5/11/2015

Wiosenna kalafiorowa z pokrzywą

Pokrzywa zwana zielonym złotem jest zarazem warzywem, ziołem, chwastem, kosmetykiem oraz ekologicznym środkiem do nawożenia i ochrony roślin. Właściwości parzące traci podczas suszenia i gotowania, wystarczy listki wysypać na sito i przelać wrzątkiem.

Warto ją polubić bo jest wyjątkowa... i bezpłatna :). Zawiera duże ilości żelaza i chlorofilu, witaminy B, C, K i karoten. Sok z liści pokrzywy oczyszcza organizm, działa krwiotwórczo, przeciwwirusowo, moczopędnie, wzmacnia organizm i obniża poziom cukru we krwi. Dodawany do wiosennych koktajli jest znakomitym detoksem.

Najsmaczniejsze są młode listki zbierane na początku wiosny z górnej części rośliny (od maja do czerwca, 4-5 listków do 1/3 rośliny)Można je dodawać do zup, past, pesto, sałatek, farszów itd. Wart też zbierać nasiona, a zimą wysiewać na kiełki zapewniając sobie źródło zdrowia. 

Coraz częściej jest doceniana przez szefów kuchni i trafia do sezonowego menu w restauracjach. Podróżując po Roztoczu wstąpcie na tradycyjną zupę pokrzywową do Zagrody Guciów, gdzie znajdziecie prostą wiejską kuchnię wzorowaną na potrawach gotowanych przez tamtejsze prababki.

Dziś polecam smaczną i zdrową zupę krem z młodego kalafiora podaną z blanszowanymi listkami pokrzywy. Będziecie zachwyceni :)
W wersji wegańskiej do gotowania używamy bulionu warzywnego, serek zamieniamy na mleko kokosowe lub inne roślinne i rezygnujemy z anchois.





Czas przygotowania: 25 minut

Składniki:
  • 1-1,5 l domowego bulionu,
  • 1/2 młodego kalafiora,
  • 2-3 młode ziemniaki,
  • 2 łodygi selera naciowego,
  • 2 garście listków pokrzywy,
  • 1 chili (opcjonalnie),
  • 125 g serka Arla Apetina Pesto i rukola lub 200 ml śmietany 30%,
  • sól i biały pieprz do smaku
  • 5 filecików anchois (opcjonalnie).
Przygotowanie:
  1. Warzywa umyć, pokroić na małe kawałki, ziemniaki w drobna kostkę. Zalać bulionem, dodać fileciki anchois, ugotować do miękkości (ok. 10 minut).
  2. Dodać serek z ziołami lub śmietanę, zmiksować, doprawić do smaku solą i pieprzem.
  3. Listki pokrzywy przelać wrzątkiem na sicie, przełożyć do lodowatej wody, odsączyć na sicie lub odcisnąć z wody, poszatkować w cienkie paski.
  4. Do gorącej zupy dodać pokrzywę, wymieszać, podać z plastrami chili.
Zupę można przybrać chipsami z pokrzywy (przepis).



 Tkaniny lniane Kardelen by Mira design.

5 komentarzy:

  1. Jakoś nie mogę się zabrać do tej pokrzywy, a myślę o niej od dłuższego czasu :) Jaką porcję przygotować na początek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :D nie Ty pierwszy.
      Najprościej: koszyczek (nie foliową torebkę) i grube rękawiczki zabierasz na spacer po lesie lub innych terenach czystych ekologicznie. Pokrzywa to "królowa cienia" więc w takich miejscach najłatwiej się na nią natknąć. Wystarczy zerwać 20 górnych części rośliny, w domu oberwać listki, umyć, przełożyć na sito i przelać wrzątkiem, przełożyć do lodowatej wody, odcisnąć z nadmiaru wody. Tak przygotowaną pokrzywę można przechowywać w lodówce do kilku dni, i codziennie dodawać porcję do przygotowywanych potraw, koktajli itp. Pokrzywa jest ogólnie dostępna, więc nie ma co robić większych zapasów :).

      UWAGA, jeśli uprawiacie w domu zioła lub kwiaty możecie resztki pokrzywy zalać wodą i odstawić na noc, a rana podlać swoje roślinki taką ekologiczną odżywką.

      Usuń
  2. Kinga i tak smakuje :), bomba witaminowa za grosze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy pokrzywę już przetworzoną można gdzieś kupić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pokrzywa jest powszechnie znana ze swych właściwości zdrowotnych :) Można ją kupić w postaci suszonych herbatek, soku, wyciągów... jednak najwięcej właściwości odżywczych będzie miała ta świeżo zebrana i krótko przechowywana.

      Usuń

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger