6/09/2015

Akacjówka, nalewka na płatkach akacji

Nalewkę na płatkach akacji można przygotować w wersji wytrawnej lub słodkiej, a dodając odpowiednią ilość wody dostosować zawartość alkoholu do własnych potrzeb :). Ubiegłoroczna nalewka akacjowa nie przetrwała zimy, nim się spostrzegliśmy butelki wypełniła przygnębiająca pustka, więc nie mogę Wam pokazać jak nalewka się prezentuje po roku "leżakowania". Obiecuję uzupełniać post w miarę tworzenia dokumentacji zdjęciowej :). Akacjówkę można spożywa już po czterech miesiącach od zerwania kwiatów bez dodatkowego okresu leżakowania, co bez wątpienia w znacznym stopniu przyczynia się do skrócenia czasu jej pobytu w naszej spiżarni ;).

Po zlaniu nalewki macerowane płatki można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku i wykorzystać je np. do ciast, deserów lub sosów.

Nalewkę akacjową warto przygotować ze względu na walory smakowe i właściwości zdrowotne, o których już pisałam przy okazji serowych chmurek z akacją.      

Składniki:
  • 300 g płatków akacji (tylko białe płatki),
  • 1000 ml spirytusu 95%,
  • 500 ml wody,
  • 100-600 g cukru trzcinowego lub białego,
  • laska wanilii.
Przygotowanie:
Połowę wody zagotować, wystudzić. Płatki akacji i wanilię przekrojoną na pół wsypać do słoja, zalać spirytusem oraz wodą i odstawić na miesiąc, codziennie potrząsając słojem.
Po miesiącu zlać nalewkę, zagotować pozostałe 250 ml wody z cukrem i ostudzić. Zimny syrop cukrowy dodać do nalewki, szczelnie zamknąć, wymieszać zawartość potrząsając słojem.
Odstawić na 3 miesiące. Macerowane płatki przechowywać szczelnie zamknięte.


Po tym czasie zlać nalewkę, przefiltrować, rozlać do butelek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger