10/31/2014

Kaszotto z grzybami i dynią

Kaszotto z grzybami i dynią

Kaszotto z grzybami i dynią, prosta jesienna, rozgrzewająca potrawa. Znakomite jako samodzielne danie lub dodatek do innych potraw (np. pieczonych mięs). Sposób przygotowania jest taki sam jak risotto, a zamiast ryżu nasz poczciwy pęczak.




10/30/2014

Mus z czekolady

Mus z czekolady

Kolejny prosty deser z czekolady. Niewiele pracy a efekt znakomity :). "Kropelka" brandy podkręca deser, ale nie jest to konieczny dodatek. Mus można przygotować czekolady gorzkiej, mlecznej lub białej. 




10/29/2014

Warsztaty z Grzegorzem Łapanowskim

Warsztaty z Grzegorzem Łapanowskim
Jesienne warsztaty z Grzegorzem Łapanowskim w Akademii Kulinarnej Whirlpool. Bardzo inspirujące, oparte na kalendarzu sezonowości. Było kolorowo, aromatycznie i bardzo fachowo… trochę rozrywkowo :)Polskie smaki i smaczki, techniki i triki kuchenne.
Po warsztatowe inspiracje niebawem na blogu :) . 



10/29/2014

Kibbeh po polsku

Kibbeh po polsku

Kuchnia libańska to bogactwo kolorów, smaków i zapachów z domieszką kuchni francuskiej i tureckiej. Królują w niej mezze, tak jak w innych krajach śródziemnomorskich, małe przystawki. Prawdziwy libański posiłek to zestaw ok. 30 przystawek (na ciepło i zimno), podanych jednocześnie.

Kibbeh to danie narodowe Libańczyków, bardziej rozwinięta wersja naszego mielonego, tradycyjnie przygotowywane z mięsa wołowego lub jagnięciny z dodatkiem ryżu, smażone w głębokim tłuszczu.


Kibbeh po polsku to mięso mielone wieprzowo-wołowe, makaron 5 jajeczny w kształcie ryżu, aromatyczne przyprawy, świeża mięta i natka pietruszki oraz orzeszki piniowe lub słonecznik do pikantnego farszu. Zamiast smażenia krótkie pieczenie w piekarniku. Świetnie smakuje z sosami na bazie gęstego jogurtu. Prosta i aromatyczna potrawa, która z powodzeniem zastąpi mielonego.  


10/29/2014

Konfitura figowa z czerwoną cebulą, kasztanami i suszoną śliwką

Konfitura figowa z czerwoną cebulą, kasztanami i suszoną śliwką

Wykwintny dodatek, zwłaszcza do pieczonych mięs i serów.
W jej towarzystwie rewelacyjnie zaprezentuje się zarówno gęsina na św. Marcina jak i pieczona kaczka na świątecznym stole.



10/28/2014

Krem z białych warzyw z pesto i rukolą

Krem z białych warzyw z pesto i rukolą

Jesienna zupa z białych warzyw z kremowym serkiem o smaku rukoli i pesto. Doprawiona gałką muszkatołową i białym pieprzem.
Świetnie smakuje na ciepło z paluchem grissini owiniętym szynką prosciutto.






10/27/2014

Gruszki winno-korzenne w sosie czekoladowym

Gruszki winno-korzenne w sosie czekoladowym

Prosty i wykwintny deser z gruszek gotowanych w winie i przyprawach korzennych. W wersji bezalkoholowej zamiast wina można dodać sok z pomarańczy, syrop z kwiatów czarnego bzu lub dowolny, jasny syropu smakowy (np. agrestowy).
Ugotowane gruszki polać kilkoma warstwami lekko wystudzonego ciemnego sosu czekoladowego. Warstwy wylane w odstępach minutowych dekoracyjnie zastygną na gruszkach.  





10/26/2014

Jesienny schab w warzywach z chrustem z wędzonego boczku

Jesienny schab w warzywach z chrustem z wędzonego boczku
Już kilka tysięcy lat temu chińscy uczeni odkryli jak ważną rolę dla naszego zdrowia i równowagi psychicznej ma odpowiednia dieta, tworząc teorię żywieniową, znaną jako kuchnia pięciu przemian lub pięciu elementów. Jak się okazuje, jej podstawowe zasady są ponadczasowe i wykorzystywane przez dietetyków i szefów kuchni na całym Świecie. 

Jednym z jej podstawowych założeń jest przygotowywanie potraw z produktów wysokiej jakości, jak najmniej przetworzonych. Pomijając oczywiste względy zdrowotne, dobre produkty to po prostu dobre i smaczne potrawy.
Innym ważnym wyznacznikiem zdrowej diety jest pora roku i region. Oznacza to, że do przygotowywania potraw powinny być wykorzystywane przede wszystkim sezonowe produkty (owoce, warzywa), zaspakajające potrzeby organizmu w określonej porze roku i strefie klimatycznej. Wybierając produkty do gotowania nie trzeba być żywieniowym ekspertem, czasami wystarczy posłuchać własnego ciała i pójść za instynktem. Latem poszukuje lekkiego, odświeżającego jedzenia, napoi i produktów chłodzących. Jesienią i zimą pcha nas w kierunku mięsa, kasz oraz warzyw o długim okresie wegetacji, czyli produktów wolniej trawionych i podnoszących temperaturę ciała. Jak dodamy do tego trochę korzennych przypraw i pikantnych dodatków możemy ciepło myśleć o nadchodzących chłodach.
„Jedzenie jest lekarstwem, a lek pożywieniem” głosi stare chińskie przysłowie i zwraca uwagę na to, że prawidłowa dieta pozwoli nam zachować lub odzyskać zdrowi.

Jesienny schab w warzywach z chrustem z wędzonego boczku jest przygotowany z mięsa wieprzowego oznaczonego znakiem QAFP, będącego gwarancją wysokiej jakości, oraz z warzyw królujących jesienią – dyni, papryki i jarmużu. Dla uzyskania ciekawszego efektu warzywa zostały przygotowane różnymi technikami, dając zróżnicowaną fakturę składników i dużą przyjemność jedzenia. 
Soczysty schab aromatyzowany przyprawami korzennymi i rozmarynem opływa w pikantnym, kremowym sosie z pieczonej dyni Hokkaido, z dodatkiem chrupiących warzyw, dyni i papryki, pociętych w kostkę i podsmażonych z dodatkiem wina. Soczyście pomarańczowy sos ożywiają kawałki zielonego jarmużu. 
Potrawa zostało wykończone wysmażonym boczkiem, chrupiącym w ustach i przyjemnie łechcącym powonienie aromatem wędzonki oraz zadziornymi płatki suszonej papryczki.
Choć lista składników wydaje się dość długa przygotowanie tej potrawy jest banalnie proste.

Danie może być serwowane jako szybka przekąska lub danie obiadowe z dowolnymi dodatkami, choć najbardziej odpowiednie będą tu kasze i brązowy ryż, lub na szybko wiejski chleb na zakwasie. 





10/26/2014

Sos czekoladowy

Sos czekoladowy

Sos czekoladowy, znakomity dodatek do deserów, owoców, sałatek owocowych lub jako polewa do ciasta. Podstawowa wersja to czekolada, śmietana i miód. Można go przygotować z każdego rodzaju czekolady i aromatyzować innymi dodatkami: przyprawami, ziołami, alkoholem, syropami smakowymi, pikantną papryczką, skórkami cytrusów itp.






10/25/2014

Zielona zupa z pieczoną gęsią

Zielona zupa z pieczoną gęsią

Dziś dzień makaronu więc nawiążę do tematu, choć na dobry makaron zawsze jest odpowiednia pora :).
Szybka, pyszna zupa z pieczoną gęsią. Całą gęś można upiec na obiad a zupę przygotować z tego, co nam zostanie z wielkiego ptaka.  



10/24/2014

Mule w sosie cydrowo-cytrynowym z masłem ziołowym i pikantną konfiturą

Mule w sosie cydrowo-cytrynowym z masłem ziołowym i pikantną konfiturą
Mule! Co kraj to obyczaj i różne sposoby ich podawania. Pyszna potrawa, białko w czystej postaci, uważane za afrodyzjak :).
Jedno opakowanie muli, 15 minut pracy i możemy się delektować światową kuchnią we własnym domu. 

Trzy najbardziej popularne sosy do muli to winny, pomidorowy i serowy. Uczestnicząc w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez wietnamskich szefów kuchni w Hanoi gotowałam mule z azjatyckimi ziołami i winem śliwkowym. Polska "jabłkiem stoi", wiec moja wersja sosu to niezwykle ciekawe połączenie Cydru Lubelskiego z sokiem z cytryny, domowym masłem ziołowym, pikantną konfiturą z papryki (można zastąpić posiekaną chili), dużą ilością natki pietruszki razem z łodyżkami i grubo mielony świeży pieprz.

Zachowując podstawowe zasady gotowania muli, potrawa zawsze się uda. Po pierwsze świeże mule! Jeśli przed gotowaniem jakieś muszle są otwarte i mimo postukania nimi o blat lub deskę nie chcą się zamknąć - wyrzucić, są zepsute. Jeśli po ugotowaniu jakieś muszlę się nie otworzyły - wyrzucić, są zepsute. Po drugie: czas gotowania to kilka minut, przegotowane mule są nadal jadalne ale mało smaczne. 



10/23/2014

Rozgrzewająca zupa z cukinii i listków brukselki

Rozgrzewająca zupa z cukinii i listków brukselki
Bardzo kapuściany smak i zapach brukselki i duża niechęć do jej jedzenia, wiecie o czym mówimy? :)

Bardzo długo nie mogliśmy się przekonać do tego uroczego, miniaturowego warzywka z tak intensywnym i mało atrakcyjnym, jak dla nas zapachem i smakiem. Jednak jest prosty sposób, żeby całkowicie odmienić brukselkę. Wystarczy spiczastym nożykiem wyciąć mały głąb, a do gotowania użyć tylko listków. 

Sprawdźcie to koniecznie, bo szkoda rezygnować z tak ciekawego i wartościowego warzywka. Znajdziecie w niej trochę kapusty i trochę jarmużu. Kilka małych główek pokryje dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Zawiera również dużo beta-karotenu, przerobiony w organizmie na witaminę A dobroczynnie wpłynie na skórę, oczy, czy też wzrost dzieci. Brukselką w szczególności powinny zainteresować się panie. Zawarte w niej związki regulują poziom hormonów, działając antyrakowo, a przeciwutleniacze pozwalają zaliczyć ją do tzw. warzyw młodości. Niezależnie od płci, warzywko wskazane przy dietach odchudzających :).




10/23/2014

Tarte z portobbello i borowikami w sosie z gorgonzoli

Tarte z portobbello i borowikami w sosie z gorgonzoli

Oszalejecie na punkcie tego zestawu. Tarte kluseczki jak u babci, aromatyczne borowiki, brązowe pieczarki portobello o smaku pieczonego mięsa, kremowa gorgonzola ze śmietaną i aromatyczna macierzanka (zapach bardziej intensywny od tymianku), idealnie pasująca do grzybów i sera. Jeśli szukacie prostych i zarazem wyjątkowych potraw, ta bez wątpienia powinna trafić na Waszą listę przebojów kuchennych. Użyte składniki są dostępne przez cały rok, więc możecie się cieszy niezwykłymi smakami niezależnie od pory roku.

Tarte możecie podać na talerzu, w kubku, miseczce... lub w warzywach (dynia, cukinia, kabaczek, papryka, pomidor, patison, cebula itp.). Warzywne naczynka możecie zapiekać lub blanszować (tak jak w moim przepisie). Jeśli do blanszowania dodacie trochę cukru warzywa zachowają swój intensywny kolor i choć będą podgotowane, nadal będą wyglądały na świeżo zerwane z krzaczka.




10/22/2014

Chrupiące skórki ziemniaków z prosciutto i wędzonym pstrągiem

Chrupiące skórki ziemniaków z prosciutto i wędzonym pstrągiem
Czasami z kilku prostych składników można wyczarować wyjątkowo smaczne i aromatyczne potrawy. 

Wędzony pstrąg otulony wykwintnym kremowym serkiem o smaku grillowanej papryki i oliwek, chrust z długo dojrzewającej włoskiej szynki, świeże warzywa duszone na maśle i pikantny czerwony pieprz. To wszystko w chrupiącej foremce, którą można wziąć dłonią i schrupać w kliku kęsach. Gorące skórki można napełnić farszem i od razu podać lub zapiec na złoto przez ok. 5 minut. Serek jest naprawdę wyjątkowy. Wprowadza hiszpańskie nuty smakowe, a wymieszany z jogurtem nie rozpływa się w trakcie zapiekania.  



10/22/2014

Apetyczne babeczki z kremem dyniowym i prażonym makiem

Apetyczne babeczki z kremem dyniowym i prażonym makiem
Deser w klimacie Halloween, ale sprawdzi się też przy innych okazjach.
Pyszny krem dyniowy z naturalnym serkiem ciekawie łączy się z chrupiącym makiem.W wersji dla dorosłych można dodać likier Baileys o smaku karmelu zamiast syropu karmelowego.




10/21/2014

Śródziemnomorska sałatka makaronowa z kurczakiem i duszonymi warzywami

Śródziemnomorska sałatka makaronowa z kurczakiem i duszonymi warzywami
Kolejna szybka sałatka makaronowa z sezonowymi warzywami typu "to co mamy w lodówce". U mnie znalazła się dynia, niepodzielnie królująca każdej jesieni, czerwona papryka, szalotka i czosnek. Dodatkowo 2 liście jarmużu (zielonego i fioletowego) i świeże zioła, które wygrzewają się w ostatnich promieniach słońca w doniczkach na tarasie. 

Jarmuż to bardzo ciekawe warzywo, poza właściwościami zdrowotnymi może pełnić funkcję dekoracyjną. Piękne, pokarbowane mięsiste liści, zielone lub fioletowe, długo mogą zdobić taras, nic sobie nie robiąc z niskich temperatur i dostarczając nam świeżej zieleniny do kuchni. Kolejne warzywo, które polecam do miejskiej ekologicznej uprawy na balkonie lub na większych połaciach ziemi :).  

Bazą sałatki jest dobry makaron 5-jajeczny, w mojej wersji ze smażonym kurczakiem, który równie dobrze można zastąpić innymi dodatkami (krewetki, łosoś, szynka długo dojrzewająca, sery pleśniowe, feta, smażone tofu itp.).  




10/21/2014

Polska sałatka z wędzonym pstrągiem i pesto dyniowo-nasturcjowym

Polska sałatka z wędzonym pstrągiem i pesto dyniowo-nasturcjowym
Szybka i prosta, pyszna sałatka makaronowa z wędzonym pstrągiem. Maślane warzywa sezonowe krótko duszone, urocze mini kokardki, otulone wyjątkowym pesto dyniowo-nasturcjowym i chrupiące orzechy laskowe. Polecam!

Jeśli dysponujecie kawałkiem ziemi (np. w doniczce na tarasie lub balkonie) koniecznie zaplanujcie na przyszły rok wysiew nasturcji. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych (gł.podlewanie), kwitnie do przymrozków i do zimy macie własną, ekologiczną zieleninę, w smaku przypominającą rukolę. Jadalne są wszystkie części rośliny, dodatkowo zielone nasiona można przerobić na kapary. 


10/20/2014

Kasza manna z dynią, agrestem i kiwi

Kasza manna z dynią, agrestem i kiwi

Dzieci uwielbiają takie śniadanko, które bardziej przypomina deser niż bliżej nie określoną zupę mleczną. Jest chętnie zjadane i w prosty sposób można przemycić porcję witamin. Wersja błyskawiczna.




10/19/2014

Wyrolowane smaczki - ciasto francuskie nadziewane warzywami i szynką Serrano

Wyrolowane smaczki - ciasto francuskie nadziewane warzywami i szynką Serrano
Wykwintna potrawa, prosta w wykonaniu, znakomita jako samodzielna przekąska lub dodatek do innych dań (zup, sałatek). Kremowy serek Arla Apetina Czosnek i Zioła podkręca śródziemnomorski charakter potrawy. 
Wystarczy opakowanie ciasta francuskiego w zamrażalniku, serek Arla Apetina Czosnek i Zioła, kilka plastrów szynki długo dojrzewającej i bakłażan lub cukinia w lodówce, a już nigdy nie zaskoczą Was niespodziewani goście :).




10/18/2014

Racuszki INDIA z passatą z pieczonych pomidorów i papryki

Racuszki INDIA z passatą z pieczonych pomidorów i papryki
Potrawa znakomita na obiad, kolację, lub przekąskę. Indyjskie racuszki w esencjonalnym sosie z pieczonych warzy, najlepszych jesienią.




10/17/2014

PANIR, domowy ser indyjski

PANIR, domowy ser indyjski

Ser panir, co w Indiach oznacza ser przygotowany w domu, faktycznie można łatwo przygotować w warunkach domowych. Potrzebujemy dwa podstawowe składniki, tłuste mleko (nie UHT ! ) i sok z cytryny (ok. 2 łyżki soku na szkl. mleka). Można go używać do kanapek, sosów, sałatek, piec, grillować, używać zamiast fety i halloumi.

Przepis pochodzi z warsztatów kulinarnych Kuchnia Indyjska, prowadzonych przez Piotra Henschke, w których miałam ogromną przyjemność uczestniczyć. Przepis znajdziecie również w bardzo ciekawej książce, poświęconej kuchni wegetariańskiej „W malinowym chruśniaku”, napisanej oczywiści przez Piotra :)




10/17/2014

Tarninówka, nalewka z tarniny ze śliwką i goździkiem

Tarninówka, nalewka z tarniny ze śliwką i goździkiem
Kolejna nalewka z cyklu "Owoce Leśne". Tarki (owoce tarniny) wciąż są na gałązkach, można zebrać, dodać kilka składników i już za pół roku cieszyć się nalewką :)))

Nalewki z tarniny można robić na owocach wydrylowanych (wymaga to trochę dłubania), lub zalać alkoholem całe owoce razem z pestką.
Z uwagi kwas pruski, który wydziela się z pestek (tak jak u wiśni, śliwek czy moreli) tak przygotowaną nalewkę powinno się zlać znad owoców max. po miesiącu. 




10/16/2014

Konfitura z zielonych pomidorów

Konfitura z zielonych pomidorów
Zimno, coraz zimniej. W doniczkach na tarasie zostały zielone pomidorki, które już nie dojrzeją. Zainspirowana kilka lat temu przez Fannie Flagg wędruje do ogródka. Czas na smażone zielone pomidory... i pyszną konfiturę. Konfitura bardzo oryginalna i pyszna. Znakomita do kanapek, tostów, serów i deserów.  



10/15/2014

Łowickie gruszki z owczym serem i gryczanym popcornem

Łowickie gruszki z owczym serem i gryczanym popcornem
Szybkie śniadanko, festiwal smaków i faktur. 
Soczysta gruszka karmelizowana w słodko-kwaśnym sosie malinowym, kremowy i słony ser owczy, rewelacyjny popcorn z kaszy gryczanej i pikantny, czerwony pieprz.

Pełny zestaw śniadaniowy: witaminy, nabiał, zdrowe, rozgrzewające węglowodany. Idealny zestaw na jesienne chłody.
Koniecznie spróbujcie popcornu, znakomity sposób na szybką kaszę gryczaną bez długiego gotowania.


10/15/2014

Konfitury z dzikiej róży i głogu z kokosową nutką

Konfitury z dzikiej róży i głogu z kokosową nutką
Wyjątkowe, smaczne i zdrowa, z dużą zawartością łatwo przyswajalnej witaminy C. Konfitury mają głęboki, czerwono-brązowy kolor i zwartą konsystencję, nie trzeba stosować żadnych środków żelujących. Owoce po rozgotowaniu można przetrzeć przez sito. Uzyskamy wówczas  aksamitną konsystencję, ale jednocześnie pozbędziemy się dużej ilości cennych składników zawartych w skórkach, więc coś za coś.

Jedyny mankament tych konfitur to przygotowania, a dokładniej usuwanie pestek. Zajęcie dla osób obdarzonych anielską cierpliwością lub człowiekiem do czarnej roboty.



10/14/2014

Cantucci z żurawiną

Cantucci z żurawiną
Typowo włoskie, kruche ciasteczka z Toskanii. Dwukrotnie pieczone najczęściej z dodatkiem migdałów, cytryny lub pomarańczy. Znakomite do porannej kawy, zwłaszcza podanej do łóżka :) lub do słodkiego wina marsala.

Zamiast migdałów prozdrowotna żurawina.




10/13/2014

SuperFood na śniadanie: sałatka z wodorostów i ogórka w rabarbarowym dresingu

SuperFood na śniadanie: sałatka z wodorostów i ogórka w rabarbarowym dresingu

Wodorosty, czyli warzywa morskie (glony, algi) od dawna wykorzystywane są jako pokarm. W kulturze azjatyckiej, używane także jako lekarstwo, jadane od rana do wieczora. Zmniejszają ryzyko chorób serca i cukrzycy, zwiększają metabolizm, zwalczają nowotwory, redukują stres i dodają energii.
Na szczególną uwagę zasługują glony WAKAME, które szybko miękną i w ekspresowym tempie możemy wyczarować z nich pyszne zupy i surówki, nawet wówczas, gdy w lodówce mamy tylko światło. Na przygotowanie pysznego, pożywnego śniadania lub szybkiej przekąski potrzebujemy chwilę, wystarczy suche płatki namoczyć w zimnej wodzie na 5 minut. Wakame znakomicie łączy się z ogórkiem i słodko-kwaśnymi dresingami, a zamiast budować smak sosu z cukrem można użyć dżemu Łowicz o smaku rabarbarowym.

Sałatka z wodorostów i ogórka z rabarbarowym dresingiem w połączeniu z olejem sezamowym, dla mnie genialna kombinacja. Z powodzeniem zastąpi śniadaniowe koktajle i można ją zapakować do szkoły lub pracy :). Jeśli ktoś nie wyobraża sobie śniadania bez węglowodanów może ją podać z porcją ryżu, chrupiącą grzanką lub paluszkami grissini itp.



10/13/2014

Marmolada śliwkowa z czarnym bzem i miętą

Marmolada śliwkowa z czarnym bzem i miętą
Marmolada śliwkowa odświeżona zapachem mięty i sokiem z czarnego bzu, niskocukrowa. Ciekawa alternatywa do ciężkich konfitur wysoko słodzonych i długo smażonych. Sezon śliwkowy w pełni, koniecznie zróbcie kilka słoiczków :) 




10/12/2014

Polędwiczka w sosie z rokitnika z surową cukinią i jabłkiem

Polędwiczka w sosie z rokitnika z surową cukinią i jabłkiem
Prosta i wyjątkowa potrawa, nie tylko na niedzielny obiad :). Syrop z kwiatów czarnego bzu nadaje potrawom wyjątkowy aromat, idealnie łącząc się z wysokogatunkowym polskim mięsem a sos z rokitnika nadaje całemu daniu wyjątkowej zadziorności. 
Jeśli w okolicy nie znajdziecie owoców rokitnika możecie przygotować sos na bazie gotowej konfitury. Podobnie z syropem i nalewką z kwiatów czarnego bzu, które się sporządza samodzielnie tylko na przełomie czerwca i lipca.




10/11/2014

Marynowana cukinia z granatem i płatkami chili na carpaccio z mozzarelli

Marynowana cukinia z granatem i płatkami chili na carpaccio z mozzarelli
Zapowiada się ładny dzień, więc nie ma co siedzieć w kuchni. Zainspirowana warsztatami, prowadzonymi przez Grzegorza Łapanowskiego w Akademii Kulinarnej Whirlpool, na szybkie śniadanie prosta sałatka z surowej cukinii, mozzarelli i granatu ze świeżą bazylią :). Można podać z ulubionymi chrupiącymi dodatkami (grzanki, grissini, wasa...).


10/10/2014

Ocet Goji

Ocet Goji
Czy jagody goji są w ogóle zdrowe? Przed laty sprawdzał to Simon Parry, dziennikarz "South China Morning", próbując dotrzeć do źródła w Tybecie. Okazało się, że "czyste owoce z Tybetu" nie miały nic wspólnego z owocami goji, które były produkowane w Chinach. Jeśli mamy dostęp do czystych, ekologicznych owoców jedzmy goji na zdrowie :), a pewne źródło możemy sobie zorganizować sadząc krzaczek/krzaczki we własnym ogródku.

W moim rosną cztery, młode krzaczki więc nie ma co mówić o wielkich plonach :). Jagody nie dojrzewają jednocześnie, jedne są dojrzałe, inne jeszcze w fazie kwiatka. Zbierać trzeba na bieżąco. Pierwsza porcja 600 ml została przeznaczona na ocet domowy. To prosty sposób zachowania wielu cennych składników zawartych w owocach.





10/10/2014

Ocet z dzikiej róży i głogu

Ocet z dzikiej róży i głogu
Domowe octy powstałe w wyniku naturalnych procesów zawierają mikroelementy, witaminy, enzymy i aminokwasy. Są smaczną przyprawą a przyprawiane nimi sałatki i surówki mogą być doskonałym środkiem profilaktycznym lub wspomagającym np. w walce z przeziębieniem.
Z owoców dzikiej róży i głogu możemy wyczarować wyjątkową przyprawę w kolorze różowo-czerwonym. Takie wyjątkowe, własnoręcznie wykonane produkty sprawdzą się jako miłe upominki dla najbliższych przy różnych okazjach.
Dojrzałe owoce róży i głogu czekają na was w lesie i na łąkach a pogoda zachęca do spacerów więc do dzieła :)




10/09/2014

Polędwiczki panierowane w migdałach i słonych ciastkach owsianych

Polędwiczki panierowane w migdałach i słonych ciastkach owsianych
Lunch box do szkoły lub pracy. Polędwiczka wieprzowa panierowana w wytrawnych ciastkach owsianych i migdałach z frytkami z marchewki i selera. Pracy przy tym niewiele, wstawiamy do piekarnika i samo się piecze ;)
Można podawać na ciepło i na zimno.


10/09/2014

Żołądki kurczaka gotowane w pikantnym sosie pomidorowym

Żołądki kurczaka gotowane w pikantnym sosie pomidorowym
Papryczki chili, kolejne warzywka z doniczkowo-tarasowej uprawy doczekały się zbioru. Na jednej roślince dynda ponad 20 czerwonych i zielonych papryczek. Jak na jedną roślinkę to całkiem sporo, ale jak na całe opakowanie wysianych nasionek to dość mizernie :). Z kilku wyhodowanych sadzonek tylko jedna przetrwała dość trudne warunki doniczkowego poletka i osamotnienie z powodu wakacyjnych wyjazdów. Czerwone sopelki zdobiły taras i cieszyły oczy, ale temperatura zaczęła spadać, liście żółknąć i opadać, co oznaczało, że trzeba zmienić ich funkcję z dekoracyjnej na konsumpcyjną :). 

Pierwsze dwa czerwone sopelki trafiły do dania z kuchni portugalskiej. Żołądki kurczaka w pikantnym sosie pomidorowym to domowa, smaczna i prosta kuchnia. Moje żołądki są dość pikantne, jednak wystarczy zmniejszyć ilość papryczek, lub usunąć z nich nasiona i błony żeby złagodzić smak.  




C

10/08/2014

Rozgrzewająca arabeska, kawa z cynamonem, kardamonem i chili

Rozgrzewająca arabeska, kawa z cynamonem, kardamonem i chili
Jesień zagościła na dobre. Przecudne kolory, dojrzałe owoce i warzywa prosto z pola i sadu, zapach palonych ognisk... i niestety chłody. Coraz mniej słońca, temperatura spada, zaczynamy wyciągać koce i cieplejsze ubrania. Dla wszystkich zmarzluchów i lubiących orientalne smaki rozgrzewająca kawa z cynamonem, kardamonem i chili.



10/08/2014

Sałatka z marynowanej kalarepy z parmezanem

Sałatka z marynowanej kalarepy z parmezanem
Jestem zwolenniczką jadania surowych owoców i warzyw (z wyjątkiem tych nie jadalnych na surowo :)). Na surowo można zjeść np. młodą kalarepkę. To wyjątkowe warzywko. Ma dużo witamin i składników odżywczych. Jedna krzepka kalarepka pokryje dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Po zamarynowaniu na cienkich plastrach pojawiają się subtelne rysunki, takie mini obrazy, które  można wkomponować w zwykle sałatki.





10/07/2014

SuperFood - mus dyniowy z bakaliami i granatem

SuperFood - mus dyniowy z bakaliami i granatem
Kolejna szybka, zdrowa przekąska, która z powodzeniem zastąpi batoniki, pączki, chipsy i inne zapychacze, po które sięgamy, kiedy głód nas przyciśnie. 
Uwielbiam dynie i jak tylko pojawią się w sprzedaży zawsze mam w lodówce porcję pieczonego puree. Pieczenie wydobywa z dyni naturalną słodycz a przygotowanie dań (zupy, ciasta, desery, placuszki…) znacznie się skraca.  

Dynia, tak jak orzechy i winogrona, jest uważana za SuperFood, razem tworzą znakomite połączenie. 




10/07/2014

Nalewka z dzikiej róży i pigwy z nutą wanilii

Nalewka z dzikiej róży i pigwy z nutą wanilii
Różano-pigwowy smak trunku polubią nawet wybredni smakosze, a wyjątkowy aromat wypłynie z odkorkowanej karafki niczym dżinn z zaczarowanej lampy. Cierpki smak pigwy znakomicie wzbogaca niebiańską różę. Przyjemnie rozgrzeje w chłodne, jesienne i zimowe wieczory. Niestety, tak jak większość nalewek, nabiera walorów smakowych po dłuższym staniu w zacisznym kąciku (min. 3 m-ce). Osobiście preferuję trunki lekko słodzone, miłośnicy słodkich trunków powinni dodać więcej syropu z agawy lub miodu (nawet do 1 l na 2 kg owoców).  

Owoce dzikiej róży i pigwy zwierają duże ilości łatwo przyswajalnej witaminy C (kilkakrotnie skuteczniejszej od syntetycznej), dla tego powinny trafić do menu w okresie jesienno-zimowym. Skutecznie wzmacniają odporność organizmu i mobilizują układ odpornościowy do walki z przeziębieniami i grupą.

Owoce róży można zbierać od końca lipca. Przemrażanie owoców w zamrażarce lub zbiór po przymrozkach jest wskazane przy wyrobie konfitur (podnosi walory smakowe) i wina (przyśpiesza fermentację). Przy produkcji nalewek, octów smakowych lub suszu nie ma potrzeby mrożenia.




10/06/2014

Spaghetti z cukinii z sosem orzechowym

Spaghetti z cukinii z sosem orzechowym
Czas goni, śniadanie nie gotowe, co zabrać na przekąskę do pracy zamiast nudnych kanapek? 
Może ekspresowe spaghetti z surowej cukinii z sosem orzechowym lub pistacjowym. Pełne witamin i zdrowych tłuszczy oraz białka w formie sosu na bazie maturalnego jogurtu?
Pokrojenie cukinii w cienkie nitki przy pomocy specjalnej obieraczki zajmie niecałą minutę, tyle samo co zrobienie sosu przy pomocy blendera.

Cukinię można jeszcze w domu wymieszać z sosem, w przeciwieństwie do sałat surowej cukinii dobrze robi marynowanie, lub zabrać sos do pracy w oddzielnym pojemniku i wymieszać 15 minut przed jedzeniem. Jeśli mamy świeże zioła (np. tymianek, kolendrę, natkę pietruszki, miętę, oregano) można je posiekać i dodać 1 łyżkę do cukinii.  




10/06/2014

Naleśniki z rybami

Naleśniki z rybami
Danie dość popularne w Szwecji, zapewne z powodu nieograniczonego dostępu do świeżych ryb i banalnie prostego wykonania. 

Zapiekane klasyczne naleśniki z farszem rybnym, podawane z sosem jogurtowo-kopertkowym, filecikiem anchois i cząstkami limonki. Danie idealnie pasuje do piwa – trunku najczęściej pijanego przez Szwedów.




10/05/2014

Winogrona marynowane w papryce

Winogrona marynowane w papryce
Winogrona w papryce, marynata idealnie pasuje do pieczonych mięs i ryb, oraz sałatek z długo dojrzewających serów.
Gniazda nasienne z papryk najlepiej usuwać za pomocą łyżeczki do wycinania kulek z melona, a lekko miażdżąc przyprawy w moździerzu można wydobyć więcej olejków eterycznych, zwłaszcza z ziela angielskiego. 





10/04/2014

Serowe tartaletki z borówkami, karmelizowanymi figami i orzechami laskowymi

Serowe tartaletki z borówkami, karmelizowanymi figami i orzechami laskowymi
Urocze serowe tartaletki ze słodką figą i orzeszkiem laskowym, karmelizowanymi w miodzie wrzosowym i późne borówki amerykańskie.




10/04/2014

Kawa z gorzką czekoladą i słonym karmelem

Kawa z gorzką czekoladą i słonym karmelem
Małej kaloryczności nie będzie... ale czasami warto odpuścić :)

Słony karmel zagościł na dobre w mojej kuchni. Dziś gorzko-słono-słodka kawa. Proporcje składników można dostosować do własnych upodobań. 






10/03/2014

Konfitura z jarzębiny i jabłek z nutą limonki

Konfitura z jarzębiny i jabłek z nutą limonki
Krajowa egzotyka. Przerabiamy stare receptury i sięgamy po bezpłatne, dziko rosnące i zdrowe owoce, bez chemii, ulepszaczy i genetycznych modyfikacji. Oczywiście, mowa o tych zbieranych na czystych ekologicznie terenach, z dala o dróg szybkiego ruchu, zakładów przemysłowych itp.

W różnych źródłach kulinarnych można znaleźć informację, że jarzębinę (i wiele innych owoców dziko rosnących) powinno się zbierać po pierwszych przymrozkach. Mnie to nie przekonuje z kilku względów: receptury pochodzą z czasów, kiedy nie dysponowaliśmy zamrażarkami, dziś wystarczy oczyszczone owoce zamrozić na kilka dni; im późniejszy zbiór tym mniej sprzyjające warunki, deszcz, śnieg, mróz; im później tym coraz mniej owoców, i coraz więcej tych mało urodziwych.
Owoce można zbierać już od końca sierpnia, kiedy zrobią się czerwone (lub pomarańczowe, w zależności od odmiany) do późnej jesieni (po przymrozkach). A warto się nimi zainteresować, bo zawierają dużo składników odżywczych i witamin. Są wykorzystywane w przemyśle zielarskim i farmaceutycznym do produkcji preparatów leczniczych m.in. wzmacniających, stosowanych w profilaktyce przeciw przeziębieniom i grypie, przy zakażeniach bakteryjnych i po przebytych chorobach.

Konfitura z jarzębiny (Jarząba pospolitego), lekko cierpka, świetnie uzupełnia sery, wędliny i mięsa. Dodatek jabłek (1:4) podnosi słodycz konfitury przy zmniejszonej ilości cukru. Nie wymaga stosowania środków żelujących, gęstość regulujemy czasem duszenia. Można to sprawdzić na talerzyku schłodzonym w zamrażarce (łyżeczkę konfitur rozprowadzamy na talerzyku, jeśli się zetnie możemy wekować).


10/03/2014

Fusilli z białym sosem z boczniaków, z orzechami, aromatyzowane oliwą truflową

Fusilli z białym sosem z boczniaków, z orzechami, aromatyzowane oliwą truflową
Szybki lunch. Makaron z boczniakami o lekko orzechowym smaku, podkręcony orzechami włoskimi. Całość wykończona oliwą truflową, ale można też użyć innej, mniej intensywnej np. pieprzowej lub tymiankowej.



10/02/2014

Pieczone ziemniaki aromatyzowane czarną truflą i sezamem

Pieczone ziemniaki aromatyzowane czarną truflą i sezamem
Słońca coraz mniej, temperatura spada, a przed nami weekend. Może warto skorzystać z ostatnich pogodnych dni i zorganizować plenerowe spotkanie ze znajomymi. 
Na tę okoliczność polecam zwykłe pieczone ziemniaki w niezwykłym wydaniu. Nie wymagają wiele zachodu i funduszy, a Wy będziecie odpoczywać i dobrze się bawić, zamiast produkować czasochłonny catering.

Pieczone ziemniaki z sezamem aromatyzowane oliwą truflową sprawdzą się przy ognisku i na bardziej wytwornym party. Możecie przygotować wasze ulubione sosy, które podacie z ziemniakami, lub skrócić czas przygotować i skorzystać ze smakowych serków z dodatkami, dostępnych w sklepach.






10/02/2014

Tatar z bakłażana z pomidorowym kremem na kalarepce marynowanej w cydrze

Tatar z bakłażana z pomidorowym kremem na kalarepce marynowanej w cydrze
Bakłażan (oberżyna), zwany też gruszką miłości, to bardzo wdzięczne warzywo do obróbki kulinarnej, jednak nadal mało popularne. W smaku, delikatny, bez wyrazu, wręcz mdły łatwo daje się aromatyzować i doprawiać wyraźniejszymi smakami.
Najbardziej popularne danie z bakłażana to chyba grecka musaka, czyli zapiekanka z mięsem i pomidorami. Można go także grillować, dusić, zapiekać, przerabiać na pasty do pieczywa. Osoby na diecie powinny włączyć go do menu, ponieważ jest niskokaloryczny i poprawia przemianę materii, jednak chłonie tłuszcze jak gąbka, więc lepiej uważać z oliwą. Z uwagi na dużą zawartość błonnika obniża poziom cholesterolu, stąd bardzo często jest łączony z tłustymi mięsami, baraniną i wieprzowiną. Dobrze smakuje również z serami.

Tatar z pieczonego bakłażana to smaczna przekąska z chrupiącymi ogórkami i suszonymi pomidorami, z wyrazistym dodatkiem kaparów i marynowanego pieprzu, pod chmurką puszystego kremu pomidorowego.
Całość uzupełniona lekko jabłkową nutą młodej kalarepki zamarynowanej w cydrze. 





























10/01/2014

Dyniowy Whesley z granatem

Dyniowy Whesley z granatem
Dyniowa, aksamitna niespodzianka z dodatkiem likieru Whesley, z gorzką czekoladą i lekko kwaskowatymi granatami.
Prosty deser na wyjątkowe okazje.



Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger