6/29/2015

Lipówka, nalewka na kwiatach lipy

Lipówka, nalewka na kwiatach lipy
Taka sielska naleweczka ;) , wspomnienie lata, dobra na przeziębienie, poprawę humoru, bezsenność i inne dolegliwości.




6/27/2015

Odwrócone ciasto jogurtowe z czereśniami i kwiatami lipy

Odwrócone ciasto jogurtowe z czereśniami i kwiatami lipy
No i stało się, mamy wakacje :) Na sezon letni polecam numer 1 wypieków wakacyjnych w moim domu: pyszne, lekkie, zdrowe i nie wymagające ciasto jogurtowe z owocami sezonowymi. Ciasto, które obowiązkowo powinno wejść do wakacyjnej karty deserów ;) . W tym przepisie z czereśniami ale mogą też być inne owce, wiśnie, śliwki, morele, brzoskwinie...
Lato i wakacje nierozłącznie kojarzą mi się z kwitnącymi lipami, a że są to kwiaty jadalne i do tego zdrowe polecam dodawanie lipy do przygotowywanych potraw, zwłaszcza deserów.


6/26/2015

Ziemniaczki hasselback

Ziemniaczki hasselback
Ziemniaczki hasselback to nic innego jak pieczone ziemniaki z dodatkiem ziół, przed pieczeniem ponacinane w cienkie plastry. Kochamy je za smak i efektowny wygląd :).
Do przygotowania ziemniaczków potrzebne będą: ostry nóż i dwie pałeczki lub ołówki, garść ulubionych ziół np. tymianek i rozmaryn oraz tłuszcz - polecam gęsi smalec lub oliwę.

Można je podawać z sosami np. z chrzanowym lub tzatziki, wszelkiego rodzaju pastami (pasta z bakłażana ) lub jako dodatek do innych potraw.

6/25/2015

Lody akacjowe z sosem truskawkowym

Lody akacjowe z sosem truskawkowym
Wiosna za nami, choć z tą pogodą nadal różnie bywa. Miejmy nadzieję, że fala wyższych temperatur niebawem do nas dotrze ;)

Kolejny mrożony deser idealny na letnie upały - lody akacjowe zrobione na bazie śmietanki i mleka, bez jajek. Jeśli nie macie akacji możecie ją zastąpić innymi kwiatami jadalnymi, polecam jaśmin i różę o intensywnym zapachu. Można je łączyć w wanilią lub zostać tylko przy esencjach kwiatowych.

Lody smakują rewelacyjnie z sosami z owoców sezonowy. Przy robieniu sosu wystarczy zmiksować świeże owoców z dodatkiem cukru lub miodu lub zmiksowane owoce zagotować z dodatkiem cukru.

6/22/2015

Panna Cotta z czereśniami w syropie z kwiatów cazrnego bzu

Panna Cotta z czereśniami w syropie z kwiatów cazrnego bzu
Tradycyjna panna cotta waniliowa z dodatkiem jogurtu oraz czereśniami w syropie z kwiatów czarnego bzu. Pyszny i prosty deser, ciekawe smaki.

6/21/2015

Golonka w glazurze z miodu lipowego i pestek dyni, piana jogurtowa z chrzanem i puder z kwiatów lipy. Natura Kuchni Polskiej.

Golonka w glazurze z miodu lipowego i pestek dyni, piana jogurtowa z chrzanem i puder z kwiatów lipy. Natura Kuchni Polskiej.
Kolejny przepis inspirowany "Naturą Kuchni Polskiej" Wojciecha Modesta Amaro, w wersji homemade. 

Szef kuchni poleca: "Golonka z glazurze z miodu lipowego i pestek dyni, pure z dyni i moreli, piana jogurtowa z chrzanem i puder z lipy". 
Golonkę wcześniej zamarynowaną w solance, Szef ugotował próżniowo w aromatycznym wywarze po czym opiekł w miodowej glazurze. 
Moja golonka z braku urządzenia do sous vide została przygotowana w bardziej tradycyjny sposób, co wpłynęło na małą modyfikację użytych składników oraz na znaczne skrócenie czasu gotowania. 
Z braku dyni zrezygnowałam z przygotowania puree, ale myślę, że równie dobre co dyniowe będzie puree z pieczonego batata.
Wydawać by się mogło, że najprostsza w przygotowaniu będzie piana jogurtowa z chrzanem, w moim przypadku efekt nie był zadowalający i piana ubita blenderem (nie bamiksem) dość szybko kończyła żywot zmieniając się w sos jagurtowo-chrzanowy. Nie wiem, czy to z powodu braku urządzenia czy z winy składników. Trochę poeksperymentuję z tą pianą i może w kolejnych przepisach będzie już prawdziwą pianą :) . 
Golonki przygotowałam w dwóch wersjach: małe, degustacyjne porcje oraz tradycyjna wersja obiadowa z kością i skórą.

Lipy obsypują się kwiatami na przełomie czerwca i lipca roztaczając intensywny słodki zapach wabiący pszczoły. Po miód lipowym i herbatkę z kwiatów lipy sięgamy najczęściej przy przeziębieniach, anginie, bólach gardła i w stanach gorączkowych. Ale to nie wszystko co ma do zaoferowania lipa. Kwiaty zawierają związki o silnym działaniu przeciwnowotworowym i antyoksydacyjnym, wymiatają wolne rodniki, a przez to również spowalniają procesy starzenia; dużą ilości witaminy PP, która dba o naskórek, leczy nerwy, usprawnia funkcjonowanie mózgu oraz przyczynia się do eliminowania z organizmu złego cholesterolu i tłuszczu; śluzy i olejki eteryczne poprawiające trawienie. Napar z lipy to znakomity domowy środek uspakajający i relaksujący.  

Lipa już kwitnie więc zaczynamy od zebrania i ususzenia kwiatów potrzebnych do przygotowania pudru. Suszone kwiaty przechowywane w szczelnym pojemniku długo zachowają aromat i swoje właściwości zdrowotne.   




6/18/2015

Lody jogurtowo-morelowe

Lody jogurtowo-morelowe
Lody można przygotować z owoców pozostałych po wyrobie nalewki morelowej. Pięć minut pracy, mrożenie i pyszny domowy deser gotowy. Do przygotowania w maszynce do lodów lub przy pomocy blendera. Polecam bardzo :)


6/16/2015

Morelówka, nalewka z moreli

Morelówka, nalewka z moreli
Pyszna nalewka deserowa lub dodatek do deserów (lodów, kremów, ciast itp) oraz owoców. Niestety pyszna więc zimy nie przetrwała. Wpis będzie uzupełniany o nowe zdjęcia w trakcie procesu produkcji :).

Prosta metoda przygotowania, przepis bardzo ciekawy. Jednego dnia robimy nalewkę a drugiego dnia z pozostałych owoców pyszne lody lub desery. Dziś nalewka, w następnym poście lody, które już możecie zobaczyć na Instagramie pod adresem @szczypta.smaq  



6/16/2015

Jadalne kwiaty - chaber bławatek

Jadalne kwiaty - chaber bławatek
Chaber bławatek (zwany też wawrem, modrakiem, macoszką) to pospolity chwast, który można znaleźć na polach uprawnych, przy drogach i na ugorach. Charakterystyczne szafirowo niebieskie kwiaty często zdobią łany zbóż. W zależności od odmiany kwiaty mogą być także w kolorze białym, różowym lub czerwonym.

Jako surowiec zielarski wykorzystuje się tylko kwiaty bez kielicha, które zawierają dużo związków chemicznych i soli mineralnych, korzystnie wpływających na nasz organizm. Napar z kwiatów bławatka ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i żółciopędne. Można go stosować przy różnych schorzeniach nerek a zewnętrznie np. przy zapaleniu spojówek i trudno gojących się ranach.

Sok ze świeżych płatków chabra jest znakomitym naturalnym barwnikiem spożywczy, płatki (świeże i suszone) można wykorzystać do dekoracji potraw. Suszone płatki można kupić w sklepach sprzedających mikro zioła lub w marketach w dekoracyjnych młynkach z solą morską.

Korzystając z weekendowego pobytu na Wzgórzach Dylewskich, terenach czystych ekologicznie, przywiozłam do domu naręcza różnych ziół, w tym chaber bławatek, który już się suszy :) 
Zachęcam do suszenia. 



6/12/2015

Sorbet z pokrzyw Wojciecha Modesta Amaro - Natura Kuchni Polskiej

Sorbet z pokrzyw Wojciecha Modesta Amaro - Natura Kuchni Polskiej
Polska kultura kulinarna zdołała przetrwać historyczne zawieruchy, "przemieszczające" się granice państwa, i silne (często wrogie) oddziaływanie sąsiadów. Kuchni nie przeszkadzały słupy graniczne i dziś podróżując po Polsce odnajdujemy wpływy niemieckie, żydowskie, rosyjskie, litewskie, francuskie, austriackie, tatarskie... Mimo wpływu różnych kultur tradycyjna kuchnia polska była obecna w wielu domach. Po zachwycie nad kuchnią międzynarodową coraz więcej osób wraca do korzeni i ponownego odkrywania pełnej gamy smaków i aromatów kuchni polskiej. W restauracjach coraz częściej obok wyszukanych potraw z kuchni światowej pojawiają się rodzime gatunki warzyw i owoców, rośliny dziko rosnące i regionalne produkty.

Z dużą przyjemnością przyjęłam zaproszenie Wojciecha Modesta Amaro do natury kuchni polskiej przekazane za pośrednictwem jego książki o tym samym tytule. 

Sam autor pisze: 

"Mistrz kuchni, podobnie jak inni artyści ery postmodernizmu, podróżuje współcześnie wieloma ścieżkami, nawet kilkoma naraz. Poszukując pełniejszej formy wyrazu dla swoich kulinarnych intuicji, dokonuje nieustannych wyborów, czasem zaskakujących. Może kontynuować drogę ku zastosowaniu skomplikowanych technologii, bawić się wiedzą, którą posiadła dzięki doświadczeniu oraz badaniom naukowym, tak by oczarować, zaskoczyć konsumenta... Może też udać się w inną stronę, ruszyć niejako pod prąd - ku źródłom: upraszczać i spojrzeć na produkt: świeży i doskonałej jakości, zupełnie nowymi oczami, świadomie zapominając o zdobyczach technologicznych, odtwarzając "prawdziwą" kuchnię naszych przodków.
Droga, którą podążam w tej książce, łączy obydwa podejścia."

I faktycznie, w książce znajdziemy wiele rodzimych produktów m.in.: pospolitą pokrzywę, dziką różę, pigwę, dąb, tatarak... czy też bardziej egzotyczną morwę, które autor odczarowuje i podaje w formie pysznych potraw, spisanych w krótkich i prostych przepisach.

Mój zachwyt nie miałby końca, gdyby nie skomplikowany sprzęt kuchenny potrzebny do ich przygotowania. 
Nie sądzę jednak, żeby zamysłem autora było uczynić Naturę Kuchni Polskiej niedostępną dla miłośników homemade i mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe, że trochę "pogrzebię" przy jego przepisach, jakby nie było sam zachęca do eksperymentowania w kuchni ;).

Kuchnia polska jest ściśle związana z sezonowością produktów dlatego też, w miarę dojrzewania ich w naturze będę przedstawiała własną domową wersję znakomitej "Natury Kuchni Polskiej" :).
Na pierwsze danie (choć to deser) pójdzie pospolita pokrzywa, wszystkim znana, niedoceniana i nadal wywołująca wiele kontrowersji, pospolity chwast, który pod względem właściwości prozdrowotnych na głowę bije wiele nowalijek, warzyw i owoców.

Szef kuchni poleca: "Papierówka w syropie z pokrzywy, wata cukrowa z imbirem i cynamonem, sorbet z pokrzywy".
Żeby dobrać się do aromatycznych papierówek niestety trzeba jeszcze trochę poczekać, wata cukrowa wymaga specjalnej maszynki (do kupienia na allegro), ale pokrzywy są i to w dużych ilościach. Nie posiadam również urządzenia do gotowania metodą sous vide, moje owoce nie będą perfekcyjnie ugotowane próżniowo, a raczej obgotowane w syropie, jednak bardzo smaczne :).

Dziś polecam gruszkę w syropie z pokrzywy podaną z sorbetem z pokrzywy, gruszki i limonki.




6/11/2015

Bloger tygodnia - wywiad

Bloger tygodnia - wywiad
Zapowiada się upalny dzień, ogarnia mnie fala ciepłego powietrza i błogiego lenistwa, które to trzymają mnie z dala od kuchni... dobrym pomysłem będą lody ;)

Dziś zapraszam Was do serwisu gotujmy.pl, gdzie możecie przeczytać krótki wywiad ze mną - o kuchni, od kuchni - miłej lektury :)



6/10/2015

Syrop z kwiatów czarnego bzu i imbiru, najlepszy

Syrop z kwiatów czarnego bzu i imbiru, najlepszy
Nie wyobrażam sobie jesieni i zimy bez przetworów z czarnego bzu. Znaczną część spiżarni zawsze zajmuje "syrop kwiatowy" bo poza walorami zdrowotnymi jest znakomitym dodatkiem chyba do wszystkich potraw. Tchnie ducha wiosny w herbatę, kiedy będziemy wygrzewać się pod kocem w długie zimowe wieczory, wzbogaci o kwiatowe nuty dresingi do sałat i sałatek, dodany do marynaty odmieni smak pieczonych mięs i ryb, a w deserach wprost na nowo zakwitnie :). 

Wariant podstawowy syropu przygotowuje się z rozwiniętych kwiatów czarnego bzu, cytryn, cukru i wody. Idąc o krok dalej można przygotować różne wersje smakowe. Dziś polecam rewelacyjne połączenie z imbirem wzbogacone o nuty limonki. Z uwagi na dużą zawartość pyłków kwiatowych na dnie słoiczków będzie się zbierał osad co jest zjawiskiem naturalnym.  

Sami decydujecie ile cukru chcecie dodać. W tym przypadku "syrop" to nazwa potoczna, a otrzymana mikstura to raczej coś pomiędzy naparem, odwarem, maceratem i syropem. Gorący płyn pasteryzowany na sucho (rozlany do słoiczków i wystudzony do góry dnem) bez problemu przechowuje się długie miesiące.




6/09/2015

Akacjówka, nalewka na płatkach akacji

Akacjówka, nalewka na płatkach akacji
Nalewkę na płatkach akacji można przygotować w wersji wytrawnej lub słodkiej, a dodając odpowiednią ilość wody dostosować zawartość alkoholu do własnych potrzeb :). Ubiegłoroczna nalewka akacjowa nie przetrwała zimy, nim się spostrzegliśmy butelki wypełniła przygnębiająca pustka, więc nie mogę Wam pokazać jak nalewka się prezentuje po roku "leżakowania". Obiecuję uzupełniać post w miarę tworzenia dokumentacji zdjęciowej :). Akacjówkę można spożywa już po czterech miesiącach od zerwania kwiatów bez dodatkowego okresu leżakowania, co bez wątpienia w znacznym stopniu przyczynia się do skrócenia czasu jej pobytu w naszej spiżarni ;).

Po zlaniu nalewki macerowane płatki można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku i wykorzystać je np. do ciast, deserów lub sosów.

Nalewkę akacjową warto przygotować ze względu na walory smakowe i właściwości zdrowotne, o których już pisałam przy okazji serowych chmurek z akacją.      




6/08/2015

Serowe chmurki z akacją

Serowe chmurki z akacją
Kwiaty akacji (Robinii akacjowej) są cennym surowcem zielarski i znakomitym produktem spożywczy. Chyba wszyscy znamy pyszny miód akacjowy o mocnym zapachu, który prawie się nie krystalizuje, znakomity specyfik stosowany przy przeziębieniach, problemach z trawieniem i przy zaburzeniach pracy nerek. Kwiaty suszone lub jedzone na surowo działają podobnie, można je znaleźć w mieszankach herbat, w pieczywie (w postaci aromatu), w kremach kosmetycznych wygładzających zmarszczki oraz w produktach do aromatoterapii i kąpieli relaksacyjnych. 

Kwiaty akacji mają wszechstronne zastosowane w kuchni. Lekko słodkie i aromatyczne płatki można suszyć, taka herbatka przyda się jesienią i zimą. Surowe można smażyć w cieście naleśnikowym (podobnie jak kwiaty bzu czarnego), dodawać do deserów, lodów, sałatek i dżemów. Dzieciom będzie smakował pyszny syrop akacjowy, a dorosłym nalewka ;). 

O tym wszystkim w najbliższych postach bo sezon akacjowy w pełni.
Pierwsza propozycja to pyszne, puszyste i proste w przygotowaniu placuszki serowe z płatkami akacji. 

Polecam :)



6/07/2015

Konfitura truskawkowa z kwiatami czarnego bzu

Konfitura truskawkowa z kwiatami czarnego bzu
Kolejna pyszna konfitura truskawkowa, dziś z kwiatami czarnego bzu. Cudownie pachnąca, absolutnie wyjątkowa. Możecie ją przygotować z dodatkiem białych kwiatuszków świeżo zerwanych z krzaczka lub dodać do truskawek wcześniej przygotowany syrop.




6/06/2015

Ciasto jogurtowe z rabarbarem

Ciasto jogurtowe z rabarbarem
Puszyste ciasto jogurtowe odwrócone z rabarbarem. To idealna propozycja na słoneczny weekend - mało pracy, szybkie pieczenie, proste składniki, lekka konsystencja... i na słońce z kawą lub herbatą :)




6/05/2015

Konfitura truskawkowa z bananami i czekoladą

Konfitura truskawkowa z bananami i czekoladą
Dziś chciałabym Wam polecić pyszne konfitury z truskawek i bananów z dodatkiem czekolady lub kakao. Znakomity dodatek do bułeczek śniadaniowych, gofrów, twarożków, jogurtów lub deserów. Po kilku minutach gotowania można się cieszyć pysznym i aromatycznym smarowidłem, i trudno się powstrzymać żeby nie wyjadać go łyżeczką wprost ze słoiczka :).

Konfitury przygotowałam z trzcinowym cukrem żelującym Diamant w stosunku 1:1, jednak jeśli chcecie zmniejszyć ilość cukru możecie użyć Konfitur-fixu i odpowiadającej Wam ilości cukru. 
  

6/04/2015

Weekendowe śniadanie. Gofry ziołowe z kwiatami czarnego bzu i owocami

Weekendowe śniadanie. Gofry ziołowe z kwiatami czarnego bzu i owocami
Moja niezawodna gofrownica MGO-13 firmy MPM przeszła pomyślnie kolejny test. Tym razem wysmażyłam gofry z ciasta z kwiatami czarnego bzu i borówkami amerykańskimi. Gofry są świetne w tej wersji a z dodatkiem truskawek, jagód kamczackich, borówek lub domowych konfitur "wymiatają" :)



6/03/2015

Moules mariniere z cydrem green mill

Moules mariniere z cydrem green mill
Znakomita przekąska, lunch lub kolacja, wszystko zależy od wielkości porcji, a smak rewelacyjny więc na małych raczej się nie skończy ;). 

Cydr z polskich jabłek, małże z Hiszpanii, styl azjatycki, smak rewelacyjny :)




6/02/2015

Wiosenna sałatka z arbuza i truskawek w stylu azjatyckim

Wiosenna sałatka z arbuza i truskawek w stylu azjatyckim
Kochamy truskawki, są znakomitym dodatkiem do wiosennych sałatek, niskokaloryczne i aromatyczne czego chcieć więcej :)
Znakomicie smakują otulone limonkowym winegretem w towarzystwie dietetycznego arbuza, koziego sera i aromatycznych ziół. Świeża chili i kolendra nadają sałatce zadziorny, azjatycki charakter, a czarny bez ciągnie ją w stronę kuchni polskiej. 

Kolendrę można zastąpić lub połączyć z miętą, do sałatki dodać zielone liście szpinaku, jarmużu lub rukoli wg. uznania.
To co czyni sałatkę naprawdę wyjątkową to sos - połączenie syropu z czarnego bzu z sokiem limonki. 



6/01/2015

Polski szprycer cydrowy z truskawkami

Polski szprycer cydrowy z truskawkami
Słupek rtęci idzie w górę :). Warto przygotować kilka sprawdzonych przepisów na napoje chłodzące. Jednym z nich jest szprycer na bazie Cydru Green Mill z sezonowymi dodatkami. Proponuję cudownie aromatyzujące i ogólnie dostępne kwiaty czarnego bzu oraz polskie truskawki, pachnące truskawkami :)

Klasyczny szprycer to mieszanka wina półwytrawnego lub półsłodkiego z wodą gazowaną (dokładniej sodową). Cydr Green Mill bez dodatku cukru z powodzeniem zastąpi wino a poza tym wzbogaci napój o nuty jabłkowe. Ciekawym dodatkiem (podnoszącym również zawartość alkoholu w napoju) jest likier goryczkowy, bardzo popularny w Szwajcarii i Francji. Sam w sobie dość gorzki ale z umiarem dodany do szprycera tworzy z nim cudownie orzeźwiający duet.  



Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger