6/16/2015

Morelówka, nalewka z moreli

Pyszna nalewka deserowa lub dodatek do deserów (lodów, kremów, ciast itp) oraz owoców. Niestety pyszna więc zimy nie przetrwała. Wpis będzie uzupełniany o nowe zdjęcia w trakcie procesu produkcji :).

Prosta metoda przygotowania, przepis bardzo ciekawy. Jednego dnia robimy nalewkę a drugiego dnia z pozostałych owoców pyszne lody lub desery. Dziś nalewka, w następnym poście lody, które już możecie zobaczyć na Instagramie pod adresem @szczypta.smaq    Tkaniny lniane Kardelen by Mira design

Składniki:
 • 1 litr spirytusu,
 • 500 ml wody,
 • 500 g dojrzałych moreli razem z pestkami,
 • 300-500 g cukru,
 • 1 cytryna.

Morelówka po 3 miesiącach


Przygotowanie:
 1. Owoce pokroić w ósemki, pestki położyć na kawałku gazy złożonym z kilku warstw, nakryć częścią gazy i roztłuc tłuczkiem do mięsa. Z gazy zrobić sakiewkę, szczelnie zawiązać żeby kawałki pestek nie dostały się do owoców.
 2. Cytrynę wyszorować, sparzyć i cienko obrać skórkę (bez albedo).
 3. Wodę zagotować z cukrem, do gorącego syropu włożyć morele, sakiewkę z pestkami oraz skórkę z cytryny. Doprowadzić do wrzenia, odstawić na 24 godziny.
 4. Następnego dnia owoce odsączyć na sicie, usunąć skórkę z cytryny i sakiewkę z pestkami. Do syropu dodać sok z cytryny i spirytus, szczelnie zamknąć, odstawić na 90 dni w zacienione miejsce. 
 5. Po leżakowaniu zlać nalewkę, osad przefiltrować, odstawić na kolejne 90 dni.

5 komentarzy:

 1. "Angry-st", "Win-śnie", "Poży-czka" oraz aprykozy - dostawa dziś kolo 19:00 do drzwi / najświeższy półprodukt.

  OdpowiedzUsuń
 2. Blog Zielarsko-Medyczny http://zielarniaimbir.blogspot.com/ #zioła #kosmetyki #herbaty #yerbamate #LUBLIN

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, czy dobrze zrozumiałem że rozbijamy całe pestki łącznie z drewniałą osłoną ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, całe pestki. W ten sposob dosmaczamy / aromatyzujemy nalewkę pestkami, które usuwamy przed zalaniem alkohole. We Francji piłam nalewkę przygotowaną na samych pestkach moreli, której przypisuje się działanie antynowotworowe. Zgodnie z zaleceniami UE dopuszcza się spożycie dwóch gorzkich jąder moreli dziennie. :)

   Usuń
  2. Dzięki, następna będzie malinówka.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger