10/30/2015

Raspberry Daiquiri

Raspberry Daiquiri
Raspberry Daiquiri to Daiquiri z dużą porcją malin. Drink powinien być serwowany w kieliszku do martini ale w Hawanie podaje się go w tym co akurat znajduje się na wyposażeniu baru :).


10/29/2015

Piña colada

Piña colada
Piña colada to karaibski koktajl alkoholowy, w podstawowej wersji mieszanka rumu, soku z ananasa i śmietanki kokosowej.
Serwowany w szklance typu hurricane na krótkiej nóżce.


10/28/2015

Cuba Libre [przepis]

Cuba Libre [przepis]
Cuba Libre to koktajl alkoholowy o przewrotnej nazwie, który wymyślono w Hawanie. Mieszanka rumu z colą aromatyzowana limonką z dużą porcją lodu . Tak jak Mojito powinien być serwowany w wysokiej szklance z grubym dnem typu highball.


10/28/2015

Kartacze Joanny Jakubiuk

Kartacze Joanny Jakubiuk
Kolejny przepis Joanny Jakubiuk sprawdzony podczas ziemniaczanych warsztatów kulinarnych zorganizowanych przez Europlant. Podlaskie kartacze faszerowane dwoma rodzajami mięsa podane z wysmażonym boczkiem. Możecie je przygotować także tylko z wieprzowiny a zamiast boczku podać sos czosnkowy lub tzatziki. 



10/27/2015

Koktajl Daiquiri

 Koktajl Daiquiri
Daiquiri to popularny drink alkoholowy na bazie białego rumu i syropu cukrowego lub cukru zmiksowanego z lodem. Po raz pierwszy podano go w 1937 r. w legendarnym barze El Floridita w Hawanie. Daiquiri w wersji Papa Doble (z podwójnym rumem) często pijał Hemingway - wiedział co dobre ;).

Drink powinien być serwowany w kieliszku do martini.


10/26/2015

Mojito w Hawanie [przepis]

Mojito w Hawanie [przepis]
Mojito, najsłynniejszy drink na bazie rumu pochodzący z Kuby. Serwowany w wysokich szklankach z grubym dnem, w których zmieści się dużo lodu oraz  łatwo i bezpiecznie zgnieść miętę.


10/26/2015

Pączki drożdżowo ziemniaczane [przepis], fotorelacja z warsztatów kulinarnych "Znaj Ziemniaki"

Pączki drożdżowo ziemniaczane [przepis], fotorelacja z warsztatów kulinarnych "Znaj Ziemniaki"
14 października gotowaliśmy ze znawczynią kuchni regionalnych Joanną Jakubiuk, szefową kuchni restauracji Masuria Arte w Staczach. Warsztaty kulinarne "Znaj Ziemniaki" zorganizowała firma produkująca sadzeniaki Europlant, w studiu kulinarnym Little Chef w Warszawie.

Na warsztat poszło kilka odmian ziemniaków w trzech typach kulinarnych. Koniec z ziemniaczaną nudą! jest nadzieja, że coraz częściej będziemy je spotykać na straganach i sklepowych pułkach a sprzedawcy doradzą nam, które odmiany wybrać żeby poprawić walory smakowe i estetyczne naszych potraw.

W trakcie warsztatów przygotowaliśmy kartacze, brosaniki i babkę ziemniaczaną z brokułami, a na deser słodkie rogaliki ziemniaczane i proste pączki drożdżowo ziemniaczane, na które podrzucamy Wam przepis poniżej :)

10/24/2015

Weekendowe śniadanie w 15 minut. Pasta z wędzonej makreli na grzance

Weekendowe śniadanie w 15 minut. Pasta z wędzonej makreli na grzance
Chrupiące śniadanie w 15 minut, grzanki z pastą z wędzonej makreli z kremowym serkiem i chrupiącymi dodatkami... na szybko, na śniadanie lub kolację, na przekąskę koktajlową, na raz :).



10/22/2015

Ostrygi à la Rockefeller w Tajlandii

Ostrygi à la Rockefeller w Tajlandii
Ostrygi à la Rockefeller w Tajlandii to nasza ostrygowa wariacja w stylu tajskim :), smakuje równie dobrze co pierwowzór. 
Ostrygi sparzone w sosie własnym, sos azjatycki z jarmużem i chrupiąca panierka z cytryną i pietruszką. Bez wątpienia ostrygi à la Rockefeller w Tajlandiibędą będą częstym gościem na naszym stole.




10/21/2015

Pieczone burgery z dorsza i batatów z pietruszkowym pesto

Pieczone burgery z dorsza i batatów z pietruszkowym pesto
Pieczone burgery z dorsza i batatów to nasza ulubiona wersja kotletów. Są pyszne, proste i same się pieką :). Do podania w bułce, z ziemniakami, frytkami, jak to lubi. Znakomicie smakują z domowym pesto pietruszkowym.



10/21/2015

Pesto z natki pietruszki i suszonych pomidorów

Pesto z natki pietruszki i suszonych pomidorów
Pesto pietruszkowe samo zdrowie :) inspirowane dietą śródziemnomorską. Pesto z natki pietruszki można zrobić na bazie oleju krokoszowego, oliwy z oliwek, oleju z awokado, oleju z orzechów laskowych lub innych olei tłoczonych na zimno z kolekcji Oleje Świata firmy Oleofarm. Wystarczy dodać sok z cytryny, sól i pieprz lub przygotować bogatszą wersję z dodatkiem słonecznika, migdałów, innych świeżych ziół. 

Spróbujcie także z suszonymi pomidorami. W kilka sekund macie pyszne smarowidło do pieczywa, sos do makaronu lub dodatek do innych potraw np. do pieczonych burgerów z dorsza i batatów.


10/19/2015

Ekspresowa pizza z ziołowym sosem bolońskim i serem feta w 20 minut

Ekspresowa pizza z ziołowym sosem bolońskim i serem feta w 20 minut
Pizza do przygotowania w ekspresowym tempie, jak tylko posiada się potrzebne składniki :). Zachowajcie przepis, bo może się bardzo przydać, zwłaszcza przy niezapowiedzianych gościach :)

10/17/2015

Sałatka ziemniaczana z łososiem i sosem pistacjowym

Sałatka ziemniaczana z łososiem i sosem pistacjowym
Fioletowe ziemniaki odkryliśmy osiem lat temu na rynku małego miasteczka w Peru - ojczyźnie ziemniaka. Widok worków napełnionych fioletowymi cudeńkami stojącymi obok worków napełnionych kolorowymi kukurydzami, egzotycznymi roślinami i wieloma innymi odmianami ziemniaków wywołał ogromne zdumienie. Sprzedawcy wiedzieli wszystko o ziemniakach i z wielką wprawą dobierali odpowiednie do planowanej potrawy.  Na naszych krajowych targowiskach królował wówczas anonimowy ziemniak.
Bez wątpienia Peruwiańczycy uwielbiają to warzywo :), nawet do zamawianych w restauracjach potraw z ryżem lub makaronem zazwyczaj dostawaliśmy frytki lub ziemniaki gotowane :).

Kilka lat później sytuacja nie uległa zbyt dużej zmianie. Choć coraz częściej w naszych sklepach można znaleźć ziemniaki z oznaczeniem typu kulinarnego sprzedawcy nadal niewiele wiedzą o odmianach, które sprzedają. Poniekąd to także nasza - konsumentów wina, bo nie domagamy się tych informacji od nich kupując to co jest, "na chybił trafił", w efekcie czego nie zawsze wiemy co wyjmiemy z garnka :)

Dla ułatwienia ściągawka oraz pyszna sałatka z fioletowych ziemniaków, dostępnych w Polsce :)

Typy kulinarne ziemniaków

Typ A - sałatkowy:
Miąższ po ugotowaniu pozostaje zwięzły, ziemniak daje się łatwo pokroić w kostkę czy plastry, które nie rozpadną się w potrawie. Ziemniaki dobre na sałatki, do zup i smażenia.
Odmiany: Anouschka, Belana, Regina

Typ B - ogólnoużytkowy
Miąższ po ugotowaniu jest dość zwarty, ale łatwo go rozgnieść. To ziemniaki najlepsze do gotowania, do mięs i sosów.
Odmiany: Vineta, Bellarosa, Catania, Red Sonia, Jelly, Marabel, Elfe

Typ C - mączysty
Ziemniak po ugotowaniu łatwo się rozsypuje. Dobre na placki, puree, frytki i do pieczenia.
Odmiany: Augusta, Omega, Agria, Jurata, Honorata


10/15/2015

„POLSKIE MIĘSO - Ambrozja Smaku”, warsztaty kulinerne dla Ambasadorów

„POLSKIE MIĘSO - Ambrozja Smaku”, warsztaty kulinerne dla Ambasadorów
7 października 2015 r. w kompleksie barokowo-klasycystycznym Pałącu w Jabłonnie zorganizowane zostały bardzo ciekawe warsztaty kulinarne pod nazwą „POLSKIE MIĘSO - Ambrozja Smaku", nad którymi Patronat Honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z całego świata, akredytowani w Polsce, w tym Ambasadorowie i ich Małżonki. Celem wydarzenia była promocja polskiego mięsa drobiowego.

Organizatorem spotkania był  Związek „Polskie Mięso”. Za smaczną stronę odpowiadał znakomity Szef Kuchni i restaurator Artur Moroz z restauracji BulajDo wykwintnych potraw serwowano polskie wina, o których opowiadał Tomasz Prange-Barczyński z Magazynu WINO , Cydr Chyliczki oraz typowo polskie trunki - nalewki, którymi częstował sam Karol Majewski, właściciel Nalewek Staropolskich.  
Oczywiście w takim miejscu i przy tak wyjątkowej okazji nie mogło zabraknąć informacji o polskich książkach kucharskich i kuchni staropolskiej oraz pięknych upominków - rozpoznawalnej na całym świecie ceramiki z Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"



10/15/2015

Zapiekanka z brokułów w 30 minut

Zapiekanka z brokułów w 30 minut
Kolejna prosta i szybka w przygotowaniu propozycja obiadowa lub na ciepłą kolację, "samo robiąca się" zapiekanka z brokułów.

10/14/2015

Co jest w tej torebce? Jak powstają produkty suche do gotowania marki Knorr.

Co jest w tej torebce? Jak powstają produkty suche do gotowania marki Knorr.
Jak powstają produkty marki Knorr? Na to pytanie starali się odpowiedzieć i zaprezentować na żywo eksperci marki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października w Warszawie w restauracji Boathouse.

10/14/2015

Tarta ze szpiakiem, grzybami i chorizo

Tarta ze szpiakiem, grzybami i chorizo
Jesienna tarta ze szpinakiem, grzybami i chorizo, do przygotowania z grzybów leśnych lub przez cały rok z pieczarek lub boczniaków. Na ciepłą kolację lub zimny lunch do pracy, no chyba że należycie do tych szczęśliwców, którzy w pracy posiadają kuchenkę :)


10/08/2015

Pieczony schab z jabłkami

Pieczony schab z jabłkami
Apetyczne danie, dobre na codzienny obiad i uroczyste przyjęcie. Proste w przygotowaniu nawet dla osób, które omijają kuchnię szerokim łukiem twierdząc, że nawet wodę przypalą :), składniki również ogólnodostępne.

Polecamy :)


10/05/2015

Francuska tarta grzybowa z dwoma serami w 35 minut

Francuska tarta grzybowa z dwoma serami w 35 minut
Prosta, pyszna i szybka w przygotowaniu tarta francuska z aksamitnym farszem pachnącym grzybami i tymiankiem... czego chcieć więcej :). Kilka składników a efekt znakomity, polecamy na ciepło i zimno, choć najlepiej smakuje na ciepło. Można ją podać solo z lampką wina, lub jako dodatek do zupy.

Do jej przygotowania będzie potrzebne gotowe ciasto na tartę lub ciasto kruche, w ten sposób maksymalnie skrócicie czas przygotowania, ale jeśli Wam się nigdzie nie śpieszy możecie samodzielnie przygotować ciasto np. wg. tego przepisu...

Sery i inne francuskie specjały do kupienia w sklepach Lidl Polska podczas Tygodnia Kuchni Francuskiej (od 5 października).



10/02/2015

Domowy ocet pomidorowy z macierzanką

Domowy ocet pomidorowy z macierzanką
Ocet pomidorowy można zrobić niejako przy okazji przygotowywania innych przetworów, gdzie zostają nam "pomidorowe resztki", jak np. pełne witamin skórki i miąższ przy produkcji domowego ketchupu. Można go wzbogacić mieszanką ziół lub tak jak w tym przepisie jednym gatunkiem - macierzanką. 
Domowy ocet pomidorowy jest znakomitym, aromatycznym i dość ekskluzywnym dodatkiem do sałatek i potraw wytrawnych, do przygotowania przy niewielkich nakładach pracy za kilka groszy :). W sklepach dość często można znaleźć pomidorowe maceraty tj. octy aromatyzowane pomidorami, ciekawe dodatki kulinarne, dość drogie i mające niewiele wspólnego ze 100% octem pomidorowym, wystarczy poczytać etykiety :)



10/01/2015

Rosti dyniowe, marynowany indyk z patelni i ostry sos czekoladowy oraz fotorelacja z dyniowych warsztatów

Rosti dyniowe, marynowany indyk z patelni i ostry sos czekoladowy oraz fotorelacja z dyniowych warsztatów
Na farmie dyni w Powsinie pod koniec września odbyły się warsztaty kulinarne w towarzystwie marek TABASCO i Kikkoman. Od ilości dyń można było dostać dyniowego zawrotu głowy, wszystkie takie piękne, każdą chciałoby się przytulić i zabrać do domu:). Pod okiem fachowców uczestnicy warsztatów przygotowali smakowite potrawy: sałatkę z pieczonej dyni; wędzony krem dyniowy ze smażonymi kaparami i chipsem z dojrzewającej szynki; rybę w kruszonce z pestek dyni na potrawce z soczewicy; dyniowe proziaki z kwaśną śmietaną i śliwkowym toffi oraz rosti dyniowe i marynowanego indyka z patelni z ostrym sosem czekoladowym.
Dziś polecamy przepis na rosti czyli placuszki dyniowe podane z marynowanym indykiem i ostrym sosem czekoladowym.




Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger