostrym nożykiem usunąć nasiona. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce lub rozdrobnić mikserem. Przyprawy wyłożyć na kawałek gazy, rozdrobnić tłuczkiem do mięsa, zawiązać w saszetkę żeby można było łatwiej je usunąć z rondla. Owoce włożyć do rondla zalać wodą, dodać sok z pomarańczy i cytryn, paczuszkę z przyprawami i cukier, gotować 30-40 minut. 
 3. Usunąć przyprawy, owoce zmiksować blenderem (ewentualnie przetrzeć przez sito).
 4. Konfiturę przełożyć do wyparzonych słoików, szczelnie zakręcić, odstawić do ostygnięcia do góry dnem lub pasteryzować 10 minut. 

4 komentarze:

 1. W opisie głogu dokonano pewnego pomieszania gatunków. Głóg ozdobny z czerwonymi kwiatami, to głóg pośredni, powstały ze skrzyżowania głogu jednoszyjkowego (z jedną pestką i głogu dwuszyjkowego (z 2-3 pestkami). Głóg ozdobny z rzadka zawiązuje owoce. Z kolei głóg szkarłatny to odmiana północnoamerykańska o dużych, jadalnych owocach i walorach zdrowotnych głogu jedno- i dwuszyjkowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za uwagi, chodzi o głóg pośredni dwuszyjkowy, bardzo popularne drzewo ozdobne.

   Usuń
 2. Pani Małgosiu...przecież gość pisze,że głóg ozdobny z rzadka zawiązuje owoce...a pani swoje :)
  Gość się zna bo to co pisze o rzadkim u nas głogu szkarłatnym...to prawda.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger