4/29/2015

Tajski makaron z ziołowym pesto i krewetkami - inspiracje Apetyt

Tajski makaron z ziołowym pesto i krewetkami - inspiracje Apetyt
Niedawno miałam okazję przetestować ten przepis dla magazynu kulinarnego Apetyt. Samo danie jest przykładem na udane połączenie kuchni włoskiej i tajskiej. W przygotowaniu banalnie proste, a bawiąc się dodatkami i tworząc nowe zestawy smakowe za każdym razem mamy inną potrawę.

Bazując na podstawowym przepisie przygotowałam własną wersję, nadając daniu bardziej tajski charakter :). Wprowadziłam kilka modyfikacji, np. do krewetek dodałam czosnek i białe wino, a pesto przygotowałam z dodatkiem sosu rybnego, tajskiej bazylii i chili w ilości większej o 100%.
Dzięki temu, kluseczki dają "niezłego kopa", co w przypadku kuchni tajskiej nie powinno dziwić :), a tajska bazylia, która ma niewiele wspólnego z popularną u nas bazylią, wprowadza nuty mięty, anyżu i lukrecji.
Tajska bazylia (bazylia azjatycka) jest rośliną bardzo popularną w wielu krajach dalekiego wschodu. Gotując w Chiang Mai w Tajlandii używałam Ho-ra-phaa, podczas warsztatów kulinarnych w Sapa i Hanoi w Wietnamie była to hung qui, w Indiach znajdziecie ją pod nazwą tulsi, a tam gdzie mnisi buddyjscy wykorzystują ją do ceremonii religijnych holy basil (święta bazylia).
W Polsce do kupienia w sklepach z żywnością azjatycką, w Wólce Kosowskiej k/Warszawy w każdym małym sklepiku prowadzonym przez Wietnamczyków.

Polecam, zwłaszcza wszystkim zabieganym, cierpiącym na notoryczny brak czasu ;)


4/28/2015

Wiosenny konkurs z Mira design, drugi tydzień, druga nagroda

Wiosenny konkurs z Mira design, drugi tydzień, druga nagroda
Za nami pierwszy tydzień "Wiosennego Konkursu z Mira design". Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia przesłane mailem oraz opublikowane na fanpage SzczyptaSmaQ

Dziś dokładamy kolejne upominki do puli nagród :) i zapraszamy do dalszej zabawy. Prześlij swoje zgłoszenie i zgarnij jedną z pięciu nagród. 



4/28/2015

Barszcz ukraiński w stylu azjatyckim

Barszcz ukraiński w stylu azjatyckim
Taka mieszanka: dobrze znany z kuchni polskiej barszcz ukraiński ale z kiszonymi burakami i w wydaniu azjatyckim. Czemu nie? Tym bardziej, że efekt przepyszny, napakowany witaminami i składnikami odżywczymi. Oczywiście do przygotowania zupy możecie użyć zwykłych buraków i zakwasić ją cytryną ale zapewniam, daleko jej będzie do barszczu z kiszonką. Zacznijcie od ukiszenia buraków (przepis), po 7 dniach możecie już gotować zupę. Naprawdę warto :). 

Trzymając się stylu azjatyckiego zamiast fasolki wspięga wężowata, krewniaczka bobu. Urocze małe nasionka z czarną plamką, ugotowane w zalewie (do kupienia w np. Lidlu) i grzyby shitake.   

4/25/2015

Panna cotta mojito - idealne chłodzenie.

Panna cotta mojito - idealne chłodzenie.
Najlepsze mojito zawsze będzie mi się kojarzyło z moją podróżą po Kubie, i nie chodzi tyko o ilość wypitych tam drinków ;). 

Bez znaczenia jest czy wypijesz je w bardzo nastrojowej La Bodeguita del Medio w Hawanie, gdzie swoje ulubione mojito popijał Hemingway robiąc sobie przerwy w pisaniu "Komu bije dzwon", czy też w małym barze w centrum Trynidad de Cuba, gdzie podstawowym (i jedynym) elementem wystroju wnętrz są rzędy równo ustawionych butelek rumu. Niezmiennie, wyjątkowo smakująca o intensywnym zapachu mięta! Co krok dźwięki kubańskiej muzyki na żywo, granej przez ulicznych muzyków, często w bardzo sędziwym wieku, jakością nie ustępującej Buena Vista Social Club. Uśmiechnięci ludzie śpiewający i tańczący na chodnikach i w parkach. Czar starych samochodów z lat 40 i 50 snujących się po ulicach, wiekowe fordy, studebakery, hudsony, packardy, edsele, chryslery, buicky i znacznie młodsze Fiaty 126... biały piasek na plażach, lazur morza, no i ten gorący, karaibski klimat :)    

U nas słupek rtęci również wędruje w górę więc czas odkurzyć przepisy na chłodzące desery. Oryginalna panna cotta pochodzi z północnych Włoch i składa się ze śmietany, żelatyny i cukru oraz różnych dodatków np. wanilii. Dziś proponuję chłodzącą panna cottę w stylu karaibskim: mleczko kokosowe, mięta, rum, sok z limonki i ewentualnie dodatek zielonej herbaty matcha dla koloru.


   

4/24/2015

9 rano na końcu świata... kto chce robot?

9 rano na końcu świata... kto chce robot?
18 kwietnia. Sobotni poranek zaczynam "na końcu świata" w Chorzowie, w Centrum Kulinarnym, które okazuje się tętniącym życiem centrum profesjonalnej gastronomi, i wcale nie tak daleko od Warszawy jak to mi się wydawało na początku. Na dodatek, "wszystkim i ze wszystkim" jest mi tu po drodze :).

Edukacja i przyjemność w jednym miejscu, to hasło, które dobrze opisuje Centrum. Wieloletnia praktyka połączona z projektowaniem i wyposażaniem najlepszych lokali gastronomicznych w Polsce i Europie zaowocowała stworzeniem nowoczesnego Centrum Kulinarnego w oparciu o najwyższe standardy jakości. To właśnie tu, najlepsi polscy szefowie kuchni i eksperci kulinarni prowadzą szkolenia, warsztaty i pokazy w zakresie wszystkich kuchni świata, dla profesjonalistów, pasjonatów gotowania i amatorów.

Zaraz za drzwiami wita i oczy cieszy obiekt pożądania pasjonatów gotowania - KitchenAid,  we wszystkich możliwych wariantach modeli, przystawek i kolorów. Już w tym miejscu można spędzić długie godziny ograniczając się do głaskania, przytulania i testowania. Szybko jednak okazuje się, że to jedynie namiastka atrakcji dostępnych w Centrum. 

Do gotowania zaprasza Tomasz Nowak, Piotr Jaworski i Dawid Domin. Szefowie kuchni przygotowali bardzo bogatą listę produktów, a zaproszone do współpracy blogierki przy pomocy profesjonalnych sprzętów gastronomicznych i nowoczesnych technik mają zamienić listę potraw z menu w smakowite dania, pełne aromatów, faktur i kolorów.




4/23/2015

Wiosenny konkurs z Mira design

Wiosenny konkurs z Mira design
Wiosna to wyjątkowy czas, przyroda budzi się do życia i wszystko dookoła się zmienia. Znużeni zimą chętnie witamy pierwsze promienie słońca i szukamy inspiracji do bardziej kolorowych i apetycznych potraw 

Pokaż nam, jaki jest twój sprawdzony przepis na apetyczną wiosnę na stole. Może jest to soczysta zieleń w świeżej sałatce, czerwień owoców w deserach, a może żółte tulipany w wazonie?  

Razem z Mira design zapraszam do udziału w wiosennym konkursie. Mamy dla Was piękne designerskie upominki skandynawskich marek Kardelen i Hardanger Bestikk.




 KONKURS

4/21/2015

Syrop z fiołków - "Filozofia smaku" i inspiracje w Bosch Akademia Smaku

Syrop z fiołków - "Filozofia smaku" i inspiracje w Bosch Akademia Smaku
Coraz bardziej osacza nas świat syntetycznych smaków i zapachów, które mają maksymalnie uprzyjemnić nam jedzenie, i często sprawić, że będziemy chcieli jeść je częściej i w większych ilościach. Marketing zapachowy ma już dobrze ugruntowaną pozycję na runku. Aromatyczne olejki, dawniej używane do relaksu i pielęgnacji, otulały ciała i umysły niewidzialną magią, unosiły w powietrzu, przenosiły do egzotycznych krajów, koiły skołatane nerwy dając poczucie bezpieczeństwa. 

Dziś aromoterapię serwują nam nie tylko salony masażu, spa czy hotelowe strefy wellness. Odwiedzając pierwszą lepszą galerię handlową możemy poczuć się jak w raju. W markecie, sprzedającym "świeżo wypiekane" pieczywo z zamrożonych porcji sztucznego ciasta, unosi się sztuczny zapach, cudownie pobudzający nasze zmysły i zabierający nas w podróż w czasie. Do gorącej, chrupiącej skórki chleba pieczonego przez babcię albo do świeżutkich rogali z makiem kupionych po drodze do szkoły w małej piekarni za rogiem. Dla czego mam nie kupować tego pieczywa?? Cudowny zapach krąży między półkami z żarówkami, ściereczkami i ubraniami, wabiąc klientów na stoisko z pieczywem. Sztab chemików w laboratoriach zadbał o nasze pozytywne wrażenia. Sztuczna chrupiąca skórka na bagietce, otulająca cudownie miękką sztuczną gąbkę, może dostarczyć nam dużo miłych, sztucznych doznań smakowych, do złudzenia przypominając francuskie śniadanie zjedzone w Paryżu.   
Obok stoiska serwującego kawę z ciastkiem uderza intensywny zapach świeżo palonej kawy, tak intensywny jak w pracującej na pełnych obrotach palarni przy plantacji w Brazylii lub Kolumbii. Co bardziej wrażliwsze nosy wyczują także azjatycką kopi luwak ;).
W okolicach wyspy cukierniczej najczęściej rządzi cynamon, uaktywniając się zwłaszcza przy  okazji różnego rodzaju świąt, kiedy to stajemy się bardziej podatni na sugestie i skłonni do wydawania większych kwot na zakupy. Bez wątpienia, ból straty (naszych pieniędzy) znieczuli zapach lasu w okolicach gwiazdki, wyczuwalny nie tylko na stoisku ze sztucznymi choinkami, oraz zapach kwiatowy serwowany z okazji Wielkiej Nocy. 
Wanilina z kolei zdobyła uznanie w biurach nieruchomości jako środek wywierania wpływu na kupujących lub wynajmujących. Wystarczy rozpylić w powietrzu kilka kropli, żeby potencjalny klient "poczuł się jak w domu".

Zapach jest bardzo ważny przy komponowaniu potraw. Jedzenie bez zapachu może nie smakuje jak trawa (z całym szacunkiem dla krowy i innych przeżuwaczy), ale jest ubogą namiastką pokarmów pozbawiając nas wielu przyjemności i bogactwa samego smaku.   

Nad istotą kuchni pochyliła się Monika Kucia - kuratorka i dziennikarka kulinarna, m.in. autorka publikacji "Cuisine PL" promującej polską gastronomię w czasie prezydencji Polski w UE, oraz współautorka z Kurtem Schellerem książki "Kuchnia Polska, jakiej nie znacie"  - prowadząc bardzo interesujące spotkanie "Filozofia smaku" w ramach Bosch Akademia Smaku
17 kwietnia pasjonaci kulinarni, dziennikarze i blogerzy spotkali się w Centrum Domowych Inspiracji i pod okiem szefa kuchni - Julity Strzałkowskiej, założycielki portalu kulinarnego WrzacaKuchnia.pl, przekuli teorię w praktykę, wysmażyli niezłe steki i upichcili kilka ciekawych potraw soczyście doprawionych sosami Kikkoman i pikantnym Tabasco. Nie zabrakło też zdrowej żywności Bonduelle oraz Kupiec dostarczonej przez frisco.pl

Uczestnicy spotkania mogli prowadzić kulinarne eksperymenty zakończone smacznymi efektami i jednocześnie przetestować jakość i innowacyjność urządzeń kuchennych marek Bosch i Siemens, znajdujących się w bogato wyposażonym Centrum Domowych Inspiracji. Popijając doskonałą kawę z najnowszych ekspresów ciśnieniowych marki Simens można było podpatrzeć ciekawe pomysły aranżacyjne i funkcje sprzętów AGD lub dopytać o szczegóły profesjonalną obsługę Centrum.  

Po powrocie do własnej kuchni, wyposażona w nową wiedzę i pomysły na poszukiwanie istoty smaku postanowiła wyekstrahować sobie własną niebiańską miksturę kulinarną, która w znacznym stopniu może podnieść walory smakowe i estetyczne przygotowywanych potraw, zwłaszcza deserów. Pozyskawszy materiał, kwiaty fiołka wonnego z własnego mini ogródka, już po godzinie mogłam się cieszyć cudownym, wyjątkowym, z długim okresem przechowywania (w lodówce) syropem fiołkowym. Ten pospolity chwast jadalny, dostarcza smacznych listków i kwiatów, które niestety szybko przekwitają. Kandyzowane kwiaty można przechowywać 2-3 tygodnie, syrop fiołkowy nawet kilka miesięcy.   




4/15/2015

Torcik marchewkowy z pomarańczą, migdałami i kremem serowym - najlepszy

Torcik marchewkowy z pomarańczą, migdałami i kremem serowym - najlepszy
Absolutnie wyjątkowy, lekki, puszysty i wilgotny, pachnący wanilią, cynamonem i cytrusami, z chrupiącymi migdałami. Przełożony niskosłodzoną domową konfiturą z czeremchy, którą możecie zastąpić inna ulubiona z naciskiem na niskosłodzoną ;), oraz kremem serowym z nutami mięty i cytryny, bez dodatku masła.

Dodając syrop miętowy do kremu uzyskacie torcik w bardzo modnym w sezonie kolorze miętowym, intensywność koloru wg. własnych upodobań.



4/14/2015

Sałatka śledziowa z kiszonymi burakami

Sałatka śledziowa z kiszonymi burakami
Śledzie, nasze polskie sushi, można je kochać lub nienawidzić :), a w każdym domu znajdzie się co najmniej jeden sprawdzony przepis na tą wyjątkową rybkę. 

Ponieważ kilka tygodni temu podjęłam wyzwanie rozpropagowania zapomnianego kwasu buraczanego i kiszonych buraków, dziś proponuję bardzo udane połączenie najbardziej popularnej przystawki właśnie z kiszonymi burakami i sosem jugurtowo-chrzanowym. Jeśli nie macie kiszonego buraka, no trudno :) w ostateczności możecie zastąpić go pieczonym, ale polecam ukisić własne buraczki co trwa zaledwie tydzień.  


4/13/2015

Polędwiczki wieprzowe w czosnku niedźwiedzim i prosciutto

Polędwiczki wieprzowe w czosnku niedźwiedzim i prosciutto
Lekkie wiosenne danie, pełne smaków i aromatów, łatwe w przygotowaniu bez zbędnego kombinowania. Można je podać na rodzinny obiad i kolację lub w trakcie przyjęcia dla znajomych w ogrodzie. Temperatury na zewnątrz coraz wyższe więc okazji do spotkań w plenerze będzie coraz więcej ;).

Chude polędwiczki upieczone w sakiewkach z szynki 
na liściach świeżego czosnku niedźwiedziego, który jest dostępny tylko wiosną. Na stanowiskach naturalnych pod ścisłą ochroną ale do kupienia w sklepach ogrodniczych. Polecam także domową uprawę w ogródku lub na tarasie, naprawdę warto. 

Polędwiczki podałam z chrupiącą sałatką z zielonych warzyw i sosu pistacjowego ale może być każda inna w wiosennym wydaniu.


   

4/11/2015

Wiosenna zapiekanka kiełbaski z ziemniakami i cukinią

Wiosenna zapiekanka kiełbaski z ziemniakami i cukinią
Zapiekanka ziemniaczana z kolorową cukinią i frankfurterkami wołowymi. Szybka, smaczna i tania porcja obiadowa lub kolacja, podana z sałatką z gotowanych rzodkiewek i szczypiorku.  
Ziemniaki mają dużo witaminy C (nawet więcej od jabłek), więc warto o nich pamiętać wiosną.






4/10/2015

Kiszone cytryny, moje ulubione

Kiszone cytryny, moje ulubione
Jeden z lepszych dodatków do potraw. Przygotowuje się je w ciągu 10 minut, po 4 tygodniach można już je konsumować, a efektem swojej pracy cieszyć się przez kolejne 2 lata, bo tyle mogą stać w lodówce. 

Te dwa lata przechowywania są oczywiście tylko w teorii :). Cytryny znajdziecie w potrawach kuchni arabskiej i indyjskiej, dodane do polskiego gulaszu też mogą sprawić cuda. Pasują do wszelkiego rodzaju mięs, sosów, a nawet drinków (zwłaszcza krwawej Mary). Już niewielki kawałek ukiszonej cytryny może nadać nowy wymiar przygotowywanej potrawie, więc łatwo się w nich zakochać ;), i po miesiącu kisić już kolejną porcję. 

Możecie poeksperymentować z dodatkiem różnych ziół lub przypraw i opracować własną mieszankę do kiszenia. Ja do tej kiszonki dodałam kawałek kory cynamonu.


4/09/2015

Babka jaglana pachnąca lukrecją i fiołkami

Babka jaglana pachnąca lukrecją i fiołkami
Babki to takie wdzięczne i smaczne ciasta, więc nie ma się co ograniczać z ich wypiekiem tylko do świąt. Tym bardziej, że rozkwitająca przyroda dostarcza nam co raz ciekawszych elementów do ich dekoracji. 
Dziś tradycyjna babka w wersji bezglutenowej, pachnąca lukrecją i fiołkami.


4/09/2015

Gotowane rzodkiewki

Gotowane rzodkiewki
Gotowane, a właściwie blanszowane rzodkiewki, są łagodniejsze od świeżych. Z dodatkiem soli morskiej, szczypiorku i kilku kropli soku z cytryny mogą być smacznym dodatkiem do innych potraw, zwłaszcza wszelkiego rodzaju zapiekanek ziemniaczanych.


4/08/2015

Wątróbka drobiowa z jarmużem w sosie malinowym

Wątróbka drobiowa z jarmużem w sosie malinowym
Proste wiosenne danie w intensywnych kolorach. Słodycz malin, maślana wątróbka i żywo zielony jarmuż. W zależności od wielkości porcji i dodatków może być przekąską, daniem obiadowym lub kolacją. Do przygotowania w 15 minut.


4/07/2015

Gravlax z łososia w kwasie z buraka

Gravlax z łososia w kwasie z buraka
Marynowany łosoś w wiosennej odsłonie, przepyszny! Może być ciekawą odmianą po świątecznym menu, zwłaszcza tam gdzie serwowano ciężkie, tłuste i sycące dania, zamieniające się wałeczki niechcianego tłuszczu ;)



4/06/2015

Kandyzowane fiołki

Kandyzowane fiołki
Urocza wiosenna dekoracja do ciast i deserów. Nic tak nie cieszy jak dekoracje własnoręcznie przygotowana, co prawda fiołki wymagają trochę pracy, ale możecie zaprosić do pomocy dzieci i innych członków rodziny, i zrobić z tego świetną zabawę. 
Naprawdę warto :) Kilka uroczych kwiatuszków może zmienić zwykły deser w bardzo eleganckie danie. 




4/03/2015

Krem z batatów i topinamburu w stylu tajskim

Krem z batatów i topinamburu w stylu tajskim
Zupa inspirowana kuchnią tajską: prosta i szybka w przygotowaniu, aromatyczna i bardzo smaczna. Nie będzie też problemów z przygotowaniem potrzebnych składników. 




4/02/2015

Mazurek dla początkujących

Mazurek dla początkujących
Mazurek wielkanocny można bardzo szybko przygotować i nie trzeba do tego jakichś specjalnych umiejętności cukierniczych. Poza tym, jest wiele sposobów na uproszczenie przygotowań więc warto zadbać żeby pojawił się na świątecznym stole :).

Mazurek w skrócie to spód, nadzienie i dekoracja. Spód może być z ciasta kruchego, drożdżowego itp.. Jeśli nie macie piekarnika możecie go przygotować mieląc w malakserze pokruszone ciastka z masłem (ok. 150 g ciastek/30 g masła), "mokry piasek" rozsypać w formie i ubić dnem kubka lub szklanki. Po 30 minutach w lodówce będzie gotowy do pokrycia wybraną masą lub masami, ale mazurek na tym spodzie trzeba przechowywać w lodówce. 

Jeśli chodzi o dekorowanie ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia. Poza bakaliami, kandyzowanymi owocami, ziarnami, czekoladą, ozdobami cukierniczymi, okruchami ciastek i bezów ciekawą dekoracją są kwiaty.
O kwiatach jadalnych napiszę więcej w innym poście, jednak chciałabym zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie kwiaty nadają się do dekorowania jedzenia, mimo tego, że są uważane za jadalne.

Kwiaty sprzedawane w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych (np. róże, fiołki, bratki, stokrotki...), przeznaczone do dekoracji frorystycznych, są uprawiane z użyciem nawozów i środków chemicznych ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla człowieka po zjedzeniu. Możemy używać kwiatów zebranych na terenach czystych ekologicznie (w lesie, na łące), uprawianych we własnym ogródku przy użyciu bio nawozów oraz kupionych w sklepach sprzedających mikro zioła i kwiaty do celów spożywczych.

Masa, tak jak dekoracja może mieć wiele twarzy. W tym przepisie biała czekolada z serkiem mascarpone. 
Jak ktoś lubi dużo słodyczy może spód posmarować ulubioną konfiturą i dopiero na nią wylać masę czekoladowo-serową.



4/01/2015

Weekendowe śniadanie - nadziane i zapiekane bułeczki

Weekendowe śniadanie - nadziane i zapiekane bułeczki
Kiedy znudzą się wam jajka, żurki i biała kiełbasa ;) możecie przygotować na śniadanie pyszne bułeczki pełne smaku i aromatu, wykorzystując świąteczne wędliny.



Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger