8/31/2015

Wołowina QMP - z czym to się je? Fotorelacja z warsztatów z Grzegorzem Łapanowskim

Wołowina QMP - z czym to się je? Fotorelacja z warsztatów z Grzegorzem Łapanowskim
QMP (Quality Meat Program) to nic innego jak system certyfikacji mięsa wołowego, stworzony po to, by wspierać produkcję dobrej wołowiny. Wołowina QMP pozyskiwana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie kulinarnym, które doskonale sprawdza się kuchni. Tym, co czyni ją wyjątkową, jest naturalna kruchość, miękkość i soczystość oraz łatwość obróbki. W połączeniu z wysoką powtarzalną jakością wołowina QMP stanowi doskonałą bazę dla wielu tradycyjnych mięsnych dań, a także inspirację dla całkiem nowych kulinarnych pomysłów. 
System QMP to także bezpieczeństwo związane z kontrolą mięsa na każdym etapie produkcji. Kupując wołowinę z Certyfikatem QMP mamy gwarancję, że wołowina pochodzi wyłącznie od zaufanych dostawców, a cała droga, jaką mięso przebyło „od zagrody do widelca”, jest łatwa do prześledzenia. 

O tym, jak jest to ważne dla naszego zdrowia mówiła Agnieszka Wierzbicka - Profesor SGGW na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, podczas warsztatów kulinarnych zorganizowanych 27 sierpnia w Food Lab Studio. Smaczną stroną spotkania kreatywnie zajął się Grzegorz Łapanowski wraz z zespołem profesjonalistów :)    

Korzystając z wysokiej jakości Wołowiny QMP mogliśmy przygotować pyszne i zdrowe potrawy, które oczarowały nasze kubki smakowe, a że były proste w przygotowaniu nie raz pojawią się w naszej kuchni... i na blogu :) 

Wołowinę systemu QMP łatwo rozpoznać na rynku:
  • opakowania są oznakowane znakiem towarowym Systemu QMP,
  • na opakowaniach znajdują się piktogramy wskazujące metody i czas obróbki termicznej, sugerowane dla danego elementu tuszy, w celu uzyskania najlepszego efektu kulinarnego.

8/30/2015

Prosty gulasz warzywny - fasola Piękny Jaś, dynia i bakłażan

Prosty gulasz warzywny - fasola Piękny Jaś, dynia i bakłażan
Dania jednogarnkowe powinny być kompozycją smaków, kolorów i faktur, które finalnie lądują na talerzu. W sklepach i na straganach znajdziecie bogatą ofertę świeżych i tanich warzyw więc dziś proponujemy Wam prosty gulasz warzywny z dużą porcjom białka roślinnego i witamin.
Fasola Piękny Jaś to bogate źródło odżywczego białka, jest zasadotwórcza i pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu (odkwasza). Dodaliśmy do niej rewelacyjną dynię Hokkaido, bakłażany i pomidory. Jak w przypadku każdego dania z fasolą gulasz jest najlepszy następnego dnia po ugotowaniu kiedy się "przegryzie".
Jak ugotować fasolę? Każdy ma własny sposób :) My polecamy taki, który minimalizuje negatywne skutki jedzenia warzyw strączkowych (wzdęcia).
Fasolę wypłukać, zalać zimną wodą (1:4) namoczyć na noc, max. do 12 godzin. W trakcie moczenia wodę można wymienić 2 razy. Nie powinno się przedłużać czasu moczenia bo po tym czasie rozpoczynają się procesy gnilne. Napęczniałe ziarna wypłukać, zalać dużą ilością świeżej zimnej wody, dodać seler naciowy w kawałkach, suszone zioła i przyprawy, doprowadzić do wrzenia. Fasolę gotować na dużym ogniu przez 10 minut, zmniejszyć ogień i gotować dalej do miękkości (60-90 minut, w zależności od gatunku fasoli). Odlewając wodę z moczenia pozbawiamy się części składników odżywczych, ale zmniejszamy także skutki uboczne :) coś za coś.  
Fasoli nie powinno się solić na początku gotowania bo sól wydłuża czas gotowania i skórka jest wówczas bardziej twarda. Ugotowaną fasolę wystudzić w wodzie, w której się gotowała, co zapobiega pękaniu skórki. Trzeba odlać nadmiar wody (ziarna powinny być zanurzone w wodzie) a garnek wstawić do większego rondla lub do zlewu, napełnionego zimną wodą.
Gotując dania jednogarnkowe z fasolą proponujemy ugotować fasolę oddzielnie i przed końcem gotowania (kiedy będzie al dente) przełożyć łyżką cedzakową do rondla, w którym jednocześnie gotujemy właściwą potrawę, i dogotować ją przez 10-15 minut z pozostałymi składnikami.


8/28/2015

Galaretki pełne owoców - zdrowa słodycz bez cukru

Galaretki pełne owoców - zdrowa słodycz bez cukru
Dzieci uwielbiają słodycze, a my kochamy nasze dzieci i w trosce o ich zdrowie ograniczamy słodycze w ich diecie, z czego dzieci najczęściej są niezadowolone :).
Jednak sięgając po naturalne soki Marwit możemy wspólnie z dziećmi przygotować pyszne i zdrowe galaretki owocowe w niespełna pół godziny. Dzieci uwielbiają takie zabawy, mogą się wykazać dużą kreatywnością, mogą się bawić kolorami soków, eksperymentować z dodatkami i budować swoje ulubione zestawy smakowe. Krótki czas gotowania to ekspresowo przygotowane słodycze oraz niewielkie straty witamin i substancji odżywczych.
W tym przepisie użyliśmy świeżego soku z jabłek i owoców marakui w kolorze żółtym oraz czerwonego smoothie z dodatkiem truskawek, oraz foremek do lodu z dwoma wzorami. Część foremek wypełniliśmy owocami borówki amerykańskiej ale mogą też być inne jagodowe (maliny, jeżyny, poziomki itp.), małe winogrona bezpestkowe lub owoce pokrojone w kawałki (np. brzoskwinie, jabłka, gruszki, morele). W galaretkach można także zatopić suszone owoce (rodzynki, żurawiny) lub płatki migdałów, a same soki urozmaicić przyprawami (cynamonem, imbirem, anyżem) lub dosłodzić syropem z agawy lub klonowym.
Substancją żelującą jest roślinny agar-agar, powszechnie stosowanej przez wegetarian, który w przeciwieństwie do żelatyny bardzo szybko tężeje w temperaturze pokojowej, a topi się w 90 stopniach (Uwaga! nie rozpływa się w dziecięcych rączkach i się nie klei :) ). Galaretki można zapakować dzieciom do szkoły, zabrać na spacer lub rodzinny piknik.
Jak często zdarza się Waszym dzieciom od niechcenia przerzucać jedzenie na talerzach? Gwarantujemy, że galaretki przyciągną ich uwagę i pobudzą apetyt :)

Oczywiście ten deser fit nie jest przeznaczony tylko dla dzieci, polecamy go także wszystkim osobom dbającym o zdrowie i/lub linię :)


8/17/2015

Apetyczny chłodnik w stylu azjatyckim

Apetyczny chłodnik w stylu azjatyckim
Chłodzący, chrupiący, szybki, idealny na upału. Dzięki dodaniu kwasu buraczanego można serwować bezpośrednio po zrobieniu. Zamiast kalorycznej śmietany aromatyczny serek z czosnkiem i ziołami.



8/12/2015

Zupa jogurtowa z pęczakiem. Inspiracje Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi

Zupa jogurtowa z pęczakiem. Inspiracje Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi
Gorąca zupa jogurtowa z pęczakiem to moje najnowsze odkrycie zainspirowane przepisem z książki Jerozolima. Sami autorzy zaczerpnęli pomysł z kuchni ormiańskiej i sefardyjskiej.

Zupa jest pyszna i szybka w przygotowaniu i mimo podania na ciepło znakomita na upały :)

8/11/2015

Szaszłyki z batatów, halloumi i szynki szwarcwaldzkiej z sosem z wędzonych śliwek, podane z rauchbockiem

Szaszłyki z batatów, halloumi i szynki szwarcwaldzkiej z sosem z wędzonych śliwek, podane z rauchbockiem
Bataty i ser halloumi owinięty mocno wędzoną szynką szwarcwaldzką jako grillowane szaszłyki podane z sosem z wędzonych śliwek. Znakomita przystawka do rauchbocka (wędzonego koźlaka). Zestaw, który zaskoczy niejednego degustatora piwa i wielu miłośników grillowania :)

Do przygotowania sosu śliwkowego polecam śliwki "Suskie Suchlońske" z mocnym aromatem wędzonki, wyprodukowane w sposób tradycyjny przy użyciu drewna. Przygotowane kąski nadziewamy na gałązki rozmarynu i/lub szpatułki (jeśli gałązki są wiotkie).


8/08/2015

Agrestówka, nalewka agrestowa z imbirem i pomarańczą

Agrestówka, nalewka agrestowa z imbirem i pomarańczą
Kolejna nalewka wędruje na półkę :) Agrestówka, nalewka agrestowa z imbirem, skórką pomarańczy i goździkami. Znakomita kombinacja aromatów. Po raz pierwszy robimy ją ze słodkiego, ciemnego agrestu więc już za kilka miesięcy podzielimy się wrażeniami ;)


8/07/2015

Quiche lorraine z wędzonym boczkiem, dynią i topinamburem podany z weissbierem

Quiche lorraine z wędzonym boczkiem, dynią i topinamburem podany z weissbierem
Quiche lorraine - placek lotaryński, tym razem w zdrowszej wersji. Obok wędzonego boczku moja ulubiona dynia Hokkaido, którą uwielbiam za intensywny kolor i za to, że nie trzeba jej obierać ze skóry, a smażona lub pieczona nabiera lekko dymnego aromatu :); rewelacyjny topinambur i migaine z garścią zielonej pietruszki. Znakomita przystawka do podania na ciepło z sałatką śródziemnomorską oraz z schłodzonym do 7°C weissbierem.
Placek można odgrzewać przed podaniem lub schłodzić przez noc w lodówce, pokroić w małe porcje i podać do piwa w formie wytrawnych ciasteczek.

Polecam obydwie wersje :)


8/06/2015

Konfitura morelowa z likierem Malibu, niskosłodzona

Konfitura morelowa z likierem Malibu, niskosłodzona
Znakomita konfitura morelowa z likierem kokosowym na bazie karaibskiego rumu. Jeśli macie macerowane czarne porzeczki, pozostałe po przygotowaniu Crème de cassis, połowę konfitury (lub całość) możecie zrobić z dodatkiem porzeczek. W ten sposób otrzymacie dwie konfitury i obydwie pyszne :). Możecie ją gotować klika godzin do uzyskania odpowiednie konsystencji, lub znacznie skrócić czas przygotowań dodając Konfitur-Fix.


8/05/2015

Halibut z witbierem i ziołowe łazanki z kurkami

Halibut z witbierem i ziołowe łazanki z kurkami
Lekki letni obiad - delikatny halibut z plastrem chorizo duszony w piwie oraz łazanki z chrupiącymi kurkami i cytrynową macierzanką. Sezon warzywny w pełni więc proponuję dodać porcję młodych warzyw np. fasolkę szparagową gotowaną na parze.

Idealnym uzupełnieniem tego zestawu będzie schłodzone do 6°C piwo pszeniczne w stylu witbier, kwaśno-cierpkie nawiązujące do nut ziołowych i cytrusowych w potrawie,  wcześniej użyte do duszenia ryby.


8/04/2015

Piwny spritz z lambiciem i dziką jarzębiną, lody pomarańczowe

Piwny spritz z lambiciem i dziką jarzębiną, lody pomarańczowe
Osobiście nie przepadam za piwem podawanym z syropami smakowymi, z jednym wyjątkiem :)
Piwny spritz - to propozycja podania piwa w stylu lambic z domowym syropem z jarzębiny, pomarańczą i kostkami lodu. Lambic, piwo fermentujące z udziałem dzikich drożdży i bakterii, świetnie się odnajduje w towarzystwie naturalnego syropu z roślin dziko rosnących.
I na tym można by poprzestać, bo już w tym prostym połączeniu kilku składników mamy rewelacyjne zestawienie smaków i aromatów. Kwaskowate, wytrawne piwo oraz słodki, z wyraźną goryczką syrop jarzębinowy (zastępujący aperol), piękne nuty owocowe i kwiatowe podkręcone pomarańczą.
Piwny spritz proponuję podać w szklankach z podwójną ścianką, dzięki czemu nie będziecie ogrzewać drinka dłońmi. Znakomicie smakuje w towarzystwie lodów pomarańczowych.

Lambic w czystej postaci również będzie dobrze smakował z lodami pomarańczowymi polanymi syropem jarzębinowym. Jeśli nie macie jarzębiny możecie dodać do przygotowanych lodów więcej skórki z pomarańczy.


8/03/2015

Tarta z morelami z kremem budyniowym na mleku nerkowcowym, puder różany i płatkami nagietków

 Tarta z morelami z kremem budyniowym na mleku nerkowcowym, puder różany i płatkami nagietków
Intensywnie pomarańczowe kwiaty nagietka, które dość często rozweselające nasze ogrody i tarasy, są znakomitym surowcem powszechnie wykorzystywanym w lecznictwie i kosmetyce, znacznie rzadziej w kuchni.

Mają silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, leczą stany zapalne, będą pomocne przy zapaleniu gardła, pomogą w dolegliwościach żołądkowych i przy walce z zapaleniem spojówek. Stymulują układ immunologiczny i zwiększają odporność organizmu (podobnie jak żeń-szeń). Wspomagają pracę wątroby, działają rozkurczowo i uspokajająca, łagodzą kobiece dolegliwości, w tym objawy PMS. Przyśpieszają gojenie się ran, są zbawienne dla skóry problematycznej. Wieczorna kąpiel w płatkach nagietka przyniesie odprężenie, poprawi nastrój oraz nawilży skórę i doda jej blasku.

Pomarańczowe płatki można dodawać do sałatek i deserów, wykorzystać do dekoracji potraw lub jako barwnik spożywczy.

Tarta z morelami pięknie się komponuje z pomarańczowymi nagietkami i cukrem pudrem różanym. Dziś proponuję przygotować ją z prostym kremem budyniowym na mleku z nerkowców i podać z sosem owocowym np. z wiśniowym cassisem.

8/03/2015

Cukier różany

Cukier różany
Cukier różany jest bardzo prosty w przygotowaniu i pojawia się bardzo często w moich przepisach. Do jego przygotowania polecam płatki dziko rosnącej róży pomarszczonej (duże, o intensywnym zapachu i kolorze) lub róży dzikiej, o mniej intensywnym kolorze i zapachu ale bardziej rozpowszechnionej na terenie Polski.

Metody przygotowania są dwie. Płatki trzeba pozbawić białych (gorzkawych) końcówek, zmielić w mikserze i wymieszać cukrem. Ja przygotowuje cukier różany susząc płatki, które później przesypuje cukrem. Najczęściej używam go w postaci cukru pudru, w tym celu przed użyciem miksuje potrzebną porcję w młynku do kawy.



8/02/2015

Rustykalna tarta jabłkowa z kremem frangipane podana z lodami orzechowo-piwnymi i koźlakiem

Rustykalna tarta jabłkowa z kremem frangipane podana z lodami orzechowo-piwnymi i koźlakiem
Chyba każdy zna kultowe zestawienie szarlotka z gałką lodów waniliowych i aromatyczną, mocną kawą :). Żelazna pozycja w menu większości kawiarni i restauracji. Bazując na podobnym zestawieniu zabieram was w podróż kulinarną w nieco inne rejony, gdzie odkryjecie nowe oblicze starej "szarlotki".

Rustykalna tarta z jabłkami i kremem frangipane w towarzystwie lodów orzechowo-piwnych z dodatkiem pilsnera czeskiego, podana z koźlakiem.
Kruchość ciasta kontrastuje z gładkością lodów, a pieczone jabłka i migdałowy krem z cukrem demerara komponują się z aromatami maślanymi i nutami karmelowymi, orzechowymi i palonymi zawartymi w lodach.
Słodycz ciasta i "gładki" (lekko mdły) smak kremu migdałowego proponuję przełamać koźlakiem o pełnym smaku, pozostając jednocześnie przy tych samych nutach zapachowych wzbogaconych o nuty owocowe.


Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger