9/30/2014

Oktoberfest - przekąski z chrzanową chmurką

Oktoberfest - przekąski z chrzanową chmurką
Piwo było obecne już w czasach Starożytnego Egiptu i Mezopotamii i nadal nie traci na popularności. W Monachium już od września organizowany jest Oktoberfest, czyli dożynki chmielowe, początkowo organizowane jako festyn październikowy, dziś to kilkutygodniowy festiwal piwnych atrakcji, przyciągający tłumy fanów. Amerykanie wymyślili Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara (5 sierpnia), również pozytywnie przyjęty w wielu krajach. Dziś święto piwa obchodzone jest na całym Świecie w różnych terminach, ale są i tacy, którzy czczą ten trunek niezależnie od kartki w kalendarzu
Jak grzyby po deszczu wyrastają małe browary, warzące lokalne gatunki. Organizowane są kursy warzenia piwa oraz kursy gotowania z wykorzystaniem piwa.

Oktoberfest to małe przekąski z piwnych naleśników faszerowanych anchois, z marynowaną cukinią i puszystym serkiem chrzanowym. Przygotowanie nie wymaga wielkiego zachodu. Znakomity starter nie tylko w październiku.



9/30/2014

Figi z kremem pieprzowo-cytrynowym i dziką różą, serwowane na szałwiowych grzankach

Figi z kremem pieprzowo-cytrynowym i dziką różą, serwowane na szałwiowych grzankach
Minęły już czasy, kiedy rozkosz smaku świeżych fig była dostępna jedynie dla wybrańców, podróżujących w cieplejsze rejony kontynentu. Warto po nie sięgać z uwagi na walory smakowe i lecznicze. Zwłaszcza jesienią, bo podnoszą odporność organizmu i działają antybakteryjnie, a zawarty w nich magnez wzmacnia serce i redukuje stres.

Śniadanie, najważniejszy posiłek dnia, często z dużą dawką stresu, spożywane w pośpiechu albo ograniczone do wypicia kawy. Możecie przygotować szybkie grzanki na maśle szałwiowym, z figą i puszystym kremem serowym, z ulubioną konfiturą słodką albo pikantną, lub skropić je sosem balsamicznym. Figi doskonale łączą się ze wszystkimi smakami. 





9/29/2014

Krem z pieczonych pomidorów z sosem śmietankowo-cydrowym

Krem z pieczonych pomidorów z sosem śmietankowo-cydrowym
Pyszna, kremowa zupa pomidorowa. Pieczenie wydobywa z pomidorów naturalną słodycz, i to nie jest już zwykła pomidorowa. Dodatkowy smaczek to sos cydro-bazyliowy, udane połączenie.
Oczywiście można ją podawać z innymi ulubionymi dodatkami (grzankami, paluszkami grissini, serowymi chipsami),  lub bez dodatków. Polecam ją (jak i inne zupy warzywne) także na śniadanie. Można ją przygotować wieczorem i rano tylko odgrzać.




9/29/2014

Czekoladowe serniczki ze słonym karmelem

Czekoladowe serniczki ze słonym karmelem
Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Życzę wszystkiego najlepszego fanom tego magicznego napoju :) .

Do kawy czekoladowe serniczki ze słonym karmelem. Zapewniam pozytywne zaskoczenie :)
Czekoladowy, puszysty serniczek i słony karmel, podkręcający smak czekolady. Koniecznie musicie tego spróbować!





9/28/2014

Nalewka z głogu, korzenno-pomarańczowa

Nalewka z głogu, korzenno-pomarańczowa
W strefie dla pełnoletnich nalewka z owoców głogu, które są już dojrzałe i dyndają sobie na gałązkach, w ogromnych ilościach. Są znakomitym, naturalnym surowcem do wyrobu syropów, konfitur, galaretek, octów smakowych lub nalewek w brązowo-czerwonych kolorach.

Owoce zawierają flawonoidy, które po spożyciu rozszerzają naczynia krwionośne, a przez to usprawniają pracę układu krążenia, serca i mózgu. Głóg jest uważany za silny, naturalny lek nasercowy dla tego, nalewki sporządzane z niego powinny być spożywane z umiarem. Można je zrobić w czystej postaci lub łączyć z innymi owocami (np. rodzynki, śliwki, tarnina, róża, pigwa, cytryna, pomarańcza), przyprawami korzennymi lub ziołami (np. mięta, arcydzięgiel). W wersji wytrawnej bez dodatku cukru.



9/26/2014

Suflet dyniowy z leśnymi grzybami, pieczony w cukinii

Suflet dyniowy z leśnymi grzybami, pieczony w cukinii
Powitanie jesieni: dynia, leśne grzyby, chrupiąca cukinia z nutą rozmarynu i pikantnym pieprzem. Smacznie, zdrowo, kolorowo. 
























9/20/2014

Wściekła papryka – pikantna konfitura

Wściekła papryka – pikantna konfitura
Podróże kształcą (tych, którzy szukają wiedzy :).


Z moich wypraw staram się przywieźć kulinarne perełki zapakowane w słoiczki, buteleczki, pudełeczka lub chociażby przepisy na karteczkach. Niezwykłe połączenia zwykłych składników, tworzące smakowite potrawy lub dodatki, odmieniające codzienne jedzenie. Dla mnie mistrzami tej sztuki łączenia są Włosi. Z kilku składników potrafią wyczarować smakowitości, które szturmem zdobywają kubki smakowe miłośników jedzenia na całym Świecie. Żeby ich spróbować wystarczy czasami zorganizować wyprawę do pobliskiego marketu lub restauracji. Problem w tym, że jak trafią na sklepowe półki nabierają niezwykłej wartości, jakby do ich wykonania użyto wymierających gatunków lub koszt transportu naliczono od kilkukrotnego okrążenia kuli ziemskiej. Odzwierciedla się to w niebotycznych cenach, często nieadekwatnych do użytych składników i nakładów wykonanej pracy.

Pikantna konfitura z naszej krajowej papryki, równie smacznej, co ta wygrzewająca się w słońcu Toskanii :). Dodatek do dań wytrawnych i deserów, do mięs, serów, wędlin, owoców lub lodów. Piękny, krwisto czerwony kolor, ożywiający i zachęcający do jedzenia. Za kilka złotych, przy niewielkich nakładach pracy wyczarujecie kilka słoiczków. Przygotowując ją w domu możecie wyregulować stopień pikanterii i słodyczy, zmniejszając lub zwiększając ilość użytych pikantnych papryczek i cukru (stewi lub ksylitolu). Możecie przygotować wersję łagodną lub wściekle pikantną. Koniecznie zaznaczcie to na słoiczku. To ułatwi wam dobieranie konfitury do przygotowywanych potraw lub osób, dla których gotujecie, bez konieczności otwierania słoika. Możecie ją zagęścić przy użyciu dowolnego środka żelującego (polecam polską pektynę jabłkową), lub zawekować w wersji pysznego sosu bez zagęstników.

"Wściekła papryka", znakomita, rozgrzewająca konfitura, intensywnie czerwona... jak każdy smakołyk własnoręcznie wykonany, może być miłym prezentem, nie tylko na gwiazdkę. 
Ładnie zapakowane słoiczki ucieszą oko, a zawartość kubki smakowe.


9/20/2014

Pappardelle z leśnymi grzybami i dynią w sosie serowo-tymiankowym

Pappardelle z leśnymi grzybami i dynią w sosie serowo-tymiankowym
W lesie nadal są grzyby :)  Zachęcam do weekendowych spacerów i poszukiwań, zwłaszcza tych z Was, którzy potraficie odróżnić te jadalne. Już z kilku sztuk można wyczarować pyszny sos w kilkanaście minut. Pyszny z chrupiącą grzanką z pełnoziarnistego pieczywa lub jako dodatek do mięs, kopytek, placków ziemniaczanych, bądź też w wersji pasty z makaronem al’dente lub risotto. Własnoręcznie zebrane grzyby można zastąpić tymi zakupionymi na starganie lub zwykłymi pieczarkami, choć to już nie to samo.

Danie na obiad lub kolację.


9/18/2014

Serowo-limonkowe puree z selera na steku wołowym

Serowo-limonkowe puree z selera na steku wołowym
Porcja dla mięsożerców. Serowo-limonkowe puree z selera, kremowe, puszyste. Soczysta, polska wołowina smażona z czosnkiem i macierzanką, oraz słony kapar, jak wisienka na torcie. Danie przyjemnie połechce Wasze kubki smakowe.

W mniejszych porcjach sprawdzi się jako przekąska lub kolacja.  

Mięso wołowe wysokiej jakości jest poprzecinane cienkimi paseczkami tłuszczu, ma tzw. marmurkową strukturę, co gwarantuje nam soczystość i wyjątkowy smak po przyrządzeniu. 


9/17/2014

Ocet jabłkowy - smakowy ocet domowy

Ocet jabłkowy - smakowy ocet domowy

Domowe octy smakowe można wyrabiać w prosty sposób z owoców, ziół, kwiatów, miodu itp. Zawierają dużo witamin, składników odżywczych i nie zawierają konserwantów. Są zdrowym dodatkiem kulinarnym nadającym wyrazistość sałatkom, sosom i napojom, dobrym do marynat i konserwacji żywności. Octy można aromatyzować przyprawami (np. goździki, cynamon, ziele angielskie), ziołami i jadalnymi kwiatami.

Ocet jabłkowy znany był już w czasach starożytnych. Nadal wykorzystywany, jako przyprawa, lekarstwo, kosmetyk, naturalny środek przyśpieszający metabolizm, a przez to wspomagający odchudzanie. Ocet jabłkowy oczyszcza organizm z toksyn, leczy infekcje, zapobiega cukrzycy, poprawia pracę serca, duża zawartość witaminy E (witaminy młodości) poprawia wygląd cery i wzmacnia paznokcie... można by tak długo wymieniać jego właściwości.  

Na ocet jabłkowy nadają się wszystkie jabłka, nawet te brzydkie i kwaśne, których nie tknąłby by nawet żaden robaczek. Ocet można przygotować także z odpadków, które zostają przy wyrobie konfitur, galaretek czy soków (skórki i gniazda nasienne).



9/17/2014

Dyniowe tartaletki z wędzonym łososiem, gruszką i nasturcją

Dyniowe tartaletki z wędzonym łososiem, gruszką i nasturcją
Szybka, niskokaloryczna, bogata w witaminy i składniki odżywcze sezonowa przekąska. Pyszna dynia Hokkaido, wędzony łosoś i polska gruszka, to wszystko w kremowej masie serowo-jajecznej, przełamane pikanterią nasturcji.

Dynia Hokkaido, moja ulubiona, soczyście pomarańczowa, słodkawa z miękką skórką, której nie trzeba obierać. Pięknie się prezentuje w każdej postaci, w zupie, kluskach, ciastach… ale zupełnie wyjątkowo po upieczeniu, kiedy kumulują się w niej naturalne cukry. Bardzo łatwo ją aromatyzować  dodatkami, ziołami, czosnkiem czy też grzybami, a po upieczeniu miękka skórka trzyma zwarty miąższ w ryzach.  

Tartaletki na dyniowym spodzie, nie wymagają wielkiego zachodu. Słodka gruszka znakomicie łączy się z łososiem i serowymi smakami, a pikanterii dodaje potrawie chili i nasturcja - jadalna roślina, ostrawa i lekko pikantna, w smaku przypominająca rukolę.  

Nasturcję z łatwością możecie sobie wyhodować nawet na balkonie. Wystarczy wiosną wysiać nasiona do doniczki i od czerwca do pierwszych przymrozków cieszyć się pysznymi listkami i kwiatami. Listki urozmaicą surówki lub zastąpią sałaty, kwiaty ożywią każde danie, a z nasion możecie przygotować domowe kapary w occie jabłkowym (domowej produkcji oczywiście :) ).































9/14/2014

Wykwintna zupa grzybowa pełna niespodzianek, z orzechami laskowymi i chrustem ze Speck’a

Wykwintna zupa grzybowa pełna niespodzianek, z orzechami laskowymi i chrustem ze Speck’a
Miło jest rozpocząć weekend porannym spacerem po lesie. Kojąca cisza, orzeźwiające, świeże powietrze, wszechobecny, antybakteryjny zapach igliwia. Przy okazji można zebrać trochę dzikich owoców, lub aromatycznych grzybów. 

Jest weekend, nie chce Ci się sterczeć w kuchni, to może coś na szybko?

Wykwintna, kremowa zupa z aromatycznych leśnych grzybów z chrupiącymi orzechami laskowymi i chrustem z szynki długo dojrzewającej, kwintesencja jesieni. Gwarantuje Wam, że będzie super prosto i szybko, z ogólnie dostępnych składników. Oczarujecie swoją rodzinę lub zaproszonych gości i nie nadszarpniecie budżetu.

Użyta szynka Speck ma mniej wody od innych szynek długo dojrzewających, po wysmażeniu będzie bardziej chrupiąca. Chrust z szynki można zalać zupą lub położyć go na wierzchu razem ze zrumienionymi grzybami i orzechami.    
Leśnie grzyby można zastąpić pieczarkami, nie będzie już tak wykwintnie, ale równie smacznie :), a zupa będzie obecna w naszym menu nie tylko jesienią.  
Zupę można podać z grzanką z wiejskiego chleba na zakwasie.


























9/12/2014

Pikantna konfitura z antonówek i bzu czarnego

Pikantna konfitura z antonówek i bzu czarnego
Bez czarny, zwany też bzem lekarskim, to dość pospolita roślina w Polsce i niedoceniana przez współczesnych (nasi przodkowie Słowianie uważali go za magiczny krzew). Owoce, tak jak i kwiaty są bardzo cenionym surowcem zielarskim. Mają m.in. właściwości przeciwgorączkowe, napotne, przeciwbólowe i odtruwające. Oczyszczają krew i tak jak miotła wymiatają z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Owoce nie nadają się do jedzenia na surowo z powodu zawartości sambunigryny, substancji toksycznej, którą łatwo usunąć w trakcie przerabiania, np. gotowania lub suszenia.

Dojrzałe owoce bzu czarnego są znakomitym surowcem do wyrobu konfitur, soków, win i nalewek, a w postaci suszu jako dodatek do herbat. Mają intensywny kolor, którym można podkręcić przetwory blado wyglądające lub w bliżej nieokreślonym kolorze (np. z jabłek). 

Pikantna konfitura z antonówek i bzu czarnego jest znakomitym dodatkiem do pasztetów, mięs i pieczywa, zwłaszcza późną jesienią i zimą. 

Ilość użytych w przepisie owoców bzu czarnego jest wartością przybliżoną. Nie kupimy ich w sklepie lub na straganie, wiec zagospodarujemy każdą ilość przyniesioną z lasu :).



























9/11/2014

Ziołowy sernik z kąpieli wodnej, na migdałach, bez mąki i cukru

Ziołowy sernik z kąpieli wodnej, na migdałach, bez mąki i cukru
Słodki, pyszny, puszysty... bez mąki i cukru, prosty w wykonaniu. Z dodatkiem skórki z cytryny i ziół, które się sprawdzają równie dobrze co owoce. Polany sosem miętowo-bazyliowym nabiera wyjątkowej świeżości. Można go podawać również z owocami sezonowymi. Niezwykle udane duety tworzy z truskawkami, malinami, jeżynami, jagodami i borówką amerykańską.
Stopień trudności wykonania: bardzo łatwy (już łatwiej chyba się nie da :)
).



9/11/2014

Rustykalny pasztet z leśnymi grzybami

Rustykalny pasztet z leśnymi grzybami
Pogoda sprzyja, w lesie rosną grzyby :)Spacerując po lesie (lub targowisku) możemy upolować dorodne sztuki i zatracić się w jesiennych smakach, a możliwości jest wiele. Risotta, pasty, zupy, sosy, czy też absolutnie wyjątkowy pasztet, bardzo popularny w Belgii i Francji. Wystarczy porcja grzybów, dodatek mięsa i warzyw, dużo świeżych ziół i gotowa bardzo wykwintna przekąska w przystępnej cenie. 
Na szybko z chrupiącą bagietką, z wszelkiego rodzaju konfiturami np. z antonówek i czarnego bzu, z sosem serowym lub chrzanowym, w towarzystwie sałat z orzechami lub żurawiną macerowaną w alkoholu.




9/09/2014

Śledź marynowany z koprem włoskim na galaretce cydrowej

Śledź marynowany z koprem włoskim na galaretce cydrowej
Śledź to chyba najbardziej popularna przystawka, polskie sushi, do przyrządzenia na wiele sposobów. Moja propozycja to połączenie chrupiących warzyw i jabłek, maślanego śledzia i rozpływającej się w ustach galaretki. Ostre śledzie z warzywami rozgrzewają kubki smakowe, a galaretka owocowa przyjemnie łagodzi smak.
Przepis nagrodzony w konkursie „POLSKA ze SMAKIEM”, organizowanym przez Kuchnię+ .



9/05/2014

Polska ze Smakiem, finałowy odcinek

Polska ze Smakiem, finałowy odcinek
Już jutro, 6 września o godzinie 17:30, na antenie Kuchnia+ będziecie mogli zobaczyć jak Andrzej Polan gotuje wg. mojego przepisu, zapraszam do oglądania i gotowania :)

Polska ze Smakiem


9/05/2014

Aksamitny krem dyniowy z cukinią i pistacjami z nutą rozmarynu

Aksamitny krem dyniowy z cukinią i pistacjami z nutą rozmarynu
Jesień dynią stoi...
Moja ulubiona Hokkaido stoi z całą rodzinką, w sumie 5 sztuk, więc będzie się działo. Na pierwszy ogień ekspresowa zupa z serkiem Almette, który nadaje jej wyjątkowy smak i gładkość. Efekt finalny to gorący, pikantny krem pachnący rozmarynem, dietetyczne spaghetti z cukinii Al Dente, kwaskowo-limonowa śmietana wolno rozpływająca się w zupie oraz chrupiące pistacje.


Smacznej jesieni :)






9/04/2014

Konfitura z czeremchy i czekolady z lekką pikanterią

Konfitura z czeremchy i czekolady z lekką pikanterią
Czeremch to bardzo popularny krzew/drzewo, który można znaleźć na terenie całej Polski. Jesienią dojrzewają na nich grona jadalnych owoców, czarnych jagódek, bardzo soczystych i smacznych, bogatych w witaminy i składniki pokarmowe. Warto wybrać się na spacer do lasu, za miasto i poszukać tych czarnych perełek, bo właśnie teraz gałęzie uginają się od dojrzałych owoców, z których można zrobić pyszne sosy do mięs i deserów, galaretki i konfitury na zimę czy też aromatyczne nalewki. Owoce i przetwory z nich wykonane poza walorami smakowymi posiadają właściwości odżywcze, przeciwkaszlowe, rozgrzewające i antyreumatyczne. Owoce są bardzo słodki i można z nich przygotować przetwory niskosłodzone, w pełnym tego słowa znaczeniu. Sprawdzają się w połączeniu z innymi owocami np. jabłkami, gruszkami czy dynią.


Eksperymentuje z czeremchą od kilku lat. Nie wyobrażam sobie zimy bez konfitury czeremchowej z czekoladą, prezentów gwiazdkowych bez buteleczek z nalewką czeremchową oraz sałatek i surówek zakwaszanych octem z czeremchy .

























9/03/2014

Imbirowe śledzie z musem chrzanowo-żurawinowym

Imbirowe śledzie z musem chrzanowo-żurawinowym
Śledzie w lekkiej wersji, pachnące imbirem. Danie ekspresowe "coś na ząb" (poza marynowaniem :) ). Śledzie można zamarynować nawet do 4 dni przed podaniem, co nie tylko poprawia ich walory smakowe, ale również oszczędzi czas, np. gdy jesteśmy w ferworze przygotowań świątecznych lub gdy chcemy poleniuchować i zająć się przyjmowaniem gości, zamiast krzątać przy garnkach. Trzymane w lodówce spokojnie poczekają na właściwy moment. Kupując śledzie wybierajcie grube płaty, które nie rozpadną się w trakcie marynowania a nabiorą subtelnej miękkości.






9/03/2014

Zupa czosnkowa z nutą sezamu serwowana z chipsami szwarcwaldzkimi

Zupa czosnkowa z nutą sezamu serwowana z chipsami szwarcwaldzkimi










Kiedy za oknem spada temperatura i słońca jak na lekarstwo warto sięgnąć po krajowy czosnek, uważany za naturalny antybiotyk i środek prewencyjny na jesienne i zimowe chłody. 

Dla tych, którzy nie przepadają za jego ostrym smakiem i zapachem polecam czosnek pieczony w formie pysznej zupy. Krem czosnkowa, wbrew pozorom,  jest bardzo wdzięcznym daniem, z którym można eksperymentować dodając ulubione zioła, przyprawy orientalne, wszelkiego rodzaju masale, czy też pikantne mieszanki np. hot madras curry, znakomicie rozgrzewające organizm.  W trakcie pieczenia trzeba uważać, żeby go nie przypalić, bo jak wiadomo przypalony przechodzi paskudną metamorfozę i robi się gorzki, co zdecydowanie mogłoby zmienić smak naszej zupy na niekorzyść.

Czas przygotowania łącznie z pieczeniem ok. 30 minut.




9/03/2014

Polska ze Smakiem

Polska ze Smakiem
Zielonka k/Warszawy. Na planie nagrania finałowego odcinka, z udziałem prowadzącego Andrzeja Polana i pozostałych finalistek Basi i Ani. 

Udział w programie był dla mnie dużą przygodą, okazją do poznaniem ciekawych ludzi pracujących przy realizacji "Polski ze Smakiem", pasjonatów gotowania, a przede wszystkim "kropką nad i" - bodźcem do założenia bloga kulinarnego.
   

9/03/2014

Warsztaty z Agata Jędraszczak i Jakubem Kuroniem

Warsztaty z Agata Jędraszczak i Jakubem Kuroniem

Warsztaty zorganizowano dla laureatów Konkursu Świątecznego Biedronki.

Uwielbiam Kuchnię Agaty, lekką i dietetyczną, z tym większą przyjemnością testowałam jej kulinarne pomysły.





9/02/2014

Czekoladowe naleśniki na lawendowym zabajone

Czekoladowe naleśniki na lawendowym zabajone

W mim ogródku kwitnie lawenda, stąd pomysł na pyszny deser czekoladowo-lawendowy. To takie rozpustne śniadanko lub wykwintny deser. Duża porcja owoców na czekoladowych naleśnikach przełożonych masą serowo-śmietanową, otulona lawendowym zabajone. No i nie byłabym sobą, gdybym nie wsadziła do niego kilku kwiatków ;)







9/02/2014

Schab z serem korycińskim dojrzałym aromatyzowany kwiatami czarnego bzu

Schab z serem korycińskim dojrzałym aromatyzowany kwiatami czarnego bzu

Polski schab w nowym wydaniu, podany z orzeźwiającą sałatką truskawkowo-arbuzową i pesto z czosnku niedźwiedziego na chrupiącej grzance.

Kwiaty z czarnego bzu nadają potrawom wyjątkowy aromat, idealnie łączą się z wysokogatunkowymi mięsami, a pesto z czosnku niedźwiedziego nada całemu daniu wyjątkowej pikanterii.
Danie można serwować bez pieczywa z kleksem pesto na schabie.

Przepis nagrodzony Ogólnopolskim Programie 






Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger