11/09/2014

BATATOR - świąteczny tort z batatów z kremem różanym


Wyjątkowy tort batatowy, elegancki i prosty w przygotowaniu. Zapewniam Was, jak już raz go spróbujecie, święta w Waszym domu będą znacznie częściej niż w kalendarzu. Uszczęśliwiająca czekolada, romantyczna róża (można zastąpić cynamonem) i gwóźdź programu – batat – niskokaloryczny, naszpikowany witaminami LiveFood, po który nie trzeba się już wyprawiać do egzotycznych krajów, wystarczy wizyta w najbliższym markecie. 

Kocham bataty za ich uniwersalność, można je gotować, grillować, parować, piec, a ugotowane mrozić i przechowywać nawet kilka miesięcy. Doskonale smakują z ziołami, mięsem, rybami, warzywami, owocami…  
Do przygotowania tortu użyłam domowej konfitury z czeremchy z dodatkiem czekolady i cynamonu, różanego cukru pudru, cassia własnej roboty i szlachetnej czekolady do dekoracji. Puszysty krem różany na bazie serka mascarpone świetnie łączy się z wilgotnym i sprężysty ciastem batatowym z korzennym akcentem. Jeśli nie macie jakiegoś składnika nie przejmujcie się, w przepisie znajdziecie też ogólnodostępne zamienniki, które równie dobrze łączą się z batatami.





Czas przygotowania: 50 minut + 50 minut pieczenie batatów


Składniki:

CIASTO
  • 600-700 g batatów,
  • 3 szklanki mąki,
  • 6 jaj,
  • 3/4 szklanka cukru pudru trzcinowego (lub białego),
  • 175 g miękkiego masła,
  • 200 ml mleczka kokosowego,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1,5 łyżeczki sody,
  • 1 laska wanilii (lub łyżeczka ekstraktu),
  • 1/4 łyżeczki mielonego imbiru,
  • 1/4 łyżeczki cynamonu,
  • ¼ tartej gałki muszkatołowej,
  • Szczypta soli,
  • 2 łyżki masła do posmarowania formy,
  • łyżka oleju.
KREM
  • 100 g miękkiego masła,
  • 400 g serka Mascarpone,
  • ½ szkl. różanego cukru pudru*(można zastąpić białym cukrem pudrem z dodatkiem wody różanej lub cynamonu),
  • Szczypta soli,
  • 8 łyżek konfitury czeremchowej z czekoladą i cynamonem (można zastąpić dżemem z czarnej porzeczki lub z czarnego bzu),
  • 50 ml domowego Cassisa (można zastąpić innym likierem porzeczkowym lub wiśniowym, w wersji bezalkoholowej zrezygnować z likieru).  
PRZYBRANIE - czekoladowe wiórki
  • 50 g czekolady gorzkiej,
  • 100 g czekolady mlecznej,
  • 100 g czekolady białej.




Przygotowanie:
  1. Bataty umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, natrzeć olejem, położyć na blachę do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok. 50 minut. Upiec do miękkości sprawdzając patyczkiem. Wystudzić, usunąć skórę, miąższ zmiksować w melakserze.
  2. Przygotować krem różany: masło utrzeć z różanym cukrem pudrem na puszystą masę (ok. 4 minuty przy pomocy miksera). Stopniowo dodawać po łyżce serka, ucierając kolejne 1-2 minuty. Odstawić do lodówki. 
  3. Dwie okrągłe formy na ciasto (średnica 20-22 cm) posmarować masłem, oprószyć lekko mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia.
  4. Przygotować czekoladowe wiórki do przybranie: każdą czekoladę rozpuścić w oddzielnym naczyniu w kąpieli wodnej. Rozsmarować cienką warstwą na szklanej płytce lub półmisku, odstawić do zastygnięcia. Zastygłą czekoladę zeskrobać nożem lub łopatką tworząc czekoladowe wiórki. Można je przechowywać w zamkniętym pojemniku w zamrażarce.
  5. Ciasto: połączyć suche składniki ciasta przesiewając przez sito mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową i sól.
  6. Masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę (ok. 4 minuty przy pomocy miksera). Dodać nasiona wanilii i stopniowo po jednym jaju, cały czas ucierając masę. Zmniejszyć obroty, stopniowo dodawać po łyżce suche składniki, na przemian z mlekiem kokosowym i puree z batatów.
  7. Masę przelać do dwóch form, wstawić do piekarnika z termo obiegiem nagrzanego do 180 stopni na 20 minut, piec do suchego patyczka, wystudzić. Jeśli piekarnik nie ma funkcji termo obiegu, lub jeśli macie tylko jedną formę ciasto trzeba podzielić na dwie równe porcje i upiec oddzielnie, jedna po drugiej. 
  8. Konfiturę z czeremchy wymieszać z Cassisem. 
  9. Blaty wyjąć z form, każdy przekroić na dwa cieńsze krążki. Na pierwszym rozsmarować połową konfitury czeremchowej z cassisem. Nakryć drugim, na wierzchu rozsmarować 1/3 kremu różanego. Położyć kolejny krążek, rozsmarować konfiturę. Na ostatnim rozsmarować pozostały krem. 
  10. Przybrać wiórkami czekolady, schłodzić w lodówce.



*Jak przygotować różany cukier puder? 

Świeże płatki dzikiej róży, zebrane na ekologicznym terenie, oczyścić odrywając białe, gorzkie końcówki. Rozsypać na papierze, suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Płatki ułożyć warstwami w słoju przesypując cukrem. Przechowywać szczelnie zamknięte. Przed użyciem zmielić potrzebną porcję na pył w młynku do kawy. 






Uwagi:

Puree z pieczonych batatów można po porcjować, zamrozić i na bieżąco rozmrażać potrzebną ilość.
Pieczone puree jest znakomite do przygotowywania różnych dań w wersji wytrawnej i słodkiej. Możecie np. przygotować pyszny i puszysty Batatowy Whesley z granatem (tak jak w przepisie dyniowym, dynię zastępując batatem), lub upiec proste i apetyczne babeczki z kremem batatowym.






Moje wypieki i desery na każdą okazję
















Tu znajdziecie informacje o nowej książce Doroty Świątkowskiej: http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki 

8 komentarzy:

  1. Tort wygląda świetnie, przyciąga uwagę :) Zastanawiam się czy smak odbiegałby znacznie gdybym użyła zwykłych ziemniaków? Czasem ich używam do wypieków, zwłaszcza do piernika bożonarodzeniowego.

    Jutro startuje u mnie na blogu konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Chciałam Cię zaprosić do odwiedzenia go i udziału w nim :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odbiegałby znacznie :), słodkie ziemniaki (bataty) tak naprawdę niewiele mają wspólnego z ziemniakami, więcej z marchewką. Dziękuję za zaproszenie.

      Usuń
  2. Intrygujące i ciasto i krem :) Fajny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Genialny, muszę upiec.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niezwykle efektowny i naprawdę wyjątkowy tort :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli słodkie ziemniaki mają niewiele wspólnego z ziemniakami, to z czym mają więcej, jak je stosować w kuchni?

    OdpowiedzUsuń
  6. Więcej mają wspólnego z marchewką. Można je gotować, grillować, piec, dusić i zamrażać np. w formie puree. Można jeść je na słodko i wytrawnie. W przepisach na ciasta np. marchewkowe lub dyniowe, też się sprawdzą.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger