12/15/2014

Krem batataowy ze szpinakiem, dzikim krwawnikiem i pigwą w towarzystwie młodej gęsi owsianej


Słodkie ziemniaki po raz pierwszy jadłam w formie deseru, w Aguas Calientes, małym miasteczku położonym u stóp Machu Picchu. Był to już kolejny dzień odkrywania Peru, kolejny dzień zachwytu nad bogactwem tamtejszej flory i różnorodnym jej zastosowaniem w kuchni, więc ziemniak w towarzystwie waniliowego budyniu z ryżu zaciekawił, ale już nie zdziwił. Różnorodna kuchnia peruwiańska i zdrowe pokarmy, z batatami na czele, którymi żywili się już Inkowie podbija Świat w nowej odsłonie, jako SuperFood, a jest w czym wybierać.
Peruwiańczycy doskonale wiedzą „co w garnkach piszczy”, jak łączyć proste lokalne smaki i jak wykorzystać właściwości pokarmów. Nie bez powodu za jednego z lepszych kucharzy Świata uważa się Gastóna Acurio (promującego kuchnię peruwiańską), laureata prestiżowej Global Gastronomy Award.

Przygotowując Krem Batatowy w Limie, gdzie miałam okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, sięgnęłabym po fioletowo-czarną galaretkę z chicha morady, pisco i tamtejsze zioła. Jednak jesteśmy w Polsce, kraju z równie bogatą tradycją kulinarną i różnorodnością roślin jadalnych, więc dla podkreślenia niezwykłego koloru, smaku i właściwości batatów użyłam blanszowanego szpinaku i dzikiego krwawnika w żywych zielonych kolorach, aromatycznej pigwy, jabłkowych nut polskiego cydru, cytrynowej macierzanki i intensywnie pomarańczowych płatków nagietka.
Elegancki i prosty w wykonaniu
Krem Batatowy to znakomita przystawka. Tworzy wyjątkowy duet z polską młodą gęsią owsianą, marynowaną w brązowym cukrze i długo pieczoną w niskiej temperaturze (domowy-piekarnikowy odpowiednich sous vide :).

Kremu z powodzeniem sprawdzi się także z innymi pieczonymi mięsami, uwydatniając ich walory smakowe, zastępując trochę oklepane pomarańcze, gruszki, żurawiny czy borówki, serwowane w mało atrakcyjnej formie, często przygotowywane z dużą ilością niezdrowego cukru. Nuty pigwy i cytryny dobrze zagrają z rybami i owocami morza, a forma podania ożywi i urozmaić niejeden świąteczny stół. Krem skropiony jedynie sokiem z cytryny lub domowym octem jabłkowym to zdrowy wariant wszelkich galaretek (np. z nóżek lub kurczaka). Wegetarianie także będą zadowoleni, wystarczy krem posypać pokruszoną grecką fetą lub posiekanymi orzechami żeby otrzymać w pełni wartościowy, smaczny i aromatyczny posiłek. 




Przepis zdobył:
* I miejsce w konkursie "Bataty w blogosferze", organizowanym przez Telewizję Kuchnia+. Zobacz Cook News odc.52 (wideo).

* Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla profesjonalistów i pasjonatów gotowania "Czas na gęsinę" (kulinarny koordynator akcji i juror Artur Moroz),

* I miejsce w konkursie świątecznym "Przepis na popis" (jury Szefowie Kuchni Restauracji w sieci Hoteli Dr Irena Eris SPA),




Czas przygotowania: 30 minut 
+ marynowanie gęsi
+ chłodzenie kremu

Porcje: 4


Składniki

Krem batatowy:
  • 1 duży batat (ok. 600 g),
  • 100 g świeżego szpinaku baby,
  • Garść młodych listków krwawnika,
  • 1 duża pigwa,
  • 300 ml jasnego bulionu drobiowego,
  • 150 ml białego wytrawnego wina,
  • 100 ml cydru lubelskiego,
  • 100 ml płynnej śmietany 18%,
  • 4 łyżki miodu akacjowego,
  • Soki i skórka otarta z połowy cytryny,
  • 2 łyżki masła,
  • 20 g żelatyny w listkach,
  • Gałązki macierzanki cytrynowej,
  • Do smaku biały pieprz, pieprz Cayenne i sól,
  • Łyżeczka oliwy do nasmarowania kokilek,
  • Do przybrania płatki nagietka, krwawnik, macierzanka cytrynowa, listki młodej botwinki, granat, rzodkiewka itp.
Carpaccio z gęsi owsianej:
  • Pierś gęsi, podwójna bez kości,
  • 3 łyżki tłuszczu wytopionego z kaczki,
  • 4 plastry prosciutto,
  • 50 ml cydru lubelskiego,
  • 3 ząbki czosnku,
  • Gałązki macierzanki cytrynowej.
  • Marynata: 2 łyżki soli i 2 łyżki brązowego cukru.

Przygotowanie:
  1. Gęś umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, natrzeć brązowym cukrem wymieszanym z solą (1:1), odstawić do marynowania na cała noc.
  2. Batata umyć i obrać, przy pomocy kulkownicy do melona wykroić małe kuleczki (jak najwięcej). Na patelni rozgrzać masło, włożyć batatowe kulki, dodać 50 ml wina, łyżkę miodu, skropić sokiem z cytryny, doprawić solą i pieprzem Cayenne. Dusić do miękkości ok. 10 minut, wystudzić.
  3. Szpinak i krwawnik umyć, włożyć do wrzącej wody z dodatkiem soli i łyżeczki cukru, gotować 2 minuty, przełożyć łyżką cedzakową do zimnej wody z lodem, wystudzić, odsączyć na sicie.
  4. Puree: podziurawioną część batata pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do rondla, dodać pigwę startą na tarce, 3 gałązki macierzanki, 100 ml wina, 100 ml cydru, 3 łyżki miodu, zalać bulionem i ugotować do miękkości (ok. 15 minut). 
  5. Ugotowane bataty przełożyć łyżką cedzakową do malaksera. Usunąć gałązki macierzanki, zmiksować na gładko. W takcie miksowania stopniowo dodawać płyn, w którym się gotowały, do uzyskania konsystencji puree. Doprawić do smaku solą, białym pieprzem i sokiem z cytryny, przełożyć do rondla.
  6. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Szpinak i krwawnik zmiksować. W rondlu podgrzać śmietanę, dodać dwa odciśnięte płatki żelatyny, mieszać do całkowitego rozpuszczenia (nie gotować). Dodać zmiksowany szpinak, skórkę z cytryny, doprawić do smaku solą i białym pieprzem, rozlać do czterech kokilek wysmarowanych oliwą, odstawić do lodówki na 30 minut.
  7. Pozostałą żelatynę odcisnąć, dodać do gorącego puree z batatów i pigwy, podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny (nie gotować), odstawić na 30 minut.
  8. Połowę puree rozlać do kokilek na zieloną warstwę ze szpinaku i krwawnika, na wierzchu rozłożyć batatowe kulki, zalać pozostałym puree. Odstawić do lodówki na min. 4 godziny.
  9. Gęś dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, osuszyć ręcznikiem.  W rękawie foliowym do pieczenia rozłożyć plastry szynki, ząbki czosnku i macierzankę. Na wierzchu położyć pierś (skórą do góry), dodać tłuszcz kaczy i 50 ml cydru, ciasno zamknąć rękaw usuwając ze środka powietrze. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 80 stopni na 80 minut. 
  10. Upieczoną pierś wyjąć z rękawa, usunąć czosnek i macierzankę, odłożyć na deskę żeby soki się uspokoiły. Delikatnie odciąć skórę (można z niej wytopić tłuszcz i wykorzystać do innych potraw). Zimną pierś pokroić ukośnie w bardzo cienkie plastry, rozłożyć na talerzach. Kremem batatowym wyjąć z kokilek na talerze z gęsią, zieloną warstwą góry.








zBLOGowani.pl

1 komentarz:

  1. To danie wygląda rewelacyjnie. Z pewnością równie dobrze smakuje :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger