8/31/2015

Wołowina QMP - z czym to się je? Fotorelacja z warsztatów z Grzegorzem Łapanowskim

QMP (Quality Meat Program) to nic innego jak system certyfikacji mięsa wołowego, stworzony po to, by wspierać produkcję dobrej wołowiny. Wołowina QMP pozyskiwana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie kulinarnym, które doskonale sprawdza się kuchni. Tym, co czyni ją wyjątkową, jest naturalna kruchość, miękkość i soczystość oraz łatwość obróbki. W połączeniu z wysoką powtarzalną jakością wołowina QMP stanowi doskonałą bazę dla wielu tradycyjnych mięsnych dań, a także inspirację dla całkiem nowych kulinarnych pomysłów. 
System QMP to także bezpieczeństwo związane z kontrolą mięsa na każdym etapie produkcji. Kupując wołowinę z Certyfikatem QMP mamy gwarancję, że wołowina pochodzi wyłącznie od zaufanych dostawców, a cała droga, jaką mięso przebyło „od zagrody do widelca”, jest łatwa do prześledzenia. 

O tym, jak jest to ważne dla naszego zdrowia mówiła Agnieszka Wierzbicka - Profesor SGGW na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, podczas warsztatów kulinarnych zorganizowanych 27 sierpnia w Food Lab Studio. Smaczną stroną spotkania kreatywnie zajął się Grzegorz Łapanowski wraz z zespołem profesjonalistów :)    

Korzystając z wysokiej jakości Wołowiny QMP mogliśmy przygotować pyszne i zdrowe potrawy, które oczarowały nasze kubki smakowe, a że były proste w przygotowaniu nie raz pojawią się w naszej kuchni... i na blogu :) 

Wołowinę systemu QMP łatwo rozpoznać na rynku:
  • opakowania są oznakowane znakiem towarowym Systemu QMP,
  • na opakowaniach znajdują się piktogramy wskazujące metody i czas obróbki termicznej, sugerowane dla danego elementu tuszy, w celu uzyskania najlepszego efektu kulinarnego.


W harmonogramie warsztatów znalazły się danie przygotowywane przy pomocy profesjonalnych urządzeń gastronomicznych oraz takie, które bez problemu można przygotować w każdym domu. 





Po raz kolejny przekonaliśmy się jak wszechstronnym mięsem jest wołowina, jak wiele smaków i sposobów przygotowania oferuje.


Rostbef z sokiem jabłkowym, chlebem z ogniska, sałatką z musztardowca


Rajman - sok jabłkowy, zredukowany do bardzo gęstej konsystencji to bardzo ciekawy polski produkt, który z powodzeniem można stosować zamiennie z octem balsamico, znakomicie komponuje się z wołowiną. 
 

Tacos z rwaną wołowiną, salsą pomidorową i guacamole

Prosta w przygotowaniu i efektowna przystawka. Wszystkie składniki można przygotować wcześnie, a przed przyjściem gości rozłożyć do placków kukurydzianych.




Bulion estragonowo-wołowy z oliwą ziołową 

Bardzo esencjonalna zupa, ciekawym dodatkiem jest oliwa ziołowa i świeży estragon. Oliwa została przygotowana w wysokoobrotowym urządzeniu firmy Tefal, dzięki temu zachowała intensywnie zielony kolor. Czas przygotowania bulionu można znacznie skrócić, nie tracąc na jakości, przygotowując go w szybkowarze.



Składniki na 4 porcje:
Bulion wołowy

  • 500 g karku wołowego QMP
  • 1 szt. marchewki
  • 1 szt. cebuli
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 szt. korzenia pietruszki
  • 5 szt. suszony grzybów (mogą być świeże np. borowiki)
  • 4-5 ziaren kopru włoskiego
  • 50 ml śmietany 36%
  • kilka listków świeżego estragonu
  • sól

Warzywa

  • 1 szt. dużego ziemniaka
  • 1 szt. dużej marchewki
  • 1 gałązka selera naciowego

Oliwa ziołowa

  • 100 ml oliwy Extra Virgin
  • 10 listków natki pietruszki
  • 10 listków bazylii
  • 10 listków kolendry

Kark wołowy płuczemy przez chwilę pod bieżącą wodą. Przekładamy do szybkowaru, dodajemy pokrojone w mniejsze kawałki warzywa (cebulę opalamy wcześniej na palniku aż ściemnieje). Dorzucamy ziarna kopru włoskiego i suszone grzyby. Zamiennie można użyć innych grzybów np. świeżych borowików.
Zalewamy zimną wodą do przykrycia składników. Zamykamy szczelnie szybkowar, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy gaz i gotujemy bulion przez 30 minut.
Następnie garnek pozostawiamy do ostygnięcia (możemy schłodzić go pod zimną wodą). Bulion przecedzamy przez drobne sitko. Mięso rozdzielamy na mniejsze kawałki.
Obieramy ziemniaki, marchewkę i seler naciowy. Kroimy w kostkę jednakowej wielkości i gotujemy do miękkości we wcześniej przygotowanym bulionie.
W oddzielnym pojemniku blendujemy oliwę z mieszanką świeżych ziół (natka pietruszki, kolendra, bazylia).
Sposób podania
Bulion doprawiamy solą i pieprzem. Zabielamy śmietaną. Serwujemy z wcześniej ugotowanymi warzywami, mięsem ( 50 g/ 1 os.), świeżo posiekanym estragonem i oliwą ziołową.




Stek z antrykotu, purée ziemniaczane, portobello, szpinak, sos holenderski z miso

W tym przepisie kolejny ciekawy patent na wzbogacenie dodatków serwowanych z wołowiną - sos holenderski naszpikowany umami z miso :)


 



Bekon burger truflowy z jajkiem przepiórczym

Znakomity burger podany w uroczej maślanej brioche również prezentował się bardzo efektownie. 



Samo miejsce organizacji warsztatów - Food Lab Studio - to ciekawie zaaranżowana przestrzeń, bardzo przyjazna dla małych i dużych pasjonatów gotowania :)


Na stronie Kocham Wołowinę znajdziecie więcej informacji o systemie certyfikacji wołowiny QMP, porady kulinarne, ciekawe przepisy opracowane przez znanych szefów kuchni oraz adresy sklepów, w których można kupić Wołowinę QMP.

2 komentarze:

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger