10/10/2014

Ocet Goji

Czy jagody goji są w ogóle zdrowe? Przed laty sprawdzał to Simon Parry, dziennikarz "South China Morning", próbując dotrzeć do źródła w Tybecie. Okazało się, że "czyste owoce z Tybetu" nie miały nic wspólnego z owocami goji, które były produkowane w Chinach. Jeśli mamy dostęp do czystych, ekologicznych owoców jedzmy goji na zdrowie :), a pewne źródło możemy sobie zorganizować sadząc krzaczek/krzaczki we własnym ogródku.

W moim rosną cztery, młode krzaczki więc nie ma co mówić o wielkich plonach :). Jagody nie dojrzewają jednocześnie, jedne są dojrzałe, inne jeszcze w fazie kwiatka. Zbierać trzeba na bieżąco. Pierwsza porcja 600 ml została przeznaczona na ocet domowy. To prosty sposób zachowania wielu cennych składników zawartych w owocach.

Składniki:
  • 600 ml owoców goi,
  • 500 ml wody,
  • 2 łyżeczki cukru,
  • 2 łyżki pracującego ostu jabłkowego (opcjonalnie).
Przygotowanie:
  1. Ocet przygotować tak jak inne domowe octy smakowe (tu szczegółowy opis), tj. owoce zalać przegotowaną letnią wodą, dodać cukier (ok. 1 łyżeczka na szklankę wody), można zaszczepić matką drożdżową lub pracującym octem. 
  2. Słój szczelnie zakryć ściereczką, papierowym ręcznikiem lub kilkoma warstwami gazy, żeby był dostęp powietrza bez możliwości ingerencji muszek owocówek, codziennie potrząsać słojem lub mieszać wyparzoną drewnianą łyżką. 
  3. Po ok. 7-10 dniach, kiedy ocet przestanie pracować (przestanie się pienić i bombelkować)zlać płyn z nad owoców, odstawić w ciepłe miejsce na 14 dni.
  4. Zlać płyn do butelek, szczelnie zakorkować i gotowe. Przechowywać w ciemnym miejscu.
Płyn zlany z nad owoców ma jasną barwę, jeśli wyciśniemy owoce uzyskamy bardziej intensywny kolor. Na zdjęciu ocet zlany (i wyciśnięty :) ) po 10 dniach.


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Szczypta SmaQ , Blogger