5/30/2015

Weekendowe śniadanie - śródziemnomorska pasta bakłażanowa

Weekendowe śniadanie - śródziemnomorska pasta bakłażanowa
Pasta z pieczonego bakłażana i pieczonego czosnku to nie tylko idealne śniadanie. Bez wątpienia zrobi furorę jako przekąska w tzw. międzyczasie lub podczas przyjęcia. 
Znakomicie smakuje w słoneczny weekendowy poranek, zjedzona na chrupiącej grzance w ogródku lub na tarasie :) i jako dodatek do popołudniowego piwa.

Po dodaniu większej ilości jogurtu mamy pyszny dip np. do surowych i grillowanych warzyw. 

5/28/2015

Nalewka na kwiatach czarnego bzu

Nalewka na kwiatach czarnego bzu
Wyjątkowa nalewka gotowa już po 2 miesiącach ale im dłużej postoi tym będzie bardziej aromatyczna (jak to nalewka ;) ).
Bursztynowy eliksir o wyjątkowych walorach smakowych, wyjątkowy dodatek do mięs i deserów, przyda się też jesienią i zimą na przeziębienia.  


5/27/2015

Sernik z truskawkami i lawendą na migdałowym spodzie

Sernik z truskawkami i lawendą na migdałowym spodzie
Serniczek.... :)



5/25/2015

Saudações de Lisboa

Saudações de Lisboa
Kuchnia Portugalska to niezwykła mieszanka aromatów i smaków w prostych, często jednogarnkowych daniach, co Portugalczycy zawdzięczają między innymi Magellanowi, Vaso da Gama i innym żeglarzom, którzy przywozili egzotyczne przyprawy z morskich wypraw i kolonii w Afryce, Ameryce Płd. i Azji.  

Saudações de Lisboa to najlepszy przykład tej kuchni. Banalnie prosta zupa, gdzie w jednym garnku znajdziemy ryby, owoce morza, znakomite warzywa i aromatyczną wieprzowinę. Nie mogło oczywiście zabraknąć oliwy, oliwek i pikantnych przypraw.  





5/24/2015

Quiche lorraine ze szparagami, czosnkiem niedźwiedzim i wyśmienitą wołowiną QMP

Quiche lorraine ze szparagami, czosnkiem niedźwiedzim i wyśmienitą wołowiną QMP
Słynny placek lotaryński to nic innego jak wytrawna tarta gdzie kruchy spód wypełnia migaine czyli masa śmietanowo-jajeczna i dodatki wg. własnych upodobań. Jakie dodatki? najlepiej te, które najbardziej lubicie lub te, które macie pod ręką :) 

Przepis zdobył II miejsce w krajowym konkursie "Mistrz Wołowiny QMP 2015"


5/24/2015

Sałatka z tuńczyka

Sałatka z tuńczyka
Szybka sałatka z tuńczyka i awokado z pomidorkami koktajlowymi, limonką i świeżą kolendrą. Smaczna przekąska na leniwe popołudnie :)
























5/24/2015

Lemoniada z kwiatów czarnego bzu

Lemoniada z kwiatów czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu mają wyjątkowy zapach i mnóstwo substancji odżywczych. Można je jeść na surowo w sałatkach, aromatyzować nimi napoje i oliwy, sporządzać nalewki, octy, wina, podawać w cieście naleśnikowym i deserach. Zbiera się je od maja do lipca, najlepiej podczas słonecznych poranków.

Kwiaty po zerwaniu wystarczy rozłożyć na papierze w zacienionym miejscu, żeby wyszły z nich różne żyjątka, jeśli takie tam są, i tak jak owoce przerabiać w dniu zbioru. Nie powinno się ich myć, żeby nie wypłukiwać pyłku kwiatowego, dlatego też ważne jest żeby materiał zielarski pozyskiwać na terenach czystych ekologicznie.

Lista właściwości leczniczych kwiatów bzu czarnego jest bardzo długa. Można z nich przygotować znakomitą lemoniadę, która chłodzi, oczyszcza organizm, przyśpiesza przemianę materii, działa moczopędnie i łagodzi stany zapalne skóry - znakomity napój na gorące dni i nie tylko :). 

Lemoniadę można zamknąć w butelkach i przechowywać w chłodnym miejscu, po ok. 3 tygodniach zamieni się w wino musujące.


5/23/2015

Chleb irlandzki na maślance

Chleb irlandzki na maślance
Bardzo prosty chleb na maślance inspirowany przepisem Paula Hollywooda. Można go przygotować z mąki pszennej lub pomieszać tak jak w tym przepisie mąkę pszenną, razową i owsianą. Chleb wyrabia się bardzo krótko, właściwie tylko miesza składniki i formuje bochenek unikając rozciągania glutenu. Chleb powinien być kruchy w środku, przy dłuższym wyrabianiu będzie zbity i twardy.

Przygotowuje się go ekspresowo w ciągu 5 minut a piecze przez pół godziny. 





5/22/2015

Dżem sosnowy z rabarbarem

Dżem sosnowy z rabarbarem
Pyszny i zdrowy dżem pachnący lasem z dużą zawartością pyłku sosnowego. Świetnie łączy się z kwaskowatym rabarbarem. Przygotowuje się go z męskimi kwiatostanami (duże zielono-żółte) i syropem sosnowym niskosłodzonym.

Polecam :)

5/21/2015

Sól sosnowa

Sól sosnowa
Zielone igły sosny są dostępne przez cały rok więc sól można przygotowywać w małych porcjach na bieżąco, ponieważ z czasem blednie zielony kolor. Wiosną sól można przygotować także z młodych pędów i męskich kwiatostanów. Sami decydujecie, czy użyjecie więcej soli czy więcej sosny, w przepisie podaję tylko orientacyjne porcje składników. 

Sól jest znakomitym dodatkiem do dań wytrawnych i deserów, zwłaszcza tych z gorzką czekoladą. Szczypta soli sosnowej odmieni popularne zestawienie szparagi z sosem holenderskim. Znakomita do marynowania mięs i warzyw na grilla. 

Możecie ją też dodać do kąpieli relaksacyjnej lub użyć jako piling do ciała :)  


5/20/2015

Wiosenna sałatka FIT

Wiosenna sałatka FIT
Lekka sałatka z blanszowanych i marynowanych warzyw, szparagi, młode marchewki, kalafior, rzodkiewki, marynowana cebulka... dresing na bazie oliwy i jogurtu oraz dużo jadalnych kwiatów, w końcu mamy wiosnę :).
Ja podaję ją z komosą ryżową i czerwonym tajskim ryżem ale znakomicie smakuje też z kaszą jaglaną, gryczaną i pęczakiem.
Znajdziecie w niej wszystko co jest potrzebne do zdrowego odżywiania w wersji light: witaminy, białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Fajnie wygląda i dobrze smakuje. 




5/19/2015

Wiosenny konkurs z Mira design, piąty tydzień, ostatnia nagroda

Wiosenny konkurs z Mira design, piąty tydzień, ostatnia nagroda
Przed nami ostatnie dni "Wiosennego Konkursu z Mira design"Dziś do puli nagród dokładamy piąty, ostatni upominek. Nadal możecie zgłaszać swoje prace i zgarnąć jedną z pięciu nagród. Na Wasze zgłoszenia czekamy do godz. 24:00, 22 maja br. 

Upominek Nr 5 :)




5/19/2015

Odwrócone ciasto rabarbarowe z marchewką i ziołowym majonezem

Odwrócone ciasto rabarbarowe z marchewką i ziołowym majonezem
Łatwe i szybkie ciasto rabarbarowe, pieczone "do góry nogami". Dodanie oleju rzepakowego z bazylią i cytryna oraz świeżej melisy nadaje ciastu rabarbarowemu zupełnie nowy wymiar, a marchewka jak to marchewka zawsze dobra ;). 






5/18/2015

Syrop sosnowy niskosłodzony

Syrop sosnowy niskosłodzony
Popularny syrop sosnowy najczęściej przygotowuje się z młodych majowych pędów sosny i cukru w stosunku 1:1. Tak przygotowany syrop może być również bazą do przygotowania sosnówki - nalewki sosnowej. Można go jednak przygotować inną metodą i zmniejszyć ilość użytego cukru o połowę. Syrop będzie nadal aromatyczny, bardziej delikatny i mniej kaloryczny.

Syrop z pędów sosny może być używany jako środek podnoszący odporność organizmu, bakteriobójczy, wykrztuśny, uzupełniający przy kuracjach antybiotykowych. 


Poza tym, że jest naturalnym lekiem, może być używany w kuchni. Sprawdzi się we wszystkich daniach do których zazwyczaj dodajecie rozmaryn lub jałowiec. Może zastąpić miód i cukier w dresingach, marynatach, zimnych i gorących i napojach. Cudownie komponuje się w deserach, w najprostszej formie jako np. polewa do naleśników lub uzupełnienie owoców. W sezonie grillowym oczaruje was w glazurze do mięs i warzyw... i tak długo można by wymieniać. Cudowna bursztynowa mikstura do przygotowana z ogólnie dostępnej naszej polskiej sosny zwyczajnej lub kosodrzewiny. Niewielka inwestycja w cudowny smak i zdrowie :)  



5/18/2015

Domowe lody chałwowe - Pascal Brodnicki i Lidl Polska inspirują w stylu greckim

Domowe lody chałwowe - Pascal Brodnicki i Lidl Polska inspirują w stylu greckim
Już od 18 maja w sklepach Lidl tydzień kuchni greckiej. Z tej okazji Lidl Polska zorganizował pokaz przedpremierowy w formie warsztatów kulinarnych dla blogerów, które w brawurowy sposób poprowadził Pascal Brodnicki :)

W atmosferze dobrej zabawy grupa smakoszy i pasjonatów gotowania testowała znakomite greckie produkty przygotowując ciekawe potrawy z ich użyciem. Mnóstwo dobrej zabawy, produktów, jedzenia i pomysłów na nowe dania. 

Dziś zapraszam Was na krótką relację z tego spotkania oraz na pyszne domowe lody chałwowe z orzechami włoskimi w miodzie wielokwiatowym i z syropem fiołkowym, inspirowane warsztatami i kuchnią grecką a przygotowane z chałwą typu macedońskiego i orzechami włoskimi w miodzie - do kupienia w Lidlu podczas tygodnia greckiego. 





5/15/2015

Na tropie belony - Jastarnia

Na tropie belony - Jastarnia
W maju Jastarnia świeci pustkami, mimo że już wiosna na dobre, powoli budzi się z zimowego letargu i nieśpiesznie przygotowuje na przyjęcie turystów w nowym sezonie. Wydawać by się mogło, że o tej porze roku nic ciekawego nie może się tu wydarzyć. 

Właśnie w maju powinni tu przyjechać pasjonaci gotowania i poszukiwacze nowych smaków, żeby spróbować świeżej belony, wyjątkowej ryby morskiej, która w połowie maja przypływa na tarło do Zatoki Puckiej. 







Z wyglądu podobna do węgorza, z wydłużoną szczęką przypominającą ptasi dziób z licznymi, ostrymi zębami, zielono-seledynowym połyskiem skóry i zielonym kręgosłupem. Belona ma tłuste, bardzo smaczne i delikatne mięso. Znakomicie smakuje pieczona z ziołami, gotowana na parze lub wędzona. Bez wątpienia, jedna ze smaczniejszych ryb jakie do tej pory jadłam, a zjadłam już ich dość sporo w różnych częściach Świata :).  



Nie bacząc na pogodę i inne okoliczności ;) śpieszcie się, jeśli chcecie spróbować belony, bo sezon na nią tak jak na truskawki trwa krótko i szybko się kończy. Ryba dorasta do 1 m długości. Cena wędzonej ryby 8 złotych/szt.





Kutry rybackie w porcie, Zatoka Pucka

Jastarnia w maju to nie tylko belona, co prawda trudno tu o oryginalne kaszubskie dania jednak ilość gatunków ryb i potraw z ich użyciem dostępnych w restauracjach może przyprawić o zawrót głowy :)



Pomiędzy zatoką a otwartym morzem, jeszcze w czasach przedwojennych, usadowił się Dom Zdrojowy niczym statek kosmiczny, który wylądowała na leśnej polanie. Obecnie to czterogwiazdkowy Hotel SPA & Family. Przestronne i funkcjonalnie wyposażone pokoje z dużymi tarasami, strefa spa, gabinety zabiegowe oraz basen z widokiem na las, park linowy i niedużą latarnię morską. Restauracja serwuje tradycyjną kuchnię polską i europejską, ale i tu nie znajdziecie w menu dań kaszubskich :(. Odwiedzanie takich miejsc poza sezonem ma swoje plusy, można się w spokoju relaksować, niezależnie od pogody. 



Hotel położony jest tuż nad morzem w otoczeniu pięknego lasu, przez który schodzi się schodami wprost na piaszczystą plażę.


W maju również na plaży cisza, spokój, szum fal i nieliczni miłośnicy opalania, którzy nie zwracając uwagi na dość śliny i chłodny wiatr sprawnie rozstawiają parawaniki by w ich zaciszu wygrzewać się na słońcu :). 

Belona teoretycznie występuje również w okolicach Helu. Z Jastarni można się tam dostać nową kolejką podmiejską, w ciągu 13 minut bez stania w korkach dojeżdża do stacji kolejowej skąd wszędzie blisko. W restauracjach nad morzem duży wybór ryb z wyjątkiem belony, a w menu w zakładce "dania kaszubskie" najczęściej śledzie na kilka sposobów. Korzystając z pobytu nad morzem i podróżowania bez auta można zdegustować regionalne piwa. Jedne z ciekawszych oferują Browar Amber i Staropolski Browar Regionalny.      




5/14/2015

Domowe lody rabarbarowe bez maszyny

Domowe lody rabarbarowe bez maszyny
Pracy przy nich niewiele, a efekt znakomity. Kwaskowaty rabarbar połączony z kremową masą śmietanowo-jajeczną i "kropelką" ;) koniaku. Równie dobrze smakują w wersji bezalkoholowej. Do ich przygotowania wystarczy tylko blender.




5/13/2015

Wiosenny konkurs z Mira design, czwarty tydzień, czwarta nagroda

Wiosenny konkurs z Mira design, czwarty tydzień, czwarta nagroda
Półmetek "Wiosennego Konkursu z Mira designza nami. Dziś do puli nagród dokładamy czwarty upominek. Jeszcze przez dwa tygodnie możecie zgłaszać swoje prace i zgarnąć jedną z pięciu nagród. 

Upominek Nr 4 :)




5/12/2015

Weekendowe śniadanie - naleśniki pszenno-owsiane z melasą i kwiatami jasnoty

Weekendowe śniadanie - naleśniki pszenno-owsiane z melasą i kwiatami jasnoty
Pyszne naleśniki ale z mąki pszennej i owsianej z dodatkiem melasy z trzciny cukrowej. Naleśniki będą miały lekko karmelowy posmak. Świetnie smakują z puszystym nadzieniem serowo-jogurtowym i świeżymi owocami. Można je podać na śniadanie, obiad i kolację lub jako deser. 




5/11/2015

Wiosenna kalafiorowa z pokrzywą

Wiosenna kalafiorowa z pokrzywą
Pokrzywa zwana zielonym złotem jest zarazem warzywem, ziołem, chwastem, kosmetykiem oraz ekologicznym środkiem do nawożenia i ochrony roślin. Właściwości parzące traci podczas suszenia i gotowania, wystarczy listki wysypać na sito i przelać wrzątkiem.

Warto ją polubić bo jest wyjątkowa... i bezpłatna :). Zawiera duże ilości żelaza i chlorofilu, witaminy B, C, K i karoten. Sok z liści pokrzywy oczyszcza organizm, działa krwiotwórczo, przeciwwirusowo, moczopędnie, wzmacnia organizm i obniża poziom cukru we krwi. Dodawany do wiosennych koktajli jest znakomitym detoksem.

Najsmaczniejsze są młode listki zbierane na początku wiosny z górnej części rośliny (od maja do czerwca, 4-5 listków do 1/3 rośliny)Można je dodawać do zup, past, pesto, sałatek, farszów itd. Wart też zbierać nasiona, a zimą wysiewać na kiełki zapewniając sobie źródło zdrowia. 

Coraz częściej jest doceniana przez szefów kuchni i trafia do sezonowego menu w restauracjach. Podróżując po Roztoczu wstąpcie na tradycyjną zupę pokrzywową do Zagrody Guciów, gdzie znajdziecie prostą wiejską kuchnię wzorowaną na potrawach gotowanych przez tamtejsze prababki.

Dziś polecam smaczną i zdrową zupę krem z młodego kalafiora podaną z blanszowanymi listkami pokrzywy. Będziecie zachwyceni :)
W wersji wegańskiej do gotowania używamy bulionu warzywnego, serek zamieniamy na mleko kokosowe lub inne roślinne i rezygnujemy z anchois.



5/10/2015

Weekendowe śniadanie - masło tuńczykowe

Weekendowe śniadanie - masło tuńczykowe
Pyszne smarowidło, dobre do pieczywa pełnoziarnistego, grzanek, tostów, lub bagietki. Potrzebne będą: masło, tuńczyk w sosie własnym, przyprawy, inne ulubione dodatki i 5 minut na przygotowanie. Można je również przygotować z wędzonym łososiem lub makrelą. 




5/09/2015

Sosnówka - nalewka na pędach sosny

Sosnówka - nalewka na pędach sosny
Znakomity eliksir na pędach sosny:) na jesienne chłody, zimowe przeziębienie, poprawę humoru i jako dodatek do potraw, zwłaszcza tych gdzie zazwyczaj dodajecie rozmaryn lub jałowiec. Przepis należy do tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jeśli nie posiadacie własnego - polecam :)

Pędy sosy są już w pełni rozwinięte, przy okazji weekendowego spaceru po lesie możecie pozyskać dowolną ilość świeżego surowca ;). Najlepsze pędy to te zebrane w pierwszej połowie maja, a nalewka im starsza tym lepsza.


5/08/2015

Lemoniada rabarbarowa z pomarańczą i ziołami.

Lemoniada rabarbarowa z pomarańczą i ziołami.
Klasyczna lemoniada to kwaskowatość cytryn rozcieńczona wodą z dużym dodatkiem cukru. W sezonie rabarbarowym cytryny można zastąpić równie kwaśnym rabarbarem, który znakomicie łączy się z pomarańczą i ziołami - miętą, stewią, melisą cytrynową, bazylią, tymiankiem lub macierzanką (do wyboru), dając cudownie chłodzący napój na gorące dni :), no i ten piękny landrynkowy kolor... 

Zamiast białego cukru trzcinowy, miód, ksylitol lub stewia, będzie pysznie, zdrowiej i mniej kalorycznie.
Lemoniadę można rozcieńczyć wodą gazowana lub winem musującym w wersji dla dorosłych. Podawać z lodem i plastrami pomarańczy... najlepiej na tarasie, balkonie lub w ogrodzie ;). 




5/07/2015

Obiad w 20 minut. Grillowany stek wołowy z blanszowanymi warzywami i chipsami z pokrzywy

Obiad w 20 minut. Grillowany stek wołowy z blanszowanymi warzywami i chipsami z pokrzywy
Obiad w 20 minut :). Stek sezonowany, młode blanszowane warzywa na musie z awokado i czosnku niedźwiedziego, a do przybrania chipsy z pokrzywy i prażony sezam. Duża porcja witamin i składników odżywczych. Mimo rustykalnego charakteru dobrze będzie wyglądać "na salonach" podczas przyjmowania gości lub podczas rodzinnego grilla. 

Wszystkie składniki można przygotować wcześniej, a po przyjściu gości tylko ugrillować wołowinę w ciągu 4 do 10 minut, w zależności od stopnia wysmażenia mięsa jaki chcemy osiągnąć. 

Pokrzywie, zwanej zielonym złotem, poświecę więcej uwagi w najbliższych postach. Dziś tylko przypomnę, że w kontakcie bezpośrednim jest bardzo agresywna :) i może nieźle poparzyć, dlatego przydadzą się grube rękawice. Właściwości parzące pokrzywy tracą w trakcie gotowania, smażenia i suszenia. Wystarczy przelać je wrzącą wodą. W zielarstwie są wykorzystywane całe rośliny. Do celów kulinarnych najlepsze są młode listki zbierane na początku wiosny z górnej części (4-5 listków do 1/3 rośliny). 

Smacznej wiosny ;)

Inspiracje: warsztaty kulinarne "Filozofia smaku" w ramach Bosch Akademia Smaku.


5/06/2015

Wiosenny konkurs z Mira design, trzeci tydzień, trzecia nagroda

Wiosenny konkurs z Mira design, trzeci tydzień, trzecia nagroda
Zgodnie z obietnicą do puli nagród w "Wiosennym Konkursie z Mira design" dokładamy trzeci upominekDziękujemy za wszystkie zgłoszenia przesłane mailem oraz opublikowane na fanpage SzczyptaSmaQ i zapraszamy do dalszej zabawy. Prześlij swoje zgłoszenie i zgarnij jedną z pięciu nagród. 

Upominek Nr 3 :)



5/05/2015

Babka marchewkowo-kakaowa w polewie serowej

Babka marchewkowo-kakaowa w polewie serowej
Ostanie fiołki z ogródka trafiły na babkę marchewkowo-kakaową i trzeba przyznać było jej z nimi do twarzy :)
Babka jest lekka i wilgotna (jak prawie każde ciasto marchewkowe ;)), polana kremem serowym, znacznie mniej kalorycznym od lukru. Możecie zrezygnować z kremu lub zastąpić go cukrem pudrem, wg. własnych upodobań.



5/04/2015

Kalmary na makaronie z sepią z pianką cytrynową i konfitowane mini cebulki. Warsztaty w Centrum Kulinarnym 2

Kalmary na makaronie z sepią z pianką cytrynową i konfitowane mini cebulki. Warsztaty w Centrum Kulinarnym 2
Nie wszystko co dobre szybko się kończy :). Z warsztatów w Centrum Kulinarnym w Chorzowie można czerpać garściami, zwłaszcza po otrzymaniu szczegółowych przepisów na potrawy, przygotowywane podczas warsztatów.

Dziś super proste kalmary z makaronem barwionym sepią, jadalnymi kwiatami i cebulkami konfitowanymi w winie oraz cd. foto relacji.  



Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger